DONDURUCUDA SAKLAYABİLECEĞİNİZ YİYECEKLER

Paylaş

Dondurucuda saklayabileceğiniz yaz sebze ve meyveleri

Yazın büyük bir zevkle yaz sebze ve meyvelerini tükettik. Kışın ise bu lezzette sebze ve meyveleri bulmamız imkansız olacak. Bu nedenle de yazın lezzetli sebze ve meyvelerini çeşitli saklama yöntemleri ile saklayıp kışında rahatlıkla tüketebilirsiniz.

Meyve ve sebzeler farklı şekillerde saklayabilirsiniz. Konserve, kurutma ve dondurucuda saklama gibi yöntemler yiyecekleri saklamak için en iyi uygulamalardır. Her sebze ve meyvenin lezzetli bir şekilde saklanması için uygun saklama koşullarının tercih edilmesi gerekir. Bu yüzden de sevdiğiniz yiyecekleri nasıl saklamanız gerektiğini iyi bilmelisiniz.

Bugün sizler için dondurucuda saklayabileceğiniz yiyecekler hakkında bilgiler vereceğiz. Dondurucuda yeterince yeriniz var ise eğer birçok sebze ve meyveyi burada rahatlıkla saklayabilirsiniz. Tabi yiyecekleri nasıl saklayacağınızı iyi bilmeniz gerekir. Dondurucuda saklayabileceğiniz yiyecekler ve saklama koşulları hakkında sizlere bilgiler verelim:

Koçanlı Mısır: Yazın en güzel lezzetlerinden birisi tabii ki mısırdır. Hem haşlama hem de közde pişirilerek tüketilebilen mısır birçok kişinin sevdiği bir lezzettir. Kışında keyifli bir şekilde mısır yemek istiyorsanız eğer dondurucuda mısır saklayabilirsiniz. Bunun için mısırı koçanıyla 1 yıl boyunca saklayabilirsiniz. Taze mısırı koçanı ile birlikte buzdolabı poşetleri içerisine yerleştirin ve ağzını sıkıca kapatın. Bu şekilde koyduğunuz mısır çözüldüğü zaman gevrek ve lezzetli olacaktır. İsterseniz mısırı haşlayarak da saklayabilirsiniz. Kabuklarını soyduktan sonra mısırı sevdiğiniz şekilde haşlayın ve buzdolabı poşetlerine koyarak ağzını sıkıca kapatın bu şekilde rahatlıkla saklayabilir ve istediğiniz zaman çıkartıp buzunun çözülmesini bekleyip tüketebilirsiniz.

Domates: Domatesi kışında bulmanız mümkün ama aynı lezzette olmaz. Tabi kışın tüketilen bu domatesler hiç de sağlıklı değildir. Bu nedenle bu domatesleri tüketmek yerine isterseniz dondurucuda domatesleri saklayabilirsiniz. Bunun için yerli domatesleri seçerseniz daha lezzetli olur. Domateslerin kabuklarını soyduktan sonra isterseniz doğrayın isterseniz robotta çekin. Hazırladığınız bu domatesleri istediğiniz miktarlarda poşetlere koyarak dondurucuya yerleştirebilirsiniz. 12 ay boyunca bu domatesleri saklayıp gönül rahatlığı ile tüketebilirsiniz.

Sivri Biber: Saplarını ve çekirdeklerini çıkarttığınız biberleri istediğiniz miktarlarda poşetlere koyarak dondurucunuza yerleştirin. İsterseniz biberleri kızartarak da dondurucuya koyabilirsiniz. Bunun için biberleri temizleyip bir kaç yerinden delip kızartın ve soğutun. Bu şekilde hazırladığınız biberleri poşetlere koyarak istediğiniz zaman çıkartıp ısıtıp tüketebilirsiniz.

Kırmızı Biber: Kırmızı biberleri en iyi saklama şekli közleyerek saklamaktır. Bunun için biberleri yıkayın ve bir kaç yerinden delin. Fırın tepsisine dizdiğiniz biberleri közleyin. Közlediğiniz biberler soğuduktan sonra kabuklarını soyup çekirdeklerini temizleyin. Daha sonra kullanabileceğiniz kadar poşetler içerisine yerleştirin ve dondurucunuza yerleştirin. Bu şekilde 8-10 ay kırmızı biberleri saklayıp tüketebilirsiniz.

Salatalık: Salatalığı bütün halinde dondurucuda saklarsanız çözüldüğünde istediğiniz tadı yakalayamayabilirsiniz. Bunun yerine salatalığı rendeleyebilir veya küp küp doğrayabilirsiniz. Bu şekilde sakladığınız salatalıkları cacık yaparak tüketirseniz daha lezzetli olacaktır.

Börülce: Börülceyi ayıklayıp yıkadıktan sonra doğrayın. Doğradığınız börülcelerin kurumasını sağlayın daha sonra poşetler içerisine yerleştirerek dondurucuya kaldırın. Börülceleri bu şekilde 10-12 ay saklayabilirsiniz.

Maydanoz: Maydanoz temizlendikten sonra sapları alınır ve yaprakları ayıklanır. Yıkadıktan sonra süzülerek kuruması sağlanır. Yaprakları doğradıktan sonra ihtiyacınız  kadar poşetlere yerleştirin ve dondurucunuza koyun. Bu şekilde 8 ay boyunca dolabınızda maydanozu saklayabilirsiniz.

Bezelye: Bezelye oldukça sağlıklı ve lezzetli bir besindir. Doğru koşullarda saklandığında kışın lezzetini korur ve zevkle tüketebilirsiniz. Bezelyeleri saklamak için şoklama uygulaması yaparak saklamak en iyisidir. Bunun için ise bezelyeleri temizledikten sonra hazırladığınız kaynar su içerisine bezelyeleri ekleyin. Bezelyelerin bu kaynar su içerisinde 2 dakika kalmasını sağlayın ve ardından çıkararak musluk suyu altında soğutun. Süzgece aldığınız bezelyeleri istediğiniz miktarlarda poşetlere koyun ve dondurucunuza yerleştirin. Bu şekilde hazırladığınız bezelyeleri 8 ay ile 12 ay arasında saklayabilirsiniz.

Patlıcan: Patlıcan birçok kişinin zevkle yediği bir sebzedir. Farklı pişirme yöntemleri olduğu gibi saklama koşulları da oldukça çeşitlidir. Patlıcanı dondurucuda saklamak için kızartma yöntemini seçebilirsiniz. Patlıcanları doğrayıp küçük parçalar halinde farklı yemeklerde kullanmak için kızartarak saklayabilirsiniz. Bunun dışında patlıcanları közleyerek de poşetleyip saklayabilirsiniz. İstediğiniz şekilde hazırlayacağınız patlıcanları 12 ay boyunca gönül rahatlığı ile tüketebilirsiniz.

Kaynak: http://yemek.com/derin-dondurucuya-atmaniz-gereken-yaz-sebzeleri-meyveleri/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.