ANNE BABA OLMAK İLİŞKİNİZİ NASIL ETKİLER?

Paylaş

Bebek sahibi olmanın mutlu evlilik üzerindeki etkileri

Yeni bir bireyin aile içerisine girmesi ile birlikte çiftler bir anda hayatlarının değiştiğini farkına varırlar. Aslında değişim bebek haberini aldıktan sonra başlar. Çünkü artık kişiler kendini anne ve baba olmaya alıştırmaya ve hayatlarına yeni katılacak kişiyi beklemeye başlarlar.

Birçok çift çocuk sahibi olduklarında ilk başlarda ne olduğunu anlamasalar da, ilerleyen zamanlarda aslında çocuklarının hayatlarını nasıl değiştirdiğini ve artık ona bağlı olarak yaşamaya başladıklarını fark ederler. Tabi buda bir süre sonra çiftlerin arasında çeşitli mutsuzluklara yol açabilir. Bu noktada bebek sahibi olduktan sonra nasıl mutlu olunur, anne baba olmak ilişkinizi nasıl etkiler ve çiftler birbirlerine zaman ayırmak için neler yapmalıdır.

Hamilelik sürecinde çocuğunuzu büyük bir heyecanla beklerken aslında sorumluluklarınızı ve hayatınızda değişecekleri tam olarak farkına varmazsınız. Çocuk dünyaya geldikten sonra ve onun isteklerini karşılamak için uğraşmaya başladıktan sonra çiftler anne ve baba olduklarını anlamaya artık sorumluluklarının ve görevlerinin farklı olduklarını anlamaya başlayacaklar. Hal böyle olunca da tabi eşler birbirlerine yeterince zaman ayıramayacak ve birbirlerini ihmal edeceklerdir.

Çocuk öncesinde birlikte geçirilen özel uzun anlar kısalacak belki de bir süre yaşanmayacak. Bu durumda çiftler birbirlerine zaman ayıramadıkları için hem kendilerini hemde karşısındaki kişiyi suçlayacaktır. Özellikle beyler çocuğu ile sürekli ilgilenmek zorunda olan anneye karşı tavırlı olmaya başlayacaktır.

Çiftler bebekleri doğdukları anda hayatlarının değişeceğini kabullenmelidirler. Çocuğun ihtiyaçlarını karşılamak için ona zaman ayırırken birlikte hareket etmeli ve sorumluluğu paylaşmalıdır. Özellikle çocuğun uykusuz geçen günlerinde, gaz sancılarında annelerin yaşadıkları zorluklara birlikte çözüm bulmaya çalışan eşler sorumluluğu paylaştığında annede kendini daha rahat ve huzurlu hisseder.

Kadınlar çocuk sahibi olduktan sonra daha çok anneliğe önem verip eşlerini ihmal edebilirler. Ama aslında aradaki dengeyi kurmak çok önemlidir. Bu sadece eş olarak yapmanız gereken şeyler için geçerli değildir. Sonuçta eşinizin ile vakit geçirmek onunlar romantik anlar yaşamak size de iyi gelecektir. Bu şekilde kendinizi daha huzurlu ve mutlu hissedeceksiniz. Eş olmak ve anne olmak arasındaki dengeyi kurduğunuz zaman her zaman huzurlu ve mutlu bir yuvanız olacaktır.

Çiftlerin kendilerine de zaman ayırması önemlidir. Sürekli olarak çocuğu ile ilgilenen anne bir süre sonra kendini de ihmal edecektir. Arkadaşları ve ailesi ile vakit geçiremediği için de kendini kötü hissedecektir. Bu durumda kişinin hem kendini hem de bebeğini suçlamasına neden olabilir. Bu tür sorunlar yaşamamak adına hayatınızda bir düzen yakalamaya çalışın ve kendinize zaman ayırmayı ihmal etmeyin.

Eşler birbirlerine zaman ayırmanın yanı sıra birbirlerini de dinlemelidir. Kadınlar yaşadıkları iyi kötü bütün olayları paylaşmak isterler. Eşiniz akşam eve geldiğinde onunla konuşmak ve ona yaşadıklarınızı anlatmanız kendinizi iyi hissetmenize neden olacaktır. Ayrıca sizi üzen canınızı sıkan konuyu eşiniz ile paylaşıp ondan yardım almanızda kendinizi iyi hissetmenizi sağlayacaktır.

Anne baba olduktan sonra çocuğunuza bağlı yaşadığınız için artık eskisi gibi istediğiniz zaman dışarı çıkamayabilirsiniz. Gün içerisinde yaşadığınız zorluklar sizi yıpratır ve kendinizi şöyle bir dışarı atmak istersiniz. Tabi çocuk olunca da bunu yapamazsınız. Eğer mümkünse haftada bir kaç gün, bir kaç saat çocuğunuzu sevdiğiniz güvenebileceğiniz aile bireylerinden birine emanet ederek dışarı çıkın. Eşiniz ile vakit geçirebileceğiniz gibi kendiniz dışarı çıkın, alışveriş yapın veya kuaföre gidin bu sizi oldukça rahatlatacaktır.

Anne baba olduktan sonra mutlu olmak için aslında yapmanız gereken en önemli şey artık hayatınızda yeni bir birey olduğunu kabullenip hayatınızı buna göre düzene sokmanızdır. Bebeğiniz doğduktan sonra artan sorumluluklarınız ve görevleriniz nedeniyle önceki yaşamınıza devam etmeniz mümkün değildir. Siz çocuğunuzdan önceki hayatınıza devam etmeye çalışsanız da illaki zorlanacak ve yapamayacaksınız. Bu durumda sizi psikolojik olarak olumsuz bir şekilde etkileyecektir. Bu anlamda yapılması gereken en önemli şey çocuğunuzu kabullenmeniz ve onunla yeni bir hayata başlamak için kendinizi buna hazırlamanızdır.

Çocuk doğduktan sonra eşler arasında yaşanan en önemli sorunlardan biriside tabii ki cinsellik oluyor. Kadının çocuğu ile ilgilenmesi eşine fazla vakit ayırmaması ve yatakta geçirilen zamanın azalması evliliklerde mutsuzluğa yol açıyor. Bunun önüne geçmek için ise çocuğunuzu uyuttuğunuz zamanlarda dinlenmek yerine bazı zamanlarda eşinize vakit ayırın ve onunla ilgilenin. Unutmayın evliliklerde önemli olan konulardan biri de sekstir. Eşinizi ihmal etmenizde onun mutsuz olmasına ve sizden uzaklaşmasına neden olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.