EBRU SANATI NEDİR NASIL YAPILIR

Paylaş

Ebru sanatı nedir nasıl yapılır

Ebru sanatı tüm renklerin kullanıldığı ve su üzerinde bıraktığı izlerden yapılan harika bir kağıt sanatıdır. Ülkemizde yaygın bir kültür olan ebruli sanatı ile ilgilenen fazla kişi olmasa da, bilinen ve tanınmış bir sanat türüdür. Günümüzde öğrencilerin daha çok ilgi gösterdiği ebru sanatı için çeşitli kurslarda açılmaktadır.

Ebru sanatını yapabilmek için gerekli malzemeler ise şöyledir ;

– kağıt : mat olan ve emici bir özelliğe sahip kağıtlar tercih edilmelidir.
– kitre : bu bir yapıştırıcı özelliğe sahip bir maddedir. Suyla karıştırılır ve uygun bir kıvama geldiğinde kullanılabilir.
– fırça ve boya : genelde tercih edilen renk grupları okist sarı, oksit kırmızı veya oksit siyah’dır. Renklerin kitre üzerine dağılmadan yapışmasını ve orada kalmasını sağlar.

Öncelikle kullanılan tekne veya kap kitreli su ile doldurulur. Hazırlanan bu suyun üzeri ise temiz ve ince bir bez ile kapatılır. Boya renkleri ezilerek hazırlandıktan sonra öd koyarak 2 hafta gibi bir süreyle dinlendirme yapılır. Uygun süre tamamlandıktan sonra hazırlanan boyayı sahip olunan fırça yardımı ile suyun üzerine damlatma işlemi uygulanır. Bu işlemi yaparken parmağınız ile hafif bir darbe uygulamanız yeterlidir. Damlatma işleminden sonra şekiller kendiliğinden ortaya çıkacaktır.

Yapmanız gereken fırçanın tersi ile şekillerle oynayabilir ve yeni şekiller oluşturabilirsiniz. Yaptığınız çalışmayı beğendiyseniz, bitirdikten sonra sahip olduğunuz kağıdı teknenin veya kabın üzerine sermeniz gerekir. Oluşturduğunuz şekil kağıdın üzerine bir süre sonra yansır.

Elde ettiğiniz ebruli sanatını isterseniz çerçeve yapabilirsiniz. İsterseniz de çeşitlerini çoğaltabilir ve sevdiklerinize hediye edebilirsiniz. Ebruli sanatı için meşhur dizi Kurtlar Vadisi’nde rol alan ömer baba karakterinin Youtube videolarını da izleyebilirsiniz.

Ebru Çeşitleri İse ;

Battal Ebru : kullanılan boyanın su üzerine damlatılmasıyla oluşur.
Serpmeli Battal : neftli boya için fırça iyice sıkıldıktan sonra serpme şeklinde yapılmasıdır.
– Taraklı Ebru : bir gereç ile boyanın gel git şeklinde farklı desenler verilerek yapılması işlemidir.
– Zemin Ebrusu : aynı renk grubunu kullanarak açıktan koyuya doğru üç çeşit boya hazırlama şeklidir.
– Çiçekli Ebru : çiçek deseni oluşturularak yapılır. Yeşil boya ile sap çizilir. Boya damlatılarak çiçeğin desenleri oluşturulur.
– Somaki Ebrusu : mermer dokusuna benzeyen sık damarlı modeldir.

ebru1

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.