ESKİ KAZAKTAN CEKET YAPIMI VİDEOLU ANLATIM

Paylaş

Eski örgü kazakları ceket yaparak yenileme

Sonbahar kendini yavaş yavaş hissettirmeye başladı. Yakında havalar soğumaya başlar ve yazlıklar kaldırılıp kışlıklar saklandıkları yerden çıkar. Kışlıkları çıkartırken giymek istemeyeceğiniz kazak, gömlek, sweatshirt ve kaban gibi bir birçok kışlık kıyafet ortaya çıkacak. Giymek istemediğiniz bu kıyafetleri ihtiyacı olan birilerine verebileceğiniz gibi yapacağınız küçük değişiklikler ile bu kıyafetleri yenileyebilir ve tekrar kullanılabilir bir hale getirebilirsiniz.

Bu şekilde kazaklarınızı atmak yerine kullanılabilir bir hale getirmek için bugün sizler için yine yenileyebileceğiniz bir kendin yap tasarımı hazırladık. Eski kazaktan ceket yapımı sizlere bugün sunacağımız oldukça basit ve kullanışlı bir tasarım olacak.

Modasının geçtiğini düşündüğünüz veya artık giymekten sıkıldığınız eski kazaklarınızı değişik şekillerde yenileyerek tekrar kullanabilirsiniz. Eski kazakları yenilemek için sizlere daha önce farklı fikirler sunmuştuk. Kış hazırlıklarınızı yaparken bu yenileme fikirlerinden ilham alarak kazaklarınızı yenileyebilirsiniz.

Bugün sizlere sunacağımız eski kazaktan ceket yapım fikri ise oldukça basit olan ama biraz zaman ve emek gerektiren bir uygulama. Atmaya kıyamadığınız renklerini sevdiğiniz eski kazaklarınızı bu şekilde cekete dönüştürerek uzun süre kullanabilirsiniz.

Bu çalışmada hazır örgü kazaklardan kullanılmış bunun yanında siz isterseniz penye kazaklarınızı da bu şekilde yenileyebilirsiniz. İnternet üzerinden incelediğinizde bu şekilde eski penye ve örgü kazakların ceketlere dönüştürülmüş hallerini görebilirsiniz.

Bugün size göstereceğimiz çalışmada ise farklı bir teknik uygulanmış ve kazak ceket haline dönüştürülürken herhangi bir dikiş izi ve rastgele bir dikim olmaması için büyük bir özen gösterilmiş. Bu sayede de ceket bir dönüşüm değil sadece ceket olarak tasarlanmış bir kıyafet gibi durmuş.

Kazak cekete dönüştürülürken ön kısımda fermuar kullanılmış. Fermuar ise cekete eklenirken cekete dikiş izi bırakmamak için öncelikle bir kumaş cekete dikilmiş. Bunun üzerine fermuar dikilerek oldukça düzgün bir görüntü elde edilmiş.

Eski kazaktan ceket yapımı aşamalarını sizlere kısaca anlattıktan sonra sizlere yapım  aşamalarını gösteren videoyu da sunacağız. Bu videoyu izleyerek yapımı daha kolay bir şekilde anlayabilirsiniz.

Eski kazaktan ceket yapımı için malzemeler

Eski bir yün kazak

Kazağa uygun renkte bir kumaş parçası

Kazağın uzunluğunda bir fermuar

Dikiş ipliği

Makas

Metre

Eski kazaktan ceket yapılışı

Öncelikle kazağı düz bir yere serin ve ön kısımdan bir metre yardımı ile kazağın orta noktasını belirleyin. Orta noktayı belirledikten sonra bir kalem yardımı ile bu noktaya çizgiler çizin. Çünkü bu çizginin etrafına kestiğiniz kumaşları dikeceksiniz.

Kazağa uygun renkte bir kumaşı yine kazağın ön kısmının ölçülerinde ve yaklaşık 4,5 cm olacak enlilikte iki uzun şerit kesin. Kestiğiniz bu uzun şeritleri kazak üzerinde belirlediğiniz orta noktadaki çizginin kenarına düzgün bir şekilde iki kumaşı da toplu iğne yardımı ile tutturun. Daha sonra ise makine yardımı ile kumaşları buraya dikin.

Çoğu ceket yapım aşamasında önce kazak kesilir ondan sonra kenarı kıvrılır. Burada önce kumaşı kazağa dikip sonra ön kısım kesiliyor. Kumaşlar kazağa dikilince belirlenen orta noktadan kazağı kesin.

Kazağı bu şekilde kestikten sonra şimdi geldi fermuar yerleştirmeye. Kumaşı kestiğinizde burada kalmış olan kesili kısmı içine katlayın. Daha sonra bunun üzerine fermuarı yerleştirip toplu iğne yardımı ile buraya tutturun. Bu  şekilde makinede dikin. Kazağın kenarı bu şekilde içe katlanarak dikildiği için kenar kısımları iç tarafta kalacak, fermuar kumaşa daha iyi sabitlenecek ve daha güzel bir görüntü oluşacaktır. Ayrıca ön kısımda kalın bir kenar olduğu için yıkama esnasında yıpranma ve dağılma da olmayacak. Bütün bu işlemleri yaptıktan sonra ise elinizde eski kazaktan harika bir ceket olmuş olacak.Ceketinizi güle güle kullanın.

Bu şekilde örgü kazaklarınızı kumaş ekleyerek kapatırsanız kestiğiniz yerlerde örgülerde kaçmalar olmaz. Penye kazaklar için de aynı işlemi yapabilirsiniz veya penye kazaklarda sadece ilikler açarak düğmeler ekleyip bu şekilde cekete dönüştürebilirsiniz.

kaynak:https://so-sew-easy.com/transform-sweater-into-cardigan/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.