ALLIK SEÇİMİ VE KULLANIMI KONUSUNDA DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN DETAYLAR

Paylaş

Allık kullanımında dikkat edilmesi gerekenler

Doğru ve kusursuz bir makyaj için makyaj malzemelerinin doğru seçilmesi önemlidir. Allık makyajın en önemli tamamlayıcısıdır. Allık seçiminde bayanlar dikkatli davranmalı ve cilt renginde uygun bir allık seçmelidir. Bu şekilde yaptıkları makyaj daha hoş ve çekici durabilir.

Allık seçiminin aynı sıra allığın doğru bir şekilde yüze uygulanması da önemlidir. İşte bugün sizin için allık seçimi ve kullanımı konusunda dikkat edilmesi gerekenler ile ilgili bilgiler vereceğiz.

Allık seçiminde dikkat edilmesi gereken en önemli detay  cilt alt tonunun bilinmesi ve buna göre allığın seçilmesidir. Cilt alt tonunu bulmak için kol bileğinizde bulunan damarların rengine bakmalısınız. Damarlar yeşil renkte ise o zaman alt tonunuz sıcak, mavi ise o zaman soğuktur.

Beyaz ten rengine sahip olanlar mat pembe ve şeftali gibi sıcak ara tonları tercih etmelidir. Koyu tenliler ise turuncu ve toprak tonlarında olan allıkları hatta koyu kırmızı tonlarını tercih edebilirler. Buğday tenliler şeftali ve pembe tonlarını tercih etmelidir.

Allık seçimi ve kullanımında dikkate edilmesi gerekenler:

 1.  Allık seçiminde ten rengi ve saç rengi dikkate alınarak allık seçimi yapılmalıdır. Bu sayede cildin canlı görünmesi sağlanırken doğru bir makyajda yapmış olursunuz.
 2. Gece ve gündüz makyajı için farklı tonlarda allık kullanmak gerekir. Gece makyajı için daha ışıltılı allıklar tercih edilmelidir. Gündüz kullanım için ise daha mat ve doğal tonlar ile makyaj yapılmalıdır.
 3. Koyu renk saçları olan esmer bayanlar mürdüm ve kırmızı tonları seçmelidir. Koyu renk saçlı bayanlar ise kahve ve bronz renk allık kullanmalıdır.
 4. Beyaz tenli ve sarışın bayanlar pembe renkte ve tonlarında allık tercih etmelidir.
 5. Buğday tenli ve kumral saçlı olan bayanlar şeftali tonlarında allık kullanmalıdır.  Ayrıca açık kahve rengi saçlı kadınlarda şeftali tonlarını tercih edebilirler.
 6. Allık seçiminde cilt ve saç rengi dikkate alınarak tercih yapılmalıdır. Portakal, bordo ve kırmızı renk allıklar cildin yaşlı görünmesine neden olabilir. Bu nedenle daha çok cilt ve saç rengi dikkate alınıp bej, şeftali ve pembe tonları tercih edilebilir.
 7. Koyu renk göz makyajı yapıldığında koyu renk allık sürülmesi yerine ten rengine uygun olan bir allık sürülürse daha hoş bir makyaj yapılmış olunur.
 8. Yaz aylarında koyu tonlarda yapılan makyaj hoş durmaz. Yazın daha çok pastel tonlarda doğal makyaj uygulaması yapılmalıdır. Bu nedenle yazın daha çok şeftali tonlarında allıklar seçmelisiniz.
 9. Yazın makyaj yaparken fondöten sürmek yerine direkt olarak allık cilde sürülebilir. Bu şekilde cildin hava alması sağlanır. Kapatıcı ve fondöten yerine doğal bir makyaj uygulaması yapmak için şeftali tonlarında allık tercih edilebilir.
 10. Allık seçiminde cilt yapısını bilerek seçim yapmak önemlidir. Hassas bir cilt yapınız var ise allığınızı buna göre seçmeli ve cildinize zarar verecek ürünlerden kaçınmalısınız.
 11. Allığı doğru seçmenin yanı sıra allığınızı yüzünüze süreceğiniz fırçayı da doğru seçmeniz önemlidir. Bu nedenle allık fırçası seçerken fırçanın kalitesine ve şekline ayrıca dikkat etmelisiniz. tabi kullanacağınız allık çeşidine uygun olan allık fırçası seçmeniz gerekir.
 12. Allık türleri; toz allıklar, krem allıklar, likit allıklar ve jel allıklar olmak üzere çeşitlenmektedir. Allık seçiminde cilt tipinizi bilerek allık seçmeniz gerekir. Toz allıklar her cilt tipine uygundur . Yağlı cilt tipine sahip olanlar toz allıkları rahatlıkla kullanabilirler. Yağlı cilt tipine sahip olanlar krem allıklardan uzak durmalıdır. Kuru cilt tipine sahip olanlar ise jel allıklardan uzak durmalıdır.

Kaynak: http://www.sozcu.com.tr/hayatim/guzellik/allik-secmenin-puf-noktalari/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.