BÜSTİYER YAPIMI

Paylaş

Evde büstiyer yapımı

Bu yazın en trend parçalarından birisi büstiyerlerdi. Yaz başında birçok ünlü üzerinde gördüğümüz büstiyerler zamanla farklı markaların koleksiyonlarında yerini aldı ve bu yazın en çok kullanılan parçaları arasına girmeyi başardı.

Farklı renk ve modellerde üretilen büstiyerler kolayca kombinlenebilmeleri ve hem gece hem de gündüz rahatlıkla kullanabilmeleri nedeniyle bayanlar tarafından oldukça fazla tercih edildi. Özellikle bu senenin modası olan dantel detaylar ile hareketlendirilmiş büstiyerler tam da gece davetlerinde kullanılabilecek kıyafetlerdir. Daha sade olan büstiyerleri ise günlük yaşam için spor kıyafetler ile kombinleyerek kullanmanız mümkün.

Bu yazın  favori kıyafeti olan büstiyeri evde kendinizde yapabilirsiniz. Bunun için internet üzerinde arama yaptığınızda farklı şekillerde büstiyer yapma modelleri karşınıza çıkabilir. Özellikle penye kumaşlardan veya atletten yapılan günlük kullanıma uygun olan büstiyer modelleri bulabilirsiniz.

Bugün size göstereceğimiz büstiyer modeli ise eski bir gömlekten veya kumaş parçasından yapabileceğiniz bir model. Kumaştan yapıldığı için daha ağır durmakta ve sadece günlük kullanıma değil akşam davetlerinde de rahatlıkla kullanılabilmektedir. Bugün göstereceğimiz büstiyeri için ise aşağıda yer alan üç farklı bağlama şeklini kullanabilmeniz mümkün.

Göstereceğimiz büstiyer yapımı biraz zor ve zaman alıcı olsa da tamamladıktan sonra harika bir tasarım ortaya çıkabiliyor diyebiliriz. Görselleri incelediğinizde de büstiyerin çok şık durduğunu görebilirsiniz. Ayrıca göstereceğimiz bu büstiyer modelini üç farklı şekilde kullanmanız da mümkün. Bu sayede değişik kıyafetler ile deneyerek farklı kombinler yapabilirsiniz.

Evde büstiyer yapımı için gerekli malzemeler: 

1 adet erkek gömleği

Kumaş ile aynı renk ip

Makas

Dikiş makinesi

Büstiyer yapımı:

Büstiyer yapımı için öncelikle bir kalıp çıkartmanız sizin için daha faydalı olacaktır. Burada gördüğünüz görseli çıkartabileceğiniz gibi kendiniz bu görseli kumaş üzerine sabun ile çizebilirsiniz. Gömleğin arka kısmı büstiyer yapımı için daha uygundur. Bedeninize göre ölçüler alarak kumaşı yukarıda gördüğünüz gibi iki farklı şekilde kesebilirsiniz.

Arka kısım için gömleğin en alt dikişli yerini kullanın. Burada hem dikiş ile uğraşmak zorunda kalmazsınız hem de gömleğin alt kısımda olan oval şeklini kullanmış olursunuz. Dikkat edilmesi gereken nokta ise kol kısımlarını ayarlamak. Bunun için ise bir tişörtünüzün kol ölçülerini kullanabilirsiniz. Arka kısmı kestikten sonra ön kısmı ayarlayın. Bu ön kısımdaki çaprazlıklar çok önemli çünkü buraya bağcıklar yerleştirilecek.

Omuz kısımlarını diktikten sonra diğer yerleri yani kol altlarındaki çaprazları yarım cm katlayarak kıvırın ve dikin.

Bu arada ön çaprazları yapmak için aşağıdaki görselde yer aldığı gibi şeritler oluşturun. Bunun için ise beden ölçünüzü kullanmalısınız. Bu şeritleri keserken kol kısımlarını kullanın ve göğüs altınızdan ölçü alarak şeritleri bağlayabileceğiniz şekilde kesin.

Kestiğiniz şeridi bu şekilde katlayarak yine iç kısımdan bir dikiş geçin. Burada dikkat edilmesi gereken şeridi yaparken büstiyere diktiğiniz de bu şerit olduğu gibi kalacak. Büstiyere tersten dikiş yaptıktan sonra şeridi ekleyince bu şeritte çevirme olmayacağı için dikişi buna göre yapmalısınız.

Bu şekilde dikiş kısmı içte kalacak ve siz diğer parça ile birleştirirken arta kalan kısmı kullanacaksınız. Görselin devamını incelediğinizde ne demek istediğimi daha iyi anlayabilirsiniz.

Bu görselde ise şeritleri beden kısmı ile nasıl birleştireceğinizi gösteriyor. Şeridin bir kısmı ön çapraz ile birleşirken uç kısımlar arka parçanın kenarında kalan parçalar ile birleşecek. Bu şekilde toplu iğne ile şeritleri kumaş ile birleştirdikten sonra dikiş makinesı yardımı ile kumaşları birleştirin. İki şeridi bu şekilde birleştirdikten sonra ise yapılması gereken yaka ve kol kısımlarının dikilmesi. Bu şekilde daha güzel ve düzgün bir görüntü oluştuktan sonra büstiyeriniz hazır hale gelecektir.

Yukarıda yer alan görselde büstiyerin farklı bağlama şekillerini görebilirsiniz. Burada tek renk mavi üzerine çizgili gömlek kumaşı tercih edilmiş ve yapılan büstiyer çok şık durmuş. Özellikle beyaz etek ile kombinlenmesi harika olmuş. Sizde sevdiğiniz renkte bir büstiyer yapabilirsiniz.

Kaynak:https://tr.pinterest.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.