BAKIMLI BİR CİLT İÇİN UYKUDAN ÖNCE YAPILMASI GEREKENLER

Paylaş

Bakımlı cilt için uykudan önce neler yapılabilir?

Yoğun geçen bir günün ardından istediğiniz tek şey yatıp dinlenmek olabilir. Gün içerisinde yaptığınız makyaj ve dış etkenlere maruz kalan cildiniz zaman içerisinde yıpranacaktır. Akşam eve gittiğinizde çoğu zaman yorgunluktan makyajınızı temizlemek dahi istemeyebilirsiniz. Bu nedenle de cildiniz yıpranır ve zarar görür. Bunun yanında çok yoğun bir şekilde çalışan ve kendine yeteri kadar vakit ayıramayan bayanlar için ise düzenli cilt bakımı yapmak oldukça zordur. Bunun yerine ise yatmadan önce dikkat edeceğiniz bir kaç küçük detay ile aslında günlük cilt bakım rutinini basit bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Bakımlı bir cilt için uykudan önce yapılması gerekenler ise şunlardır.

Gün içerisinde ve makyaj yapmadan önce cildin kurumaması ve nemini kaybetmemesi için mutlaka nemlendirici kullanmalısınız. Bunun dışında nemlendiricilerin etkisinden daha fazla faydalanmak için ise gece yatmadan önce nemlendiricileri cildinize uygulayın. Akşamları uygulanan nemlendiriciler cildin kaybettiği nemi kazanmasını sağlarken sabah uyanınca yumuşak ve yağsız bir cilt oluşmasını yardımcı olur. Cildinize nemlendirici uygularken çok yoğun bir nemlendirici uygulamanıza gerek yok oldukça hafif bir krem sürmeniz yeterli olacaktır.

Dış etkenlere maruz kalmanın yanında yüzünüzde tüm gün biriken kir cildinize zarar verecektir. Bu nedenle akşamları yatmadan önce cildinizi yıkayarak temizlemeniz önemlidir. Sabahları yüzünüzü sadece su ile yıkayabilirsiniz. Akşam yatmadan önce ise cildinizi yüz yıkama ürünleri ile yıkarsanız cildiniz daha temiz olacaktır. Ciltte biriken kir bu yıkama ile ortadan kalkar. Bu sayede sabaha temiz bir cilt ile uyanmış olursunuz. Cildiniz yenilenir ve yumuşak bir dokuya sahip olur.

Kozmetik sektöründe oldukça fazla maske çeşidi bulunmakta. Özellikle yatmadan önce kullanılabilecek farklı maske ürünleri var. Yatmadan önce yıkama ve durulama gerektirmeyen maskeleri cildinize uygulayabilirsiniz. İnce bir tabaka şeklinde uygulanan bu maskeler gece boyunca cildin rahatlamasını ve yumuşacık olmasını sağlayacaktır. Bu maskeleri günlük kullanmanıza gerek yok. Haftada bir sefer uyumadan 15 dakika önce bu maskeyi cildinize uygulayabilirsiniz.

Kuru şampuanlar oldukça fazla tercih edilen ürünlerden birisi. Özellikle çalışan ve fazla vakti olmayan kişiler için oldukça ideal bir kurtarıcı. Genelde sabahları uyanınca uygulanan bu kuru şampuanları aslında akşam yatmadan önce uygularsanız daha çok faydasını görebilirsiniz. Sabah erken kalkıp duş alamayacağınızı düşünüyorsanız eğer akşam yatmadan önce kuru şampuanı saçlarınıza uygularsanız; siz sabaha kadar daha güzel bir görünüme kavuşacak. Bunun yanında şampuanın pudramsı görüntüsü ortadan kalkacaktır.

Cilt bakımı yaparken kaş ve kirpik bakımını da ihmal etmemek lazım. Özellikle cansızlaşan kaş ve kirpiklere çeşitli kalemler uygulamak yerine canlanmaları için doğal yağlardan kullanabilirsiniz. Akşamları yatmadan önce kaş ve kirpiklerinize uygulayacağınız doğal Hint yağı, badem yağı veya diğer özel serumlar oldukça faydalı olacaktır. Tabi iyi bir sonuç almak istiyorsanız bu ürünlerin düzenli kullanılması şart.

Haftada bir kaç sefer saç bakımı yapmak saç derisinin sağlığı açısından oldukça önemlidir. Akşam yatmadan önce doğal yağlar, gece bakım yağları veya saç maskeleri uygulayabilirsiniz. Sabah kalktığınızda duş alınca bu ürünleri saçlarınızdan kolaylıkla çıkartabilirsiniz.

Yumuşak ve pürüzsüz dudaklara sahip olmak için akşamları yatmadan önce dudaklarınıza nemlendirici sürmeyi ihmal etmeyin. Bunun yanında sadece şeker ve bal ile hazırlayacağınız peelingi bir diş fırçası yardımı ile dudaklarınıza uygulayıp daha sonra dudak nemlendiricisi uygularsanız sabahları yumuşak bir dudağa sahip olursunuz. Bu sayede sürdüğünüz ruj parça parça durmaz.

Bacaklardaki istenmeyen tüylerden kurtulmak için en iyi zaman ise akşam yatmadan öncedir. Akşam yatmadan önce bacaklarınızdaki kılları aldığınızda bacaklarınız gece ısınıp şişmenin etkisi ile gözenekler açılıyor. Sabahları ise gözenekler tekrar kapanıyor ve bu sayede göremediğiniz küçük tüyler ortadan kaldırılıyor.

Akşamları yatmadan önce saçlarınızı kendi etrafında döndürüp tepeden topuz yaparsanız eğer sabah kalktığınızda zahmetsiz maşa dalgalarına kavuşursunuz. Saç spreyi ile sabitleyeceğiniz bu dalgalar ile zahmetsiz bir şekilde saçlarınızı yapmış olursunuz. Bunun yanında örgü ile da saçlarınızı dalgalı bir hale getirebilirsiniz.

Kaynak: http://www.pudra.com/guzellik/cilt-bakimi/bakimli-bir-cilt-icin-uykudan-once-12-dokunus-26730.htm

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.