ERKEK GÖMLEĞİNDEN ÇOCUK ELBİSESİ YAPIMI

Paylaş

Erkek gömleğinin müthiş geri dönüşümü

Dolabımıza şöyle bir göz attığımızda atmaya kıyamadığımız birçok kıyafetin olduğunu göreceğiz. Mevsim değişikliklerinde her zaman birkaç parça kıyafeti artık giyemeyeceğimiz için ayırırız ama yine de atmak içinizden gelmez. Belki gerek olur, bir şey yaparım diye kenara saklarız. İşte sakladığınız bu kıyafetlerden harika tasarımlar ortaya çıkartabilirsiniz. Sitemizde sık sık bu şekilde geri dönüşüm tasarımlarına yer veriyoruz. Bugün de sizler için harika bir fikrimiz var. Ama bu tasarıma geçmeden önce size kıyafetlerden geri dönüşüm konusunda uzman olan ve her çeşit kıyafeti yeniden kullanışlı bir hale getiren birinden bahsetmek istiyorum. Bu kişi eminin size birçok konuda fikir verecektir.

Sarah Tyau adında benimde yeni keşfettiğim genç bir bayan, kıyafetlerden geri dönüşüm konusunda mükemmel işleri ortaya koyuyor. Kıyafetten geri dönüşüm konusunda internet üzerinden arama yaptığınızda tişörtten, gömlekten veya elbiseden yapılan tasarımları görebilirsiniz. Ama bu kadın aklınıza gelebilecek her kıyafetten tasarımlar yapıyor diyebiliriz. Kaban, palto, elbise, tulum, pantolon ve daha birçok kıyafeti kullanarak ortaya harika yeni kıyafetler çıkartıyor. Daha çok kendisi ve çocukları için tasarımlar yapan bu kadın yaptığı tasarımların videolarını çekerek youtube üzerinden paylaşıyor. Bu sayede de birçok kişiye tasarım konusunda fikir veriyor.

Evinizde birçok eski kıyafet var ve atmaya kıyamıyorsanız eğer bu şekilde geri dönüştürüp tekrar kullanabilirsiniz. Sarah’ın videoları yabancı dilde olduğu için anlaşılması zor olabilir. Bu noktada da videoları tekrar tekrar inceleyip işin içine birazda kendi hayal gücünüzü katarsanız sizde oldukça başarılı işleri ortaya çıkartabilirsiniz. Ayrıca bizde sitemiz içerisinde Sarah’ın yaptığı kıyafet geri dönüşümlerine sık sık yer vererek sizlere yardımcı olmaya çalışacağız.

Sarah’ın yaptığı tasarımlar arasından biz bugün sizler  için büyük beden erkek gömleğinden yapılmış harika bir çocuk elbisesi tasarımını seçtik. Büyük beden gömleğin rengi ve deseni bir elbise yapımı için oldukça ideal. Sizde kıyafetleri geri dönüştürürken desenlerine dikkat ederseniz bu desenden ne yapabileceğinizi bu desenlerin hangi kıyafet üzerinde güzel durabileceğini düşünüp daha doğru tasarımlar ortaya çıkartabilirsiniz.

Erkek gömleğinden çocuk elbisesi yapımı için malzemeler

Büyük beden gömlek

Aynı renk iplik

Makas

Dikiş makinesı

Kalıp

Büyük beden gömlekten elbisenin nasıl yapıldığını size video ile en altta göstereceğim ama öncesinde size biraz bilgi verelim. Gömleği elbise yapmaya karar veridikten sonra nasıl bir model yapacağınızı önceden çizin. Eğer çizmek konusunda yeteneğiniz yok ise internet üzerinden araştırma yaparak nasıl bir model yapacağınıza karar verin ve bir kalıp çıkartın. Bu sayede daha kolay bir şekilde kumaşı kesebilir ve doğru bir şekilde dikebilirsiniz.

Burada gömleğin elbiseye dönüşümü sırasında önce bir model çizilmiş. Daha sonra gömlek üzerinde bulunan cep bölgesi çıkartılıyor. Burada cep çıkartıldıktan sonra oluşan ize göre elbisede kumaşın neresinin kullanılacağına karar veriliyor. İnternet üzerinden elbisenin tasarımına göre nasıl bir kol fırfırı yapılır arka yaka detayı nasıl olmalı buna karar verdikten sonra kesme işlemine geçiyor. Gömleğin üzerinde cep kısmı çıkartılınca oluşan izin olduğu yeri en az şekilde almak için cepten aşağısını ayrı bir şekilde kesiyor. Üst kısmı ayırıyor, yaka kısmını çıkartıyor ve üst kısımda çocuğun bedenine uygun olacak şekilde kol kısımlarından kesmeler yaparak bedeni küçültüyor. Kol kısımları ise fırfır yapmak için ayırıyor. Daha sonra üst bedene göre alt kısmın ölçüsünü ayarlayıp fazla kumaşı kesip alıyor. Bu noktadan sonra ise iş sadece çıkarılan parçaları uygun şekillerde birleştirmek oluyor.

Parçalı kumaşlar önce toplu iğne yardımı ile birleştiriliyor. Daha sonra dikiş makinesı ile kumaşlar birleştiriliyor. Kol kısmı yapılmadan önce kol boyuna karar verilip bir kalıp yardımı ile bu kol çıkartılıyor. Kol uçlarına yapılmak istenen fırfır detayları için ise yine kumaştan fırfırlar yapılıyor. Kol kısmı elbise ile birleştirildikten sonra fırfırlarda ekleniyor. En son yakanın da dikilişi yapılarak elbise kullanıma hazır hale getiriliyor. Asıl detayı arka kısımda saklı olan elbisede, gömleğin ön düğmeli kısmı arka tarafta V şeklinde oluşturulan yaka ile kullanılmış. Bu şekilde ortaya oldukça güzel ve harika bir tasarım çıkmış.

İlk bakışta elbisenin yapımı zor gibi görünse de dikkat edeceğiniz küçük ayrıntılar ile ortaya güzel bir tasarım çıkabilir. Videoyu tekrar tekrar izleyerek kafanızda belirgin bir tasarım oluşturabilirsiniz. Yukarıda anlattığım yapım aşaması da size yardımcı olacaktır. Tabii ki bundan sonrası sizin el becerinize ve hayal gücünüze kalıyor.

Kaynak:http://www.ourlifeisbeautiful.com/2017/03/bellsleeve1.html

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.