BAHARA GİRMEDEN CİLDİNİZİ NASIL YENİLERSİNİZ?

Paylaş

Bahar gelmeden cildinizi canlandırın

Bahar aylarının kendini hissettirdiği şu günlerde aynaya baktığımızda fark ettiğimiz ilk şey cildinizin ne kadar çok yıprandı ve matlaştığıdır. Soğuk havanın ve kullanılan ısıtıcıların etkisi ile zarar gören cilt bir hayli yıpranır ve canlılığını yitirir. Peki bahar gelmeden cildinizi tekrar canlandırmak için neler yapabilirsiniz bunlar hakkında sizlere biraz bilgi verelim.

Her gün cildinizi temizleyin

Cilt bakımının ilk şartı tabii ki temizliktir. Cildinizin günlük olarak temizlenmesi çok önemlidir. Bu nedenle günde iki kere cilt temizleyici ürünleri kullanarak cildinizin temizliğini yapabilirsiniz. Hazır alacağınız temizlik ürünlerinin yanı sıra evde kendiniz yapacağınız ürünler ile de cildinizi temizleyebilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken aldığınız ürünün cildinize uygun olmasıdır.

Nemlendirici kullanın

Kışın yıpranan ve kuruyan cilde yeniden canlılık kazandırmak için nemlendirici kullanmak gerekir. İçerisinde A, E,C vitamini olan , hyaluronik asit içeren ve aloevera veya shea yağı içeren nemlendirici ürünler kullanmayı tercih edin

Güneş koruyucu kremi kullanmayı ihmal etmeyin

Güneş tam olarak etkisini göstermemiş olsa da aslında bu havalarda güneşin verdiği ışınlar cilde daha çok zarar verebilir. Bu nedenle dışarı çıkarken mutlaka koruyucu kremler kullanmayı ihmal etmeyin. Koruyucu kremler cildin yaşlanmasını önledi gibi cilt kanserinden de korunmayı sağlar. Koruyucu kremler kullanırken 50 faktör olmasına dikkat edin. Ayrıca koruyucu kremlerden daha çok faydalanmak için dışarı çıkmadan 25 30 dakika önce sürün ve 3 saatte bir yenileyin.

Su için ve antioksidan bakımından zengin olan besinleri tüketin

Cildin daha sağlıklı olması ve kaybettiği nemi kazanması için günde 8 bardak su içmek önemlidir. Bunun yanında çay, kahve veya meyve suyu tüketimi azaltılmalıdır.

Antioksidan bakımından zengin besinler cildin yaşlanmasını ve sarmasını önler. Cilt dolaşımını hızlandırır güneşin zararlı etkilerini önler ve cilt hücrelerini büyümesini sağlar.

A vitamini içeren süt, yumurta, karaciğer, kayısı, balkabağı, havuç, kara lahana, ıspanak, kavun ve yeşil kabak tüketerek dokuların onarımını sağlayabilir yeni hücre oluşumuna katkıda bulunabilirsiniz.

E vitamini içeren besinler cildin nemlenmesini ve kırışık oluşumunu azaltır. Ayçiçek çekirdeği, lahana ve kuşkonmaz E vitamini bakımından zengindir. Ayrıca ara öğünlerde tüketilebilir olan fındık, badem ve ceviz cildin nemlenmesine yardımcı olurken, ışıltılı olmasını da sağlar.

Bunlar dışında mutlaka hareket etmeyi ve spor yapmayı ihmal etmemelisiniz. Spor cildin kan akışını hızlandırılıp cildin canlanması sağlıyor. Terleme ile de vücuttaki toksinler dışarı atılır. Sigara cilde en çok zarar veren alışkanlıklardan birisidir. Cildin kan dolaşımını bozduğu için cilt yenilenmez ve kurur. Bu nedenle sigara içmeyi de bırakmanız hem cilt sağlığını için hem de genel sağlığınız için önemlidir.

Kaynak:http://www.milliyet.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.