DOĞAL MAKYAJ NASIL YAPILIR?

Paylaş

Doğal makyaj nasıl yapılır, nelere dikkat edilmelidir?

Makyaj yapmak bayanların vazgeçemediği, en sevdiği işlerden birisidir. Güzelleşmek, kusurları kapatmak ve daha iyi bir görünüme sahip olmak için yapılan makyaj doğru şekilde yapılmadığı zaman ise ortaya kötü bir görüntü  çıkabilir. Gün içerisinde dışarı çıkarken daha sade makyajlar tercih edilirken akşam davetlerinde veya düğün, nişan gibi özel günlerde daha ağır makyajlar tercih edilmektedir. Peki gün içerisinde doğal güzelliği ön plana çıkartacak olan doğal makyaj nasıl yapılır, bu makyajı yaparken nelere dikkat etmek gerek işte sizin için bir kaç ip ucu.

Doğal-Makyaj-Nasıl-Yapılır

  • Öncelikle iyi bir makyaj için cildin temiz ve bakımlı olması gerekir. Bu anlamda yapılması gereken en önemli şeylerden birisi bol bol tüketmek ve cildin temizliğine önem vermektir. Gün içerisinde yapılan makyajın mutlaka yatmadan önce silinmesi gerekir. Ayrıca cildin nem ihtiyacını karşılayacak nemlendirici kremler ile de cildin canlılığı korunmalıdır.
  • Doğal makyaj için en önemli detaylardan birisi de cilt renginize uygun olan ürünleri seçmenizdir. Bu anlamda cilt renginize en yakın olan açık tonlarda fondöten ve kapatıcı ürünleri tercih etmelisiniz. Eğer cildinizde herhangi bir sorun yok ise kapatmanız gereken çok fazla leke yok ise BB kremleri kullanmalısınız. Fondöten seçiminde ten rengine uygun olan pastel tonlar daha doğal görünmenizi sağlayacaktır. Kapatıcı olarak seçtiğiniz ürünlerin ise su bazlı olmasına ve fazla yoğun olmamasına dikkat etmelisiniz.
  • Allık seçiminde pembe ya da şeftali tonları tercih edilmelidir. Açık tenli bir cilde sahipseniz daha çok pembe tonlarını tercih etmelisiniz. Koyu renkli bir cilt renginiz var ise de şeftali renk tonları tercih edilmelidir. Büyük bir fırça yardımı ile allığınızı sadece elmacık kemikleri üzerine sürmelisiniz.
  • Doğal makyaj için en önemli detaylardan birisi de gözlerdir. Gözlerinizin ön plana çıkması, dikkat çekmesi ve bununla birlikte doğal görünmesi için sadece rimel sürmeniz yeterlidir. Rimelinizi kirpiklerinizi bir ok gibi gösterecek şekilde sürmelisiniz. Kaşlarınıza ise kaş kalemi ile hafif bir belirginlik verebilirsiniz.
  • Doğal bir görünüme sahip olmak ama çekicide görünmek istiyorsanız eğer rujunuza ayrıca önem vermelisiniz. Bayanlar doğal görünmenin yanı sıra dikkat çekmekte isterler. Bunun için de makyajınızı yaparken dikkat edeceğiniz küçük detaylar ile oldukça hoş bir görüntüye kavuşabilirsiniz. Bu anlamda doğal makyaj yapımı sırasında kullanacağınız ruj ile çekici bir görünüme sahip olabilirsiniz. Ruj seçiminde daha çok uçuk pembe ve uçuk şeftali renk tonlarını tercih etmelisiniz. Cilt renginize uygun olan ruj rengini belirlemeniz bu aşamada önemlidir. Ayrıca seçtiğiniz ruj allığınızı ile de uyum içerisinde olmalıdır. Simli ve koyu renk rujları kesinlikle kullanmamalısınız. Sürdüğünüz rujun etkisinin uzun süre kalması ve dudaklarınızın nem ihtiyacını karşılamak için ise rujun altına matlaştırıcı bazlar sürebilirsiniz. Bu matlaştırıcı bazlar daha doğal bir görünümde sağlamaktadır. Dudaklarınızı matlaştırmak için uygulayacağınız bir diğer yöntem ise; sürdüğünüz rujun üzerine bir katta pudra sürmektir.
  • Cildiniz için ürünler seçerken cilt yapınızı iyi bilmeniz ve buna uygun ürünler seçmeniz önemlidir. Yağlı bir cilt yapısına sahip olanlar transparan pudraları tercih edebilirler. Yağlı ciltler için ideal olan transparan pudra daha doğal ve mat bir görünüme kavuşmanızı sağlar. Uyguladığınız pudranın doğal olarak görünmesi ve toz toz görünmemesi için bebek pudrasını tüylerinizin çıkış yönüne doğru sürebilirsiniz.
  • Pudra uygulamasından sonra cildinizin hala doğal görünmediğini pudranın tozlu durduğunu düşünüyorsanız eğer o zaman cildiniz üzerine makyaj sabitleyici sıkarak makyajınızın sabitlenip daha doğal görünmesini sağlayabilirsiniz.

Doğal makyaj yapımı için yukarıda saydığımız işlemleri sırası ile yapabilir ve doğal bir görünüme kavuşabilirsiniz. Bunların yanında eğer eylenir kullanmayı seviyorsanız ve makyajınızda bulunmasını istiyorsanız doğru bir şekilde uygulayacağınız eylenir ile de doğal bir görünüme kavuşabilirsiniz. Bunun için ise;

  • Gözlerinizi çekici göstermek için uygulayacağınız eylenirı doğru şekilde taşırmadan sürmek önemlidir. Eylenir en kolay nasıl sürebilir bunu deneyerek zaman içerisinde öğrenebilirsiniz. Eylenir fırçası yardımı ile eylenirı tek hamlede gözlerinizi gerdirerek başlangıçtan bitişe kadar uygulamalısınız. Eylenirınız ile gözleriniz ortaya çıkacağı için daha sade bir ruj kullanarak cildinizi renklendirmeniz yeterlidir. Allık olarak ise yine cilt renginize uygun olan bir allığı sadece elmacık kemikleri üzerine uygulamanız yeterli olacaktır. Bu uygulamalar sayesinde ise eylenir ile güzel bir doğal makyaj uygulaması yapabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.