ELEKTRİKLENEN SAÇLAR İÇİN NE YAPILABİLİR?

Paylaş

Elektriklenen saçlar için öneriler

Elektriklenen saçlar bayanların ortak sorunlarından birisidir. Bir yere gideceksiniz  saçlarınızı yaptırdınız bir de baktınız saçlar elektriklenmiş ve o kadar zaman uğraşarak yaptığınız saçlar kötü bir şekilde görünüyor. O an çeşitli saç ürünleri ile elektriklenmeyi azaltarak kısa süreli çözümler bulabilirsiniz. Peki genel anlamda saçların elektriklenmemesi için neler yapılmalıdır. Saçların elektriklenmesini önlemek için nelere dikkat edilmelidir.

Saçlarının elektiriklenmesinin altında yatan temel nedene baktığımızda nemin bu konuda en önemli faktör olduğunu görmekteyiz. Zaman içerisinde kuruyan ve nemini kaybeden saça gerekli bakım yapılmadığı zaman bütün nemini kaybedecek ve bu şekilde elektriklenmeler olacaktır. Mevsimsel değişikliklerde saç üzerinde oldukça etkilidir. Özellikle kış aylarında saçlarda elektriklenme daha çok olur. Kışın yaşanan saç elektriklenmesinde de yine nem etkilidir. Çünkü havanın soğuması ve kullanılan ısıtıcılar saçlara direkt olarak zarar vermekte ve nemini kaybetmesine neden olmaktadır. Bu anlamda elektriklenen saçlar için ne yapılabilir sorusunun en basit cevabı ise saçların kaybettiği nemin geri kazanmasını sağlamaktır. Peki saçın elektriklenmesini önlemek için neler yapılmalıdır, nelere dikkat edilmelidir?

Saçın elektriklenmesini önlemek için;

 • Saçların elektriklenmesini önlemek için öncelikle doğru ürünleri seçmek önemlidir. Tabii ki doğru ürün seçiminde dikkat edilmesi gereken en önemli unsur doğru şampuan seçimidir. Şampuanı seçerken daha çok ön kısımda yazan bilgileri inceleyerek şampuanı alırız. Aslında doğru olan ve yapılması gereken şampuan kutusunun arka tarafında yazan içindekiler bölümünü okumaktır. Burada şampuanın içeriğindeki maddeler konusunda bilgiler verilmektedir. Şampuan içerisinde sülfat bulunan ürünler kesinlikle alınmamalıdır. Gliserin içeren şampuanlar saçı besler ve saçın ihtiyacı olan nemi saça verir. Bu nedenle gliserinin mutlaka şampuanın içeriğinde olmasına dikkat etmelisiniz. Bunun yanında anti-static özelliği olan şampuanlar saçların elektriklenmesini önler.
 • Saçların kaybettiği nemi kazanması için saç kremi kullanmak oldukça önemlidir. Saç tipinize uygun olan bir saç kremini mutlaka kullanmalısınız. Saç kreminin saçları ağırlaştırmaması için saç kökleri yerine saçların orta kısmına kremi uygulamalısınız. Ayrıca krem içerisinde yine gliserin olmasına özen gösterin. Bunun dışında shea ve hindistan cevizi yağları da saçlar için oldukça faydalıdır.
 • Çok sık şampuan ile yıkamakta saçlara zarar verebilir. Bu anlamda duşa her girdiğinizde saçlarınızı şampuanla yıkamak yerine arada sadece saç kremi ile yıkayın. Haftada bir kere bu uygulamayı yapabilirsiniz.
 • Saçların kaybettiği nemi kazanması için saç bakım maskeleri oldukça önemlidir. Özellikle soğuk havalarda mutlaka maske yapmalısınız. Bu şekilde saçlarınızın kaybettiği nemi kazanmasını sağlayabilirsiniz. Saç bakım maskeleri için hazır maskeler kullanabileceğiniz gibi evde doğal ürünlerden kendinizde maske yapabilirsiniz.
 • Saçlar için yapılan en büyük hatalardan birisi de duştan çıkar çıkmaz saçın kurutulmasıdır. Saçların nemini kaybetmemesi için duştan çıkınca kendi kendine kurumasını beklemek daha doğrudur. Saçlar kendi kendine bir süre kuruduktan sonra saç kurutma makinesını düşük ısıda çalıştırarak ve uzaktan tutarak saçlarınızı kurutabilirsiniz.
 • Saç fırçası ile saçınızın içinde bulanan kendi yağı dağıtmalısınız. Saçların içerisinde deri ve köklerde bulunan doğal yağı fırça yardımı ile dağıtırsanız saçların ihtiyacı olan nemi biraz olsun karşılayabilirsiniz.
 • Saçlarınız ıslakken saçlarınıza uygulayacağınız kuru yağlar ile saçların nemini karşılayabilirsiniz. Bunun yanında uygulayacağınız bu yağlar maşa ve fön uygulaması nedeniyle saçların kurumasını önler.
 • Kıvırcık ve dalgalı saçları olanlar duştan sonra durulmayan saç kremleri kullanabilirsiniz. Elinizin içerisine sürdüğünüz kremi önce elinizde dağıtın daha sonra saçlarınıza uygulayın.
 • Saçlarınızı düzleştirmek için düzleştirici kullanacaksanız eğer saçlarınız hafif nemli iken düzleştirin. Ayrıca düzleştirme işlemini yaparken düzleştiriciyi saçlarınıza bir kere uygulamaya özen gösterin.
 • Dikkat etmediğimiz konulardan birisi de doğru tarak seçimidir. Saçlarınız için en uygun tarağı seçerken kesinlikle plastik forma sahip olan taraklardan almayın. Saçınızın uzunluğuna, kalın veya ince telli olmasına, şekline göre tarağınızı seçin.
 • Spor sırasında oluşan terin saçları kurutmaması için spor öncesinde saçlarınıza krem kullanarak bir bone takın.
 • Duştan sonra saçlarınızı kuruturken sert hareketler yapmak yerine daha hafif hareketler ile saçlarınızı kurutun. Ayrıca havlu saçın bütün ıslaklığını çekecektir havlu yerine bir penye tişört kullanabilirsiniz.
 • Saçlarınıza şekil verdikten sonra saçlarınızda elektriklenme var ise eğer o zaman; ıslak mendiller yardımı ile saçların elektriklenmesini basit bir şekilde önleyebilirsiniz. Bunun için ıslak mendilin önce kurumasını bekleyin. Kuruyan ıslak mendili tarağınızın üzerine koyarak bununla saçlarınızı tarayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.