ERKEK GÖMLEĞİNDEN KIŞLIK BAYAN YELEĞİ YAPIMI

Paylaş

Kışlık kadın yeleği yapımı

Kış hazırlıkları için sizlere fikir vermeye devam ediyoruz. Bugün ise sizler için yine çok kullanışlı ve yapımı oldukça basit olan bir yelek modeli hazırladık. Kışlık kıyafetlerinizi çıkartırken kullanılmayan kapitone erkek gömlekleri de çıkacaktır. Bu gömleklerden kendinize veya kızınıza harika bir yelek yapabilirsiniz.

Erkek gömleğinden kışlık bayan yelek yapım aşamaları aslında oldukça basit. Sadece biraz zaman ve emek gerektiriyor. Burada dikkat edilmesi gereken yelek yapımı için dikiş makinesi kullanmanız gerektiği. Burada kullanılan gömlek içerisi kapitone olan bir gömlek. Sizin böyle bir gömleğiniz yok ise eski bir gömleğin içerisine kapitone alıp bunu aynı kalıpta kesip ekleyebilirsiniz. Bu sayede istediğiniz gömleği bir yelek haline getirebilirsiniz. Tabi bu iş sizi biraz fazla uğraştırır ve ayrıca iyi bir dikiş bilgisine sahip olmanız gerekir.

Erkek gömleğinden kışlık bayan yeleği yapımı için malzemeler

Kapitone gömlek

Dikiş makinesi

Siyah şerit bantlar

Makas

Aynı renk iplik

Yelek yapılışı

Kapitone erkek gömleğinden yelek yapmak için öncelikle gömlek üzerinde yapacağınız değişiklikleri belirleyin. Yeleğin modelini, uzunluğunu, ceplerini nasıl yapacağınıza karar verin. Bu şekilde kafanızda bir tasarım ortaya çıkacaktır.

İlk olarak gömleğin dikiş yerlerinden kollarını keserek çıkartın.

Omuz kısımlarındaki dikişleri açın ve bu dikişleri kendi omuz ölçülerinize göre ayarlayın.

Toplu iğne yardımı ile kol kısımlarını ayarlayın ve tutturun.

Gömleğin kendi bedeninize uygun olması için gömleğin eninden kesmeniz lazım. Bunun için kendi beden ölçülerinizi gömlek üzerinde işaretledikten sonra toplu iğne yardımı ile buraları işaretleyin ve gömleği bedeninize göre dikiş payı bırakarak kesin.

Kenarlardan bıraktığınız dikiş payını iç kısıma gelecek şekilde katlayın ve gömleği bu şekilde kapitonenin iç kısmı görünmeyecek şekilde dikin.

Gömlekteki kalın yaka kısmı çıkartılarak altta kalan bölümde ince bir yaka kısmı meydana gelmiş. Bu belki de sizin gömleğinizde olmayabilir. O zaman yaka kısmını çıkartmadan veye biraz daha incelterek bu şekilde yakayı tekrar düzenleyebilirsiniz.

Yeleğin gömlekli kısmının üst tarafında cepler var. Bu nedenle buraya değilde yeleğin kapitone kısmına cep eklemek için farklı bir kumaştan kapitoneye uygun olan cep kesilmiş. Bu cebin iç kısmı ise gömleğin kol kısımlarından kalan kumaşlar ile birleştirilmiş ve bu şekilde cepler kapitone tarafına eklenecek hale getirilmiş.

Toplu iğne yardımı ile cepler bu şekilde tutturulduktan sonra dikiş makinesi ile kapitone kısmına tutturulmuş.

Burada cepleri yerleştirmeden önce ceplerin modelinin nasıl olacağına yelek üzerinde nasıl duracağına karar vermelisiniz. Yandan cepler yapabileceğiniz gibi düze ceplerde yapabilirsiniz. Burada yandan cep uygulaması yapılmış.

Bu işlem sonrasında ise yelek kullanıma hazır hale gelmiş oldu. Ön tarafta bulunan düğme iliklerinden dolayı burada herhangi bir işlem yapmaya gerek kalmadı. Siz isterseniz gömleğin düğmelerini değiştirebilirsiniz. Kapitone kısımda ise gömlekler için yeni delikler açılmış ve buraya yeni düğmeler eklenmiş.

Gömleğin arka kısmında ise gömleğin kendi şeklinden yararlanılmış. Gömleğin asıl görüntüsünde olan oval kesim araka kısım hiç bir şekilde değiştirilmemiş. Bu kısımda sadece alttaki kapitone ile düzgün bir görüntü olması açısından siyah bir şerit geçilmiş. Bu şekilde yelekte bir uyum sağlanmış.

Eski erkek gömleklerini bu fikirden yola çıkarak güzel ve kullanışlı bir yeleğe dönüştürebilirsiniz. Dediğim gibi bu tarz kalın kapitone gömlekler bulamayabilirsiniz. Bunun yerine gömlek içerisine siz kendiniz kapitone kumaş eklemesi yapabilirsiniz. Bu ise biraz daha zaman gerektirir.

Kapitone gömleği keserken ana kesim şeklinden yola çıkarak yeleği tasarlarsanız daha kolay bir kesim ve düzgün bir tasarım ortaya çıkartabilirsiniz.

kaynak: https://scratchandstitch.com/mens-shirt-refashion-flannel-vest/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.