ÇOCUKLARINIZA SÜTÜ SEVDİRİN

Paylaş

Çocuklarınıza sütü sevdirin

Süt, kemikler için yapı taşı olan kalsiyum bakımından en zengin ve lider bir besindir. Uzmanlar hemen hemen her gün tüketilmesi gerektiğini vurguluyor. Özellikle de gelişim çağındaki çocukların daha fazla tüketmeleri ise şiddetle önerilmekte… Bunun nedeni ise daha sağlıklı kemik yapısına ulaşabilmeleri için sütün içinde bulunan kalsiyum mineralinden daha çok yararlanmaları gerektiğidir.

Birçok uzman 6 ile 10 yaş arası ve ergenlik döneminde olan 10 ve 18 yaş arası çocukların gelişimlerini sağlıklı tamamlayabilmeleri için gerekli tüm vitamin ve minerallerin düzenli alınması gerektiğini vurgulamaktadırlar. Bu minerallerin de başında şüphesiz kalsiyum gelmektedir. Süt’ün içinde de kalsiyum minerali zengin bir şekilde bulunmaktadır.

Küçük yaşlarda alıştırılmayan ve süt içirilmeyen çocuklarda ise ilerleyen yaşlarda ve büyüdüklerinde kemik kaybı olarak da bilinen osteoporoza görülmektedir. Bu riski azaltmanın ve ortadan kaldırmanın tek yolu ise düzenli olarak süt tüketimi yapılmasıdır. Yapılan birçok araştırmaya göre süt tüketen çocuklar ile tüketmeyen çocuklar arasındaki farkların en belirgini, belirli bir süre sonunda süt içenlerin içmeyenlere oranla 2 cm ve 3 cm daha fazla uzadıkları görülmüştür.

Süt aynı zamanda bol miktarda kalsiyum, fosfor ve kazein içerdiği için diş çürüklerini de önleme özelliğine sahiptir. Bu bakımdan küçük büyük herkesin süt tüketmesi de son derece önemlidir. Süt tüketerek vücudunuzu birçok hastalıklara karşı da kalkan içine almış olursunuz. Özellikle de küçük yaşlardaki çocukların muhakkak süt tüketmeleri önemlidir.

2014-08-17-11-07-11-1

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.