ARGAN YAĞININ SAÇLARA FAYDALARI NELERDİR?

Paylaş

Argan yağının saçlara faydaları

Argan yağı günümüzde birçok kozmetik firmasının ürünlerinin içerisinde bulunan doğal ve harika bir üründür. Fas’ta yetişen bir ağaç olan argan ağacından elde edilen argan yağı oldukça zor şartlar altında yağ haline getirilmektedir. Bu durumda argan yağının hem değerini arttırmakta hem de oldukça pahalı bir ürün olmasına neden olmaktadır.

Argan yağını birçok uzmanın hem cilt için hem de saçlar için önerdiğini hepimiz televizyon programlarında görmekteyiz. Cilt uzmanları argan yağının cilt için oldukça faydalı olduğunu söylerken kullanımları konusunda da sizlere farklı bilgiler vermektedir.

Argan yağı cildi besleyen, kırışıklıkları önleyen, cildin sağlıklı ve pürüzsüz görünmesini sağlayan doğal bir yağdır. Bu yağın cilt için düzenli kullanımı ile birçok cilt sorunu ortadan kaldırılabildiği gibi yaşlanma belirtileri de en az seviyeye indirilir.

Argan yağı cilt için faydalı olmasının yanında saçlar içinde oldukça faydalı bir doğal üründür. İnce, kalın, düz, dalgalı, kıvırcık hangi saç tipine sahip olursanız olun veya hangi saç sorunu olursa olsun saçlarınızda argan yağını gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz.

Argan yağının saçlara faydaları ise şu şekilde sıralanabilir.

 • Argan yağı saçların beslenmesine yardımcı olurken sağlıklı saçlara sahip olmanıza yardımcı olur.
 • Saçların beslenmesini sağlarken saç dökülme sorunlarını da ortadan kaldırır.
 • Saçların yıpranması ve incelmesi ile oluşan saç dökülmeleri argan yağının düzenli kullanımı ile birlikte saçların beslenip canlanmasına yardımcı olur. Saçlara esneklik verir ve elastikiyetin korunmasına yardımcı olur. Bu sayede saçlarda dökülmeler özellikle de koparak dökülmeler ortadan kaldırılabilir.
 • Saçların kaybettiği nemi kazanmasını sağlayan argan yağı kuruyan ve cansızlaşan saçların yeniden toparlanmasına yardımcı olur.
 • Saçlara şekil vermek için ısı uygulaması yapılmadan önce kullanacağınız birkaç damla argan yağı ile saçlarınızı ısının zararlarından koruyabilir ve uzun süre parlak kalmasını sağlayabilirsiniz.
 • Duş sonrasında saçlarınızı tararken saçlarınızın dolaşıklığını açmak için tarağınıza bir kaç damla argan yağı damlatıp saçlarınızı bu tarak ile tarayabilirsiniz.
 • Saçlarda oluşan elektiriklenme ve kabarmalar argan yağı kullanımı ile ortadan kaldırılabilir.
 • Saç derisine argan yağı ile masaj yaptığınızda saç köklerinin beslenmesini sağlayarak saçların daha sağlıklı çıkmasına yardımcı olabilirsiniz.
 • Argan yağı ile saçların uç kısımlarında bulunan kırıklar ortadan kaldırılabilir.
 • Saçları ince olanlar saç köklerine ve saçlara argan yağı uygulayarak saçların canlanmasına yardımcı olabilir.
 • E vitamini bakımından zengin olan argan yağı saçların beslenmesini sağlar.
 • Argan yağının içerisindeki Omega 3 ve omega 9 yağları ile saçların güçlenmesi sağlanabilir.
 • Argan yağını saçlarınıza uyguladığınızda dış etkenlerden saçlarınızı koruyabilirsiniz.
 • Güneşin zararlı ışınlarına karşı saçları korumak için argan yağı kullanılabilir.
 • Argan yağı ile boyalı ve yıpranmış saçlara bakım yapılabilir.

Argan yağını saçlarınıza nasıl uygulayabilirsiniz?

Argan yağını saçlarınıza uygulamak için duş öncesinde veya duş sonrasında argan yağını saçlarınıza sürerek kullanabilirsiniz. Bunun için ise duş öncesinde eğer yeterince vaktiniz var ise yaklaşık 1 saat kadar hatta daha uzunca bir süre vaktiniz var ise o zaman bir gün boyunca bu yağı saçlarınızda bekletebilirsiniz. Öncelikle saç diplerine iyice yedirecek kadar argan yağını elinize damlatın ve saçınıza masaj yapmaya başlayın. Saç diplerinin beslenmesi için saç köklerine daha çok masaj yaparak ve tüm saçınıza argan yağını sürün. Kalın geniş dişli bir tarak yardımı ile saçlarınızı tarayarak yağı iyice saçlarınıza yedirin. Daha sonra saçlarınızı bir streç film ile veya ılık havlu ile sarın. Bu şekilde bir saat kadar bekledikten sonra duşa girin ve şampuanlayarak saçlarınızı yıkayın.

Saçlarınızı yıkadıktan sonra ise argan yağını saçlarınıza uygulamak için bir kaç damla argan yağını elinize damlatın ve saçlarınıza sürün. İsterseniz tarağınıza yağı damlatıp bu tarak ile saçlarınızı da tarayabilirisniz. Bu şekilde saçlarınızı kolayca tarayabilir ve parlak olmasını sağlayabilirsiniz.

Doğal argan yağını bu şekilde saçlarınıza uygulayabileceğiniz gibi saç bakım ürünleri ve saç bakım spreyleri içerisinde de kullanabilirsiniz. Bu şekilde de saçlarınızı koruyabilirsiniz.

Kaynak: http://www.sacdoktorum.com/sac-dokulmesinde-argan-yagi-kullanimi/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.