DOĞUM SONRASI DEPRESYONU NEDİR?

Paylaş

Doğum sonrası depresyonu nedir, nasıl atlatılır?

Doğum sonrası depresyonu birçok annede doğum sonrasında görülebilen ve annenin de bebeğinde yaşamını olumsuz etkileyen bir durumdur. Anne veya ailenin diğer bireyleri annede doğum sonrası depresyonun olduğunu geç fark ederlerse eğer tedavi de o kadar geç olur ve anne bebek ilişkisi zarar görebilir.

Anne adayları bebeklerini kucağına alacağı günü büyük bir özlem ve heyecanla beklerler. O gün gelip bebek doğduktan sonra ise anne adayının hayatında yeni bir başlangıç olmuş demektir. Bu başlangıçla bilikte annenin artık bir sorumluluğu vardır; o da bebeğini sağlıklı bir şekilde büyütmektir.

Doğum-Sonrası-Depresyon

Anne bebeğinin iyi olması için her şeyi önceden düşünmüştür ama bebeğin hayatının içerisine girmesi ile artık eski düzen değişmiş ve odak nokta bebek olmuştur. Bu anlamda da annenin sorumluluğu artmış ve sürekli olarak bebek ile ilgilenmesi gerekecektir. Bu durumu anne kabullenemez ve bebeğin getirdiği sorumluluğu yüklenemez ise işte o zaman ciddi ruhsal problemler yaşanabilir.

Annenin bebek sonrası ruh halinde yaşanan değişimler lohusalık döneminde yaşanan hormon değişikliklerine bağlansa da bu duygu değişimleri 2 haftadan fazla sürüyor ise işte o zaman anne psikolojik sorunlar yaşıyor olabilir. İşte doğum sonrası annenin ruh halinde yaşanan uzun süreli bu değişimler doğum sonrası depresyon belirtisi olabilir.

Doğum sonrası depresyonun nedenlerini incelediğimizde; annenin çocuğu kabullenememesi, çocuklu bir aile ortamını kabullenememesi, ev ortamında huzurun olmaması, eş ile yaşanan sorunlar, annenin aileden yeteri kadar destek görememesi gibi farklı nedenler etkilidir.

Doğum sonrası depresyonunda ilk olarak görülen belirtileri arasında, duygularda yaşanan değişimler, ağlama, huzursuzluk, sinirlilik, iştahsızlık, uykusuzluk ve daha birçok farklı neden olabilir. Annelerin bu gibi durumları kendinde fark etmesi belki zordur ama etrafındaki kişiler annede bu değişiklikleri fark edebilir. Bu durumda yapılması gereken en iyi şey bir uzmanın desteğini almaktır.

Anneler bebeğin getirdiği sorumlulukla birlikte kendilerine ve eşine yeterince vakit ayıramadıkları için ilerleyen zamanlarda depresyon daha da kötü bir hale dönüşebilir. Bu nedenle doğum sonrası depresyon tedavi edilmesi gereken bir durumdur.

Doğum sonrasında yaşanan hormonal değişimlere bağlı olarak annenin ruh halinde farklılıkların olması normaldir. Bebek nedeni ile yaşanan iştahsızlık ve uykusuzluk normal olabilir. Ama bütün bu belirtiler 2 haftadan fazla devam ediyor ise işte o zaman anne depresyona girmiş olabilir.

Annelerin birçoğu depresyon durumunu kabullenmez ve tedavi olmak istemezler. Bu nedenle etrafındaki kişilerin kendine yardım etmek istemelerini kabul etmezler. Ama yapılması gereken en iyi şey  bir uzmanın desteğini almaktır.

Doğum sonrası yaşanan depresyon tedavi edilmez ise anne bebek ilişkisi bozulabilir bu durum ileriye de yansıyacaktır. Anne depresyonda olduğu için çocuğuna zarar vermekten korkabilir. Bu nedenle de onun ihtiyaçlarını gidermekte zorlanır. Bebeğin karnının doyurulması, uyutulması ve altının değiştirilmesi düzenli olarak yapılması gereken uygulamalardır. Ama bu işlemler yapılmıyor ise ileri de bebek güvensiz bir birey olacaktır.

Bebek üçüncü aydan itibaren anneyi tanımaya başlayacak ve annenin duygularını fark edecektir. Annenin mutluluğu, mutsuzluğu, ilgisi, üzüntüsü bu dönemden sonra bebeğe yansıyacaktır. Anne depresyonda ise ve bebeğine vermesi gereken duyguları veremiyorsa işte o zaman bebeğin anneye bağlılığı olmayacak ve anne bebek ilişkisi daha bu dönemde bozulacaktır. Bu durum ileride bebeğin ruhsal sorunlar yaşamasına dahi neden olacaktır.

Doğum sonrası depresyonu tedavi edilmesi gereken bir sorundur. Bir uzmana başvurulduğunda anne için en uygun tedavi yöntemi belirlenebilir. Anne emzirme döneminde olduğu için ilaç tedavisi uygulanmaz ama annenin bebek ile daha iyi bir ilişki kurması için gerekirse anneye ilaç tedavisi uygulanabilir. Böyle bir durumda de bebeğin beslenmesi için farklı bir beslenme yöntemi uygulanır.

Doğum sonrası depresyonunda anneye verilecek olan destek en önemlidir. Yaşanan bu durumun annenin kendinden kaynaklı olmadığının anneye anlatılması ve bunu kabullenmesi gerekir. Eş ve diğer aile bireyleri annenin yanında olmalı ve tedavi sürecinde ona destek vermelidir.

Annenin tedavisi sırasında bebeğin bakımı aksamamalı ve bebeğe gereken ilginin gösterilmesi gerekir.Eğer bebek ile yeterince ilgilenilmez ise anne tedavi sonrasında bebeğin durumunu fark ettiğinde büyük bir suçluluk duyacak ve tedavi olumsuz bir şekilde sonuçlanarak, anne daha kötü bir duruma düşebilir.

Kaynak: http://www.ntv.com.tr/saglik/bu-belirtiler-dogum-sonrasi-depresyon-isareti,AQJkELiuEUejbJ1fmO0iaw

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.