CİLDİN YENİLENMESİNİ SAĞLAYAN BESİNLER

Paylaş

Bu besinler ile cildinizi yenileyin

Sağlıklı bir cilde sahip olmak için en önemli şart tabii ki doğru ve sağlıklı beslenmektir. Nasıl ki vücut sağlığı için doğru beslenmek önemli ise cilt sağlığı için de doğru beslenmek önemlidir.

Cilt sağlığı için daha çok kremlere, maskelere önem versek de aslında ilk dikkat edilmesi gereken şey tükettiğimiz besinlerdir Gün içerisinde tükettiğimiz her besin vücudumuzda farklı etkiler gösterecektir. Elbetteki cildimizde bu etkilerden nasibini alacaktır. Kremler ve maskeler cilt sağlığı için önemli olsa da bir süre sonra bozulan cilt sağlığını düzeltmek için bunlarda fayda etmeyecektir. Kısacası cilt sağlığı için dikkat edilmesi gereken en önemli şey sağlıklı beslenmektir.

Cildin-Yenilenmesini-Saglayan-Besinler

Tükettiğimiz her besinin elbetteki farklı faydaları vardır. Cilt sağlığı için özellikle tüketilmesi gereken besinlerde vardır. Cildin yenilenmesini sağlayan besinler ve her birinin faydalarını ise şu şekilde sıralayabiliriz.

Yeşil yapraklı sebzeler parlak bir cilde kavuşmanızı sağlar.

Yeşil yapraklı sebzeler, hücre yenilenmesine sağlayarak cildin daha parlak bir görüntüye kavuşmasına yardımcı olur. Maydanoz, marul, ıspanak ve roka gibi yeşil yapraklı sebzeleri mutlaka mevsimlerinde tüketmeye özen gösterin. Öğünlerinize ekleyeceğiniz taze sebzelerden yapılmış içerisine bol bol yeşil yapraklar eklenmiş bir salata hücre yenilenmesini hızlandıracaktır. Taze sebzeler yerine tüketeceğiniz hazır işlenmiş gıdalar ise cildin parlaklığını yitirmesine neden olacaktır.

Cildinizin nemlenmesi için bol bol su için.

Sağlıklı bir vücuda sahip olmak için su tüketimi oldukça önemlidir. Cildin kaybettiği nemi kazanması için ise su tüketimi şarttır. Günlük tüketilmesi gereken su miktarını tüketmeyen kişilerde ciltte nem kaybı oldukça fazla görülmektedir. Bu anlamda günlük su tüketimi oldukça önemlidir. Su tüketiminde dikkat edilmesi gereken bir diğer detay ise kilonuza göre su tüketimidir. Kilogram başına 30 ml su içilmesi gerekir.

Su tüketiminin yanı sıra çiğ olarak tüketilen sebze ve meyvelerden de vücuda su alınabilir. Günde 3 porsiyon tüketilen sebze ve meyveler ile su ihtiyacı biraz olsun karşılanabilir. Çay ve kahve tüketimi de sıvı alımlarında dikkat edilmesi gereken bir diğer detaydır. Çay ve kahvenin fazla tüketilmesi susuzluk hissini yok eder. Bunun yanında bu içeceklerin diüretik etkileri nedeniyle vücuttan su atılımı artar ve cildin nem dengesi bozulur. Günlük çay ve kahve tüketimi toplamda 4 fincanı geçmemelidir.

Karbonhidratlı besinler akneye neden olur.

Beyaz un ve şeker gibi yüksek glisemik indeksli yiyecekler akne oluşumuna neden olmaktadır. Bunlar yerine tam tahıllı ekmek ve bulgur gibi karbonhidrat oranı düşük olan besinleri tercih etmelisiniz.

Yumurta ile kırışıklıkları azaltın.

Güneşin etkisini sık sık maruz kalan kişiler de ultraviyole ışınları deride kalojen liflerin yıkımını arttırıp kırışıklığa neden olmaktadır. Sürülen koruyucu kremler ise sadece derinin üst kısmında koruma sağlıyor. Alt katmanlardaki derinin korunması için ise antioksidan içerikli besinlerin tüketilmesi gerekir. Yumurta, bitkisel yağlar, koyu yeşil yapraklı sebzeler ve tam tahıllı gıdalar içerdikleri E vitamini ile antioksidan özelliği göstererek cildin güneş ışınlarından korunmasını sağlıyor. Bu sayede ise güneş ışınları ile ortaya çıkabilecek olan kırışıklıklar engellenmiş oluyor.

Ciltteki pul pul dökülmeler için ceviz ve fındık tüketilmelidir.

Cildin üst tabakasında su kaybının olması ciltte pul pul dökülmelere neden olur. su içmek, çiğ sebze ve meyve yemek vücuda su alınımını sağlayarak cilt dökülmelerini önlüyor. Bunun yanında ceviz ve fındık gibi yağlı tohumlar içerisinde bulunan doymamış yağ asitleri cildin nem dengesini sağlamaya yardımcı olurlar. Günlük 2-3 ceviz ya da 7-8 fındık tüketmek nem kaybını önlemeye yardımcı olur.

Cilt lekeleri için en iyi çözüm C vitaminidir.

Cilt lekelerinin oluşumundaki en önemli etkenlerden birisi güneştir. Güneşin oluşturduğu cilt lekelerini önlemek için ise antioksidan bakımından zengin besinlerin tüketilmesi önemlidir. C vitamini, E vitamini ve beta karoten içeren besinler cilt için oldukça faydalı olan antioksidan kaynaklarıdır. Bu anlamda günlük olarak bu tür vitaminleri içeren besinleri tüketmeye özen gösterilmesi gerekir.

Cildin yağlanmasını önlemek için kahvaltı yapmak önemlidir.

A vitamini cildin yağ dengesini sağlayarak yağlanmanın önüne geçiyor. Hayvansal ve bitkisel gıdalardan karşılanabilen A vitamini; koyu yeşil yapraklı sebzeler, havuç, yumurta ve süt ürünleri içerisinde oldukça fazla bulunmaktadır. Bu anlamda kahvaltıya mutlaka özen gösterilmeli ve yumurta, süt gibi besinler tüketilmelidir.

kaynak: https://www.medikalakademi.com.tr/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.