EŞLER ARASINDA DOĞRU İLETİŞİMİ SAĞLAMAK İÇİN ÖNERİLER

Paylaş

Eşler arasında iletişimi arttırmanın yolları

Evliliklerdeki en büyük sorunlardan birisi eşlerin birbirlerini dinlememeleri ve doğru bir iletişim kuramamalarıdır. Eşler sorunlarını birbirlerinden gizlemeden ve doğru bir şekilde birbirlerine aktarmalıdır. Eşlerin doğru bir şekilde iletişim kuramamaları çiftler arasında sorunlara neden olmakta hatta evliliklerin sonlanmasına dahi neden olmaktadır.

Eşler arasında doğru iletişimi sağlamak için neler yapılmalıdır, çiftler birbirlerine nasıl davranmalıdır işte sizin için bazı öneriler.

İlişkinizi düzeltmek için istekli olmalısınız

Evliliğinizi kurtarmak ve mutlu bir evliliğe sahip olmak istiyorsanız eğer ilişkinizi düzeltmek için çaba göstermelisiniz. Eşinizin hatalarını sürekli bulmaya çalışıp bu hataları yüzünü vurmanız sizi hiç bir zaman haklı yapmaz ve bu şekilde iletişme geçemezsiniz. Eşinizin hataları dahi olsa bu hataları ona daha iyi bir dil ile anlatmalı onu incitmeden söylemelisiniz. Eşinizin haberinin olmadığı konuları onunla paylaşmalı ve yaşadıklarınızı ona anlatmalısınız.

Konuşmak için uygun zamanı bulun

Çiftler birbirleri ile konuşmak için uygun zamanı beklemeli ve konuşmaya başlamalıdır. Uygun zamanı beklemek demek her şeyi zamana bırakmak demek değildir. Çünkü zamanında konuşulamayan şeyler ilerde daha ciddi ve büyük sorunlara yol açabilir. Bu nedenle eşiniz ile ortak bir karara varıp uygun bir zamanda konuşmanız gerekir.

Eğer eşiniz ile bu şekilde konuşamıyorsanız siz kendinizi konuşmaya hazır hissettiğinizde konuşmayı başlatmalısınız. Çiftlerin en büyük hatalarından birisi de karşıdaki kişinin konuşmayı açmasını beklemesidir. Tabi bu şekilde çiftler ilk hareketin karşısındaki kişiden gelmesini bekleyince de bir türlü konuşturmayabilirler.

Bunların yanında kişiler kendi konuşma tarzlarını da değerlendirmelidirler. Eleştirel bir şekilde konuşuyorsanız eğer eşiniz bundan rahatsız olabilir ve sizinle konuşmak istemeyebilir. Bu nedenle öncelikle kendi konuşma tarzınıza dikkat etmeli ve eşinizle bu şekilde konuşmalısınız.

Konuşma sırasında televizyon izlenmemeli, telefonla oynanmamalı ve başka herhangi bir şey ile ilgilenilmemelidir. Bunun dışında yatacağınız zaman veya yorgun olduğunuz zamanlarda da konuşmamalısınız.

Konuşmak için uygun ortamı seçin

Konuşmak için çiftlerin kendilerini rahat hissedebilecekleri bir yer seçmeleri önemlidir. Kalabalık ortamlar yerine daha huzurlu ve sakin bir ortam tercih etmeleri gerekir. Bunun yanında çiftlerin konuşurken birbirlerine yakın oturmaları ve temas halinde olmaları önemlidir. Bu şekilde çiftler birbirleri ile daha sakin bir şekilde konuşacaklardır.

Pozitif tutum içerisinde olun

Eşiniz ile konuşurken ona hissettiklerinizi ve duygularınızı doğru bir şekilde açıklayın. Hissettiklerinizi saklamak doğru değildir. Eşiniz ile birbirinizi tanımak için duygularınızı paylaşmalısınız. Sadece sorunlarınızı çözmek için konuşmamalısınız. Birbirinizi tanımaya çalışmalı ve tanımak için çaba göstermelisiniz.

Dinlemeyi önemseyin ve dinlemeyi bilin

Eşlerin birbirleri ile anlaşması için aslında en önemli şey dinlemektir. Birbirlerini dinlemeyen ve anlamak istemeyen çiftler hiç bir zaman sorunlarını doğru bir şekilde çözemezler. Burada dinlemek sadece karşınızdaki kişinin sorununa çözüm bulmak değildir. Kişinin hissettiklerini ve duygularını anlamaya çalışmaktır. Eşinizi dinlerken ona tepki vermeden dinlemelisiniz. Yoksa eşiniz size gerçek duygularını anlatmaz ve konuşmayı bırakır.

Eşinizin sizi dinlemesini sağlayın

Eşinizin sizi dinlemesi için ona sürekli bir şeyler anlatmaya ve duygularınızın yoğunluğu nedeniyle onu suçlamaya çalışmayın. Yaşadığınız üzücü durumun onun suçu olduğunu söylerseniz eşiniz sizi dinlemeyecektir. Onu sürekli suçladığınızı düşünerek sizinle konuşmayı kesecektir. Bunun yerine ‘sen … yapınca ben… hissediyorum’ şeklinde konuşmanız daha doğru olacaktır.

Eşinizle konuşurken kendini kötü hissetmemesi için veya sizi suçlamaması için duygularınızı gizlemeyi tercih edebilirsiniz. Bunu yapmak yerine duygularınızı doğru bir şekilde aktarmaya dikkat etmelisiniz. Bu sayede eşinizi daha iyi tanıyabilirsiniz.

Çiftlerin bir birleri ile doğru bir iletişim kurmaları bir anda olabilecek bir şey değildir. Bir konuşma sonunda eşler bütün sorunlarını halledip birbirlerini tanıyamazlar. Bu nedenle birbirinize karşı anlayışlı olmalı ve sabırlı bir şekilde beklemelisiniz. Bunun yanında iki tarafta iyi bir evlilik mutlu bir yuva için istekli olmalıdır.

kaynak: http://www.yesiltopuklar.com/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.