ARI SOKTUĞUNDA NE YAPMALIYIZ

Paylaş

Arı Soktuğunda Ne Yapmalıyız?

Bahar sonrası yazın gelmesiyle tüm çiçekler açar ve en güzel görünümlerine bürünürler. Haliyle doğada yaşayan dostlarımız da görevlerini yarıda bırakmadan devam ettirirler. Yazın sıcaklarında ter kokmamak için, birçoğumuz deodorant kullanmaktayız. Kullandığımız deodorantlarda bulunan çiçek esansı nedeniyle de doğada bulunan dostumuz arıları da kendimize çektiğimizi unuturuz. Arılar görevlerini yapmak için çiçek olan her yere ulaşmak isterler.

Arılar elbetteki güzel kokuyoruz diye bizi sokmazlar. Arılar uğrayacakları bir saldırı veya onlara zarar vereceğimizi hissettikleri zaman kendilerini korurlar ve iğnelerini sokarlar. Böcek veya arı sevmeyen insanlar arıları öldürmeye çalışır. Öldürmeye çalıştıklarında da yine arıların onları sokmasını sağlamış olurlar.

Arıların sizi her ne şekilde sokup sokmadığı önemli değildir. Önemli olan arı sokmasından sonra ne yapılacağıdır. İlk önce sizi eşek arısı veya bal arısının sokması da yine fark etmiyor. Hemen arının soktuğu yerdeki arının iğnesini bir cımbız aracılığı ile çıkartmaya çalışmalısınız. Ardından hemen sabunlu bir suyla bol bol o bölgeyi dezenfekte etmeye çalışmanız da gerekiyor.

Arının ısırdığı bölge içinde zehrin daha fazla yayılmasını ve şişliğin artmasını engellemek içinde mevcut bölgeye buz koymanız gerekmekte… Fakat bazı durumlarda arı sokmasın edeniyle kişinin alerjik bir rahatsızlığı bulunuyorsa bu gibi durumlarda doktor müdahalesi de gerekebilir. Ancak doğada yalnız iseniz bu yöntemleri bilmeniz ve kendi kendinize müdahale etmeniz de mümkündür.Her ne kadar halk arasında bir deyim olan ” arı sokması iyidir ” düşüncesi bulunsa da, siz yine de arı sokması ile karşı karşıya kaldığınızda o bölgeye az önce anlattığımız yöntemleri uygulayınız.

ari-sokmasina-karsi-tedbirler-aymoli

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.