AYRILIĞIN ÜSTESİNDEN GELMEK İÇİN NELER YAPILABİLİR

Paylaş

Ayrılığın üstesinden gelmek

Büyük bir sevgi ve aşk ile başlayan bir ilişki zaman içerisinde yıpranarak mutsuz bir ilişkiye dönüşebilir. Kişiler bir ilişkiye başlarken elbetteki mutlu olmak, birlikte güzel anlar paylaşmak için başlasalar da ilerleyen zamanlarda yaşanan değişiklikler, tartışmalar, çalkantılar  ilişkinin kötüye gitmesine neden olabilir.

Ayrılıgın-Ustesinden-Gelmek-İcın-Neler-Yapılabilir

Bazen çiftler bu kötü sonuçlardan dersler çıkartarak daha da güçlenerek yollarına devam edebilirler. Bazen ise artık ilişkinin sürdürülmesi için yapılabilecek bir şey yoktur ve ayrılmak her iki taraf için de en doğru olandır. İşte bu noktada öncelikle ayrılmanın doğru bir karar olup olmadığına karar vermek en önemlisidir. Çiftlerin birbirleri ile sorunlarını paylaşıp bu noktada ortak bir karar almaları her zaman en doğrusudur.

Evliliğin veya ilişkinin sonlandırılması her iki taraf için oldukça zor bir durumdur. Çünkü birlikte birçok şey paylaştığınız insan artık hayatınızda olmayacaktır. Elbette ilk günlerde oldukça fazla zorlanacaksınız ve ilerleyen zamanlarda bu duruma alışacaksınız. Ama kendinizi bırakmadan güçlü bir şekilde hayatınıza devam ettiğiniz sürece yaşadığınız zor günleri atlatmanız o kadar da uzun sürmez. Bu anlamda ayrılığın üstesinden gelmek için neler yapılabilir bu konularda sizlere bazı bilgiler sunalım.

Yaşadığınız bu zorlu günlerin geçici olduğunu düşünerek hareket etmeli ve bu değişime ayak uydurmalısınız. Ayrılığın ardından değişen hayatınızı kabullenip yeni bir hayata başlamak için güçlü olun ve süreci atlatacağınızı unutmayın. Ayrılık acısı belki bir kaç günde belki bir kaç ayda geçecek bu bilinmez ama geçecek bunu unutmayın.

Ayrılık sonrası yapılan en büyük hatalardan birisi de kızgınlık ile eski sevgiliye-eşe söylenen sözler yapılan hareketlerdir. Günümüzde sosyal medyanın kullanımı ile eski sevgiliye-eşe göndermeler sözlerle, resimlerle ve şarkılar ile yapılmakta. Kızgınlık geçince de bu yapılanlardan pişmanlık duyulabilmekte. Bu nedenle sakin olmaya çalışın ve daha sonra pişman olacağınız şeyler yapmamaya dikkat edin. Kızgınlık ile yaptığınız hatalar ayrılığı size daha çok hissettirecek ve buda daha çok üzülmenize neden olacaktır.

Ayrılık sonrası yaşanan süreç ağlama, kızgınlık ve üzüntü ile geçen bir süreç olacağı için etrafınızda olan kişilerden yardım almayı ihmal etmeyin ve onların kıymetini bilin. Size değer veren her zaman sizin yanınızda olan arkadaşlarınız veya aileniz bu süreçte yanınızda olarak sizi biraz olsun rahatlatabilirler. Ayrıca sizi ve ilişkinizi yorumlayan sürekli söyledikleri ile sizi huzursuz eden insanlardan da bu süreçte uzak durmanız daha iyidir.

Yaşadığınız şeyleri arkanızda bırakarak onu size hatırlatacak hatıralardan uzak durun. Mesela sizin şarkınızı sürekli olarak dinleyip dinleyip ağlamayın. Bu durum her zaman sizi en başa götürecektir ve bu ruh halinden çıkmanız zorlaşacaktır.

Şunu unutmayın zamanı geri çeviremezsiniz. Sürekli olarak kafanızda şunu söyleseydim, bunu yapsaydım böyle olmazdı gibi cümleler kurmayın. Sonuçta yaşanması gereken yaşandı ve bitti. Bundan sonra bu tür düşünceler ile kafanızı yormanız sizi daha çok üzmekten başka bir işe yaramayacaktır. Bu tür düşünceler yerine; bundan sonra ne yapacağınıza, hayatınıza nasıl devam edeceğinize odaklanmanız sizin için daha iyi olacaktır.

Yaşadığımız ilişkiler aslında bizim için iyi bir ders niteliğindedir. İlişki sırasında yaptıklarımız, hatalarımız, yanlışlarımız ve yapmamız gerekenleri öğrenerek hayatımıza devam ederiz. Yaşadığımız değişim bize bir ders olur ve ileride yaşanacak olan ilişkilerde neler yapmamız ve yapmamamız gerek bunları öğreniriz.

Ayrılığın ardından bir köşeye oturup acının geçmesini beklemek yerine kalkın ve hareket edin. Sizi mutlu edecek olan şey ne ise onu yapın. Gezin, dans edin, spor yapın veya sevdiğiniz bir kursa katılın. Yeter ki oturup ayrılık acının geçmesini beklemeyin. Yapmak isteyip de yapamadıklarınızı düşünün ve onları yapmak için kendinize vakit ayırın.

Yaşadıklarınızın bir süreç olduğunu düşünün ve kendinize güvenin. Belkide bu ayrılık sizin için ilişkiniz için bir dinlenme süreci olacak ve ilişkiye yeniden başladığınızda daha da güçlü bağlara sahip olacaksınız. Bu nedenle kendinizden ve ilişkinizden vazgeçmeyin ama karşınızdaki kişiyi de rahat bırakın. Bu sayede ilişkinizin nefes almasını sağlayarak belki daha iyi bir başlangıç yapabilirsiniz.

Biten bir ilişkinin ardından hemen bir ilişkiye başlamak doğru bir davranış değildir. Çünkü yaşadığınız üzüntü nedeniyle yanlış kararlar alma ihtimaliniz oldukça yüksektir. Bu nedenle kendinize vakit ayırıp ayrılık sürecini atlatmayı bekleyin ve daha sonra kendinizi yeniden bir ilişki için hazır hissettiğinizde başlayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.