ETLİ LAHANA DOLMASI NASIL YAPILIR?

Paylaş

Etli lahana dolması nasıl yapılır?

Lahana dolması en lezzetli dolma çeşitlerin dendir. Evinizde bu tarifi çok kısa süre içerisinde hazırlayabilirsiniz. Örneğin akşama yemeğe misafiriniz var. Hemen bu lezzetli dolmayı hazırlayarak yemeğe gelen misafirlerinize ikram edebilirsiniz.

Sürekli iş hayatı olan bayanlar ise bu dolmayı akşamdan sarıp diğer günde pişirip yiyebilirler. Yada dolabınızın buzluk kısmında saklayıp aniden gelen misafirler içinde hazırlayabilirsiniz. Şimdi sizlere etli dolmanın nasıl yapıldığını anlatma isterim.

Etli lahana dolmasının malzemeleri

-iki su bardağı kıyma

-dört adet orta boy soğan

-üç bağ beyaz lahana

-üç su bardağı pirinç

-bir demet maydanoz

-bir tatlı kaşığı karabiber

-bir tatlı kaşığı pul biber

-tuz ve zeytin yağı

Öncelikle bir tencerenin içerisine su doldurup kaynamaya bırakınız. Kaynayan suyun içerisinde lahana yapraklarını haşlayınız.Ayrı bir tencerenin içerisinde soğanları güzelce kavurunuz. İçerisine kıymayı ekleyip baharatlarla birlikte iyice kavurunuz.

Yıkanmış olan pirinci de ilave ettikten sonra dolmanın içini hazır hale getiriniz. Daha sonra dolmaları sarıp tencereye alınız. Üzerine çıkacak kadar su doldurunuz. Dolmaların üzerine de tuz serpiniz. Dolmalar pişerken patlamasın diye bir tabak yerleştiriniz. Etli lahana dolmasını kısık ayarda pişirmeye özen gösteriniz. Sizde bu tarifi yazdığımız şekilde hazırlar iseniz aynı lezzeti tutturabilirsiniz.

100_1358

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.