ANJİYO NASIL YAPILIR

Paylaş

Anjiyo nasıl yapılır

Öncelikle sizlere makalemde anjiyo yapılmasının korkulacak bir durum olmadığını bahsetmek isterim. Öncelikle anjiyo damarların tıkalı olup olmadığın gösteren bir ön izlemedir.Anjiyo görüntüleme sistemi ile bir likte yapılmaktadır. Öncelikle ya el bileğinizde yada  kasığınızdan içeri girilerek yapılmaktadır.Tabiyki bu işlemlerin yapılabilmesi için hastalar önceden bilgilendirilmektedir. Örneğin anjiyo olmadan önce üç dört saat önce en son yemeğinişi yemiş olmalısınız.

Hastanın uzun süreli kulanmış olduğu ilaçları var ise önceden kesilmiş olaması gereklidir.Anjiyo genel olarak genel anastezi altında yapılamaktadır. Daha çok lokal anestezi olarak yapılamaktadır.Bu işlemler yapılmadan önce hastaya sakinleştirici hafif dozda ilaçlar verilebilmektedir.

Daha sonra hastanın kasığı yada bileği hangi bölgesi uyğun ise orası küçük bir iyne yardımı ile uyuşturulmaktadır. Daha sonra yine küçük bir iyne yardımı ile atar damarların içeri doğru giriş yapılmaktadır. Hasta bu işlem sırasında kesinlikle hiç bir ağrı sızı hissetmez.

Çünkü daha önceden uyuşturulmuş bölgeden giriş yapılmıştır.Bazı hastlarda anjiyo sırasında sıcak basma veya kızarma hissi oluşabilmektedir. Ancak bu işlem çok kısa süreline gelip gitmektedir. Bu sebepten dolayı kendinizi hiç sıkmadan rahatlıkla anjiyoyu yaptırabilirsiniz. Kulaktan duyma bilgilere aldanıp sağlığınızdan olamayınız.

anjiyo-nasil-yapilir

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.