AĞAÇ DALLARINDAN ASKILIK YAPIMI

Paylaş

Ağaç dalları ile şık bir askılık tasarımı

Sonbahar geldi çattı. Yavaş yavaş yazın bittiğini ve sonbaharın geldiğini hepimiz kabullenmeye başladık. Özellikle evimizde yaptığımız temizlik, kış hazırlıkları, ev dekorasyonunda yenilikler ve kıyafet hazırlıkları ile sonbaharı daha çok hissediyoruz diyebiliriz.

Bugün sizler için sonbaharda rahatlıkla yapabileceğiniz ve evinizin baş köşesine koyabileceğiniz harika bir tasarımımız var. Sonbaharın gelmesi ile birlikte ağaçların yaprakları birer birer dökülür. Daha sonra ise ağaç dalları budanarak kışa hazır hale getirilir. Yani birçok yerde bu yapılmaktadır. Bunu şunun için söylüyorum. Bu askılığı yapmak için doğal ağaçlara ihtiyacınız olacak. Evinizin bir bahçesi yok ve buradan ağaç dalları temin edemezseniz yapabileceğiniz en iyi şey mahalenizde kesilen ağaçların dallarından bir kaç tane alarak bu güzel ve farklı askılığı yapabilirsiniz.

Bu projenin en güzel yanı is masraf gerektirmeden evinizde farklı bir hava yaratmasıdır. Sokakta bulduğunuz ağaç dallarını toplayarak ve birkaç malzeme ile bu projeyi yapabilirsiniz. Bunun yanında evinizde küçük değişiklikler yapmak ve evinize farklı bir hava katmak için uygun bir proje. Öyle ünlü markaların pahalı ürünlerine para vermenize gerek olmadan yapabileceğiniz bir askılık. Son zamanlarda biliyorsunuz bu şekilde doğala dönüş ev dekorasyonunda çok moda. Hatta daha önceki dekorasyon yazımızda bu senenin trendinin sakinlik ve huzur olduğunu belirtmiştik. Sakinlik ve huzuru yakalamanın en iyi yolu ise doğaya dönüştür.

Ağaç dallarından askılık yapma projesi ile doğaya dönüşü evinizde yansıtıp bu senenin dekorasyon trendine ayak uydurabilirsiniz.

Bunların yanında biz size burada fikir olarak bir proje göstereceğiz. Siz kendi hayal gücünüze ve zevkinize göre bu projeyi geliştirebilirsiniz. Ağaç dallarını boyayabilirsiniz veya ışıklandırma yapabilirsiniz. Daha büyük bir askılık yapabilirsiniz. Burada yapacağınız küçük detaylar tamamen sizin hayal gücünüze, zamanınıza ve maddi durumunuza bağlıdır. Bu askılık bu hali ile de oldukça güzel ve havalı durmakta.

Ağaç dallarından yaptığınız bu askılığı ev dışında iş yerinde ve cafede de kullanabilirsiniz. Bunun yanında çocuk odalarında farklılık olması için de kullanabilirsiniz. Gelelim şimdi bugünkü projemize; ağaç dallarından askılık yapımı.

Malzemeler

Şerit tahta parçalar. (Bu tahta parçaları eski bir kasadan veya bir pencerenin dış kısmından alabilirsiniz. Ya da göstereceğimiz şekli kendiniz yapamazsanız bir marangoza yaptırabilirsiniz bu sizin için biraz masraf çıkartabilir ama.

Ağaç dalları. Dediğim gibi sokaktan toplayabilirsiniz. Ya da bu proje aklınızda bulunsun, ormana giderseniz veya pikniğe giderseniz buradan dökülmüş ağaç dallarını toplayabilirsiniz. Ağaç dallarının olması gereken şeklini resimleri inceledikçe görebilirsiniz. Ağaç dalalrının kalınlıkları farklı olabilir ama boyları aynı uzunlukta olmalı ve burada ki gibi çıkıntıları olmalıdır.

Boya. İstenilen renkte burada ağaca uygun bir renk kullanılmış.

Fırça

Matkap. Dalların çerçeveye sabitlenmesi için kullanılmış. Sizin matkabınız yok ise bir çekiç ve çivi yardımı ile sabitlemeyi yapabilirsiniz. Dilerseniz araştırıp iyi bir yapıştırıcıda bulabilirsiniz. Ağacı yapıştırarak sabitlemek için.

Yapılışı: Öncelikle ağaç dallarını içerisine yerleştireceğiniz çerçeveyi yapmanız gerek. Bunun için ahşap parçaları yine matkap veya çivi yardımı ile birbirine birleştirin. Dediğim gibi dilerseniz bir marangoza da yaptırabilirsiniz. Burada dikkat edilmesi gereken detay ağaç dallarının uzunluğudur. Ağaç dalları tam bu çerçevenin içerisine yerleştirileceği için çerçevenin büyüklüğünü ona göre ayarlayın.

Çerçeveyi yaptıktan sonra ağaç dallarını çerçeve içerisine çıkıntılar dış tarafa gelecek şekilde yerleştirin ve matkap yardımı ile veya çivi yardımı ile sabitleyin. Resimlerde gördüğünüz gibi ağaç dallarının  ufak çıkıntıları var. Bu çıkıntıların yukarı bakmasına dikkat edin. Bu şekilde askınıza astığınız eşya düzgün bir şekilde durabilir.

Bu işlemi tamamladıktan sonra isterseniz askıyı bu şekilde ham hali ile bırakabilirsiniz. Veya isterseniz çerçeveyi boyayabilirsiniz. Bunlar dışında önceden ağaç dallarını boyayabilirsiniz. Daha parlak görünmesi için sprey sıkabilirsiniz. Tabi sprey ve boya biraz doğallığın gitmesine neden olur ama nasıl yapacağınız sizin zevkinize bağlı.

Ağaç dallarından yaptığınız askınız hazır. Bu şekilde hazırlanan askıyı duvara belirli aralıklarla iki ya da üç tane çivi çakarak buraya yerleştirebilirsiniz.

kaynak: http://www.kadinvekadin.net/evinizin_star_parcasi_olacak_askilik_tasarimi.html

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.