ÇANTA ALIRKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Paylaş

Çanta alırken nelere dikkat etmeliyiz?

Çantalar bayanların vazgeçilmez aksesuarları ve kombinlerinin en önemli tamamlayıcı parçalarıdır. Çoğu kadının dolabında gereğinden fazla çanta bulunmaktadır. Çünkü sadece şekli, deseni, modeli beğenilerek alınan veya sadece moda olduğu için alınan farklı çantalar bulunmaktadır. Bu çantaların çoğuda belki bir kaç sefer kullanılmıştır belki de hiç kullanılmamıştır. Buda gereksiz yere ortaya çıkartılan bir masrafı oluşturur.

Aslında çanta alırken dikkat edeceğimiz belli başlı detaylar ile çanta seçimi doğru bir şekilde yapılır ve gereksiz yere masraf oluşturulmamış olunur. Bunun yanında dolabınızda bir köşede kullanmayı bekleyen çantalarınız olmaz.

Bayanların yaptığı en büyük hatalardan birisi çantayı kullanım amacına göre almayıp sadece beğendikleri için almalarıdır. Mesela büyük bir çantayı gece davetlerine katılırken kullanamazsınız. Bunun aksine küçük bir çantayı da gündüzleri dışarı çıkarken veya işe giderken kullanamazsınız. Bu nedenle çanta alırken çantayı nerede kullanabileceğinizi düşünün. Günlük yaşamınızda veya işe giderken çantanız içerisine cüzdan, makyaj malzemesi, parfüm, gözlük, hırka vb. gibi şeyler koyduğunuzu unutmayarak çantalarınızı bu malzemeleri içerisine koyabileceğiniz şekilde seçin.

Gece katılacağınız davetler veya akşam yemeğine giderken daha küçük ve şık çantaları kullanabilirsiniz. Eğer sık sık bu tür davetlere katılmıyor, akşamları sürekli olarak şık giyinerek dışarı çıkmıyorsanız da bu şekilde küçük çantaları fazla almamanız daha iyidir. Sonuçta bir kaç kez kullanıp kenara koyduğunuz çantanın bir süre sonra modası geçecek ve siz çantayı bir daha kullanmayacaksınız.

Çanta alırken dikkat edilmesi gereken detaylardan birisi de çantanın kumaşıdır. Beğendiğiniz bir çanta oldukça pahalı olabilir veya çok ucuz olabilir. Ama çantanın kumaşı çantanın görünümünü etkileyeceği için çantanızın basit görünmesine de neden olabilir. Bu nedenle çantanızı alırken ucuz dahi olsa kumaşının kaliteli görünmesine dikkat etmelisiniz.

Bunların yanında çantanızı alırken aslında mevsime de dikkat etmeniz gerekir. Kışın ve sonbaharda kullanacağınız çantaların deri olmasına özen gösterin. İlkbahar ve yaz aylarında ise daha çok keten ve kumaş çantaları tercih etmeye özen gösterin. Sıcak yaz aylarında giyilen kıyafete göre keten ve kumaş çantalar daha çok uyum sağlayacaktır.

Çanta alırken dikkat edilmesi gereken en önemli detaylardan biriside çantaların içerisindeki bölmelerdir. Günlük yaşantınız içerisinde kullanacağınız çantalar içerisine eğer çok fazla eşya koyuyorsanız bölmelerin olmasına dikkat edin. Böylelikle çantanız içerisinde koyduğunuz eşyaları daha düzenli yerleştirebilir ve istediğiniz eşyayı çantanız içerisinden kolaylıkla bulabilirsiniz. Bunun yanında özellikle zorlanılan bir konu da çanta içerisine atılan telefonun çalması durumunda dakikalarca çanta içerisinde telefon aramak zorunda kalabilirsiniz. Bunu önlemek içinde bölmeleri olan çantaları almaya özen gösterebilirsiniz.

Bir mağazaya girdiğinizde hemen rengi ile sizi büyüleyen bir çanta ile karşılaşabilirsiniz. Görür görmez bu çantayı almak için can atabilirsiniz. Ama rengini çok beğendiğiniz bu çanta gardırobunuzdaki kıyafetler ile uyum sağlıyor mu buna da dikkat etmeniz gerekir. Sırf rengini beğendiğiniz için aldığınız çantayı kıyafetleriniz ile kombinleyemezseniz o çantayı kullanma ihtimaliniz de olmayacaktır. Bu nedenle çantalarınızı seçerken kıyafetleriniz ile her zaman kullanabilecekmisiniz buna da dikkat etmeniz gerekir. Sırf rengini beğendiniz diye bir çantayı almanız gereksiz yere para harcamanıza neden olurken dolabınızda da yer kaplayacaktır. Bunun yerine rengini beğendiğiniz çantanın eğer modelini ve kullanımını beğendiyseniz farklı renklerine bakabilir ve kıyafetlerinize uygun bir çanta alabilirsiniz.

Çanta alırken daha çok siyah, lacivert, bej ve bu renklerin tonlarına dikkat ederseniz her zaman kullanabileceğiniz kıyafetleriniz ile uyum içerisinde olan çantalarınız olabilir.

Çantaların kıyafet ile uyum sağlamasının yanında sizin rahat edebileceğiniz şekilde olmaları da önemlidir. Mesela uzun askılı çanta takmayı sevmiyorsanız daha kısa askıları olan çantaları tercih edebilirsiniz. Çantaların büyüklüğüne ve askılarına dikkat ederken kendi boy ve kilonuzu da göz önünde bulundurmalısınız. Bu anlamda almak istediğiniz çantayı mutlaka takın ve ayna karşısında kendinize bir bakın çanta size uygun ise o zaman çantayı alabilirsiniz.

Çanta alırken dikkat edilmesi gereken detaylardan birisi de çantaların fermuarları ve aksesuarlarıdır. Özellikle içine eşya koyup taşıyacağınız çantaların ağız kısımlarına dikkat edin ve fermuarlarının çalışıp çalışmadığını ve ileride size sorun oluşturabilecek durumları göz önünde bulundurun. Bunların yanında çantanın hafif olmasına da dikkat etmek gerekir. İçerisine eşyalarınızı koyup uzun süre yanınızda çantayı taşıyacaksanız bu durum bir işkenceye dönüşebilir. Bu nedenle çantanızın hafif olmasına da özen gösterin.

kaynak:https://www.yenikadin.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.