AYVA REÇELİ NASIL YAPILIR

Paylaş

Ayvaların bu günlerde tezgahlarda kendisini göstermesiyle birlikte reçeli nasıl yapılır diye merak edilen bir konudur. Ayva reçeli gerçekten kahvaltı masalarına çok yakışan bir reçel tarifidir.Sizlerde evinizde kendi reçelinizi kendiniz rahatlıkla  yapabilirsiniz.

Öncelikle reçel yapmak gerçekten çok basittir. Anacak sadece püf noktalara  uyması gereklidir. Çoğu kişinin yapmış  olduğu reçeller şekerlenir. Anacak yapmış olduğunuz reçelin içerisine kabuk tarçın ve karanfil eklerseniz reçelliniz şekerlenmeyecektir. Reçel yapımında ölçülerde çok önemlidir.Normal olarak bir kilio reöelik meyveye bir kilo şeker ve su eklenir. Reçelinizin güzel olabilmesi için tüm malzemenin eşit olması gereklidir.Şimdi sizlere ayva reçeli nasıl yapılır anlatmak isterim.Ayva reçeli nasıl yapılır ögrenmiş olacaksınız.

Malzemeler

-bir kilo şeker

-bir kilo ayva

bir kilo su

-iki adet karanfil

-bir adet kabuk tarçın

Yapılışı

Öncelikle ayvalarınızı güzelce soyunuz. Daha sonra ayvalarınızkararması için limonlu suda bekletmeniz gereklidir. Bekletmiş olduğunuz ayva ve şekeri suyu ocağa alıp kaynatınız. Reçeliniz güzel bir kıvam alabilmesi için en az iki saat boyunca kaynatılmalıdır. Hazırlanmış olan reçelinizi cam kavanozlarda saklamanızı öneririz.

ayva-receli-nasil-yapilir

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.