BİR ERKEK İÇİN ASLA BUNLARI YAPMAYIN

Paylaş

İlişkiniz için kendinizden fedakarlık yapmayın

Biz kadınlar sevdiğimiz zaman gözümüz hiç bir şeyi görmez. Adeta karşımızdakini mutlu etmek için yaşarız. Onun için giyiniriz, onun için eğleniriz, onunla eğleniriz, günümüzün birçok kısmı onu düşünmekle geçer, onun doğruları ile yaşarız, onun sevdiklerini izler, onun sevdiği yemekleri yeriz tabi bu sıralama böyle uzar gider. Çünkü biz kadınlar doğamız gereği birilerini mutlu etmek sürekli olarak birileri için çaba göstermek zorundaymışız gibi hissederiz kendimizi. Tabi bizim birileri için yaptığımız bunca şey de kendi hayatımızdan, doğrularımızdan, hayallerimizden, eğlence anlayışımızdan, kariyerimizden ve hatta ailemizden vazgeçmemize neden olur. Günün birinde bir şeylerin değiştiğini fark ettiğimizde ise işte bu vazgeçtiklerimiz pişmanlık olarak karşımıza çıkar ve biz bununla yaşamak, bu duygu ile baş etmek zorunda kalırız.

Aslında her ilişkide fedakarlık olmalıdır. Ama bu fedakarlık sadece kendi istediğimiz için ve mutlu olacağımızı düşündüğümüz için olmalıdır. Sadece karşımızdaki kişiyi mutlu etmek için; mesela hayallerimizden vazgeçmemeliyiz. Yıllardır yapmak istediğimiz, olmak istediğimiz yerden veya almanın hayalini kurduğumuz şeyden sırf sevdiğimiz kişi istemiyor diye vazgeçmemeliyiz. Sevdiğiniz kişi tam tersine sizin hayallerinize ortak olmayı bilmeli sizi desteklemeli ve hayallerinizi gerçekleştirmeniz için size yardımcı olmalıdır. Bu şekilde aslında bir çift olabilirsiniz. İleride hayatınıza başka biri girebilir belki daha çok mutlu olabilirsiniz ama hayallerinizi gerçekleştirmek için artık çok geç olabilir.

Kadınların yaptığı en büyük yanlışlardan birisi de değerlerinden ve inandıklarından vazgeçmektir. Düşüncelerimiz zaman içerisinde değişebilir bu normaldir. Ama başkası için inandığımız şeyleri değiştirmek değer verdiğimiz şeyleri artık değersizleştirmek size saygı duyulmadığı anlamına gelir. Çünkü karşınızdaki kişi size saygı duymalıdır. Sizin doğrularınıza, inançlarınıza, düşüncelerinize saygı duymalı ve sizi bu şekilde kabullenmelidir. Saygı bittiği anda ise sadece size kendi düşüncelerini kendi değerlerini öğretmeye çalışacak yani sizi istediği bir insan haline dönüştürmeye çalışacaktır.

Karşınızdaki kişinin egosunu tatmin etmek zorunda değilsiniz. Sürekli olarak ona ihtiyaç duyduğunuzu, onun yardımı olmadan bir şey yapamadığınızı ona göstermeye çalışmayın. Bu sadece onun egosunu şişirecektir. Siz kendiniz olun, güçlü olun, bildiklerinizi her zaman uygulayın ve kendinizi beceriksiz bir insanmış gibi göstermeyin.

Birlikte bir hayat kurmayı planladığınız bir insan ile ortak karar alabilmeniz önemlidir. Bu hangi konuda olursa olsun bu şekilde olmalıdır. Özellikle ortak yaşamınızı ilgilendiren bir konu ise mutlaka kararınızı ortaya koymalı ve karşınızdaki kişinin bu kararı göz önünde bulundurmasını sağlamalısınız. Eğer sizin öneriniz ciddiye alınmıyorsa, sevgilini-eşiniz sizi dinlemeyip her konuda kendi karar veriyorsa bu her zaman böyle devam eder ve hayatınız sadece karşınızdaki kişinin kararlarına bağlı olur.

Bir ilişkinin en önemli parçalarından birisi de cinselliktir. Düzenli bir seks hayatı ilişki için önemlidir ama karşılıklı olarak çiftlerin isteklerine ve zevklerine önem vererek yaşanması gerekir. Siz sadece partnerinizin isteklerini gerçekleştirmek ve onun fantezilerini uygulamak zorunda kalıyorsanız eğer ilerleyen zamanlarda cinsellik sizin için bir anlam taşımayacak ve sadece partnerinizi mutlu etmek için yaptığınız bir uğraş haline dönecektir. Bu nedenle yapmak istediklerinizi ve istemediklerinizi partnerinize belirtmeli ve size karşı anlayışlı olmasını sağlamanız gerekir.

Evli çiftlerin yaşadığı en büyük problemlerden birisi de ne zaman çocuk sahibi olmak istediklerine karar verme aşamasıdır. Siz kendinizi çocuk sahibi olmaya hazır hissetmeyebilirisniz eşiniz, aileniz veya eşinizin ailesi ise sizden çocuk yapmanızı isteyebilir. Ama unutmayın bu karar size aittir. Çocuk sahibi olmak büyük bir sorumluluk gerektirir. Çocuk sahibi olduktan sonra hayatınızda yeni bir dönem başlayacak ve hatta çocuğunuzla ilgilenmek için vazgeçmek zorunda olacağınız şeyler dahi olacaktır. Bu anlamda sırf eşiniz veya etrafınızdakiler istiyor diye çocuk sahibi olamazsınız. Çocuk sahibi olmayı istemeli ve gerçekten buna kendinizi hazır hissetmelisiniz. Karşınızdaki kişilerinde buna saygı duymalarını istemeli ve kararlı tavrınızı görmelerini sağlamalısınız. Ayrıca tam tersi bir durumda olabilir. Siz çocuk sahibi olmak isteyip partneriniz istemiyorsa eğer ona bu durumu açıklamalı ve çocuk sahibi olmayı istediğinizi belirtmelisiniz. Bu mutluluğu yaşamak sizin hakkınız.

Partnerinizin mükemmel bir vücudu olabilir, çok yakışıklı olabilir ve sizden de mükemmel bir vücuda sahip olmanızı isteyebilir. Peki neden? Bu kişi sizi olduğunuz gibi kabul etmiyorsa, dış görünüşünüzü değiştirmek istiyorsa neden sizin yanınızda. Bırakın kendi istediği gibi birini bulsun. Kimsenin sizin vücudunuza, boyunuza, kilonuza karışmasına izin vermeyin. Siz kendi güzelliğinizi kabul edin ve size değer verecek sizi bu şekilde sevecek bir insanın olduğunu bilin ve karşınızdaki kişinin sizi güzel değilmişsiniz hissine sokmasına izin vermeyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.