EV VE İŞ YERLERİNE UYGUN DUVAR RENKLERİ SEÇİMİ

Paylaş

Ev ve İşyerine Uygun Duvar Renkleri Seçimi

Renk seçimi hem evimizde hem işyerimizde hem de diğer mekanlar için oldukça önemlidir. Çünkü seçeceğimiz renklere sahip duvarlar ile uzun süreler geçirmekteyiz. Bu bakımdan iç karartan renkler, bizi boğabilir, sıkabilir veya moralimizi düşürebilir. Uzmanlarca araştırılan ve test edilen çalışmalarda renklerin insanlar üzerinde olumlu ve olumsuz etki ettikleri görülmüştür. Bu açıdan eviniz için veya iş yeriniz için seçeceğiniz renkleri iyi belirlemelisiniz.

Mekanın kullanım amacına göre renk seçiminizi belirleyebilirsiniz. Seçeceğiniz güzel bir renk sizde dinamiklik ve sakinleştirici etkiler de bırakacaktır. Çalışma odası, yatak odası ve salon gibi kısımlar için farklı renkler tercih etmelisiniz. Renk seçiminizde eşyalarınızın uyumu da oldukça önemlidir. Modern tarzda olan bir dekora sahip evde kullanacağınız renk seçimi de yine kontrast renkler olmalıdır.

Ayrıca mekandaki mevcut gün ışığı da, mekan içinde kullanılan rengin olduğundan daha sıcak ve açık yada daha soğuk etki yaratmasına da sebep olabilmektedir. Bu durum güneş alan mekanlarda renklerde sıcak bir etki, kuzeye bakan mekanlarda ise renklerde daha soğuk bir etki söz konusu olacaktır. Aynı zamanda mekanda kullanılan ışık kaynağının da dikkate alınması önemlidir. Gün ışığı veren armatürlerle aydınlattığınız mekanlarda kullanılan renkler daha bir sıcak etkiye sahip olacaktır. Floresan veya halojen lamba ile aydınlattığınız mekanlarda ise daha çok soğuk bir etki olacaktır. Bununla birlikte artık günümüzde gün ışığı veren floresan lambalarda vardır.

Bulunduğunuz mekanda ki diğer objeler ile öğeleri de dikkate almalısınız. Evinizdeki veya iş yerinizdeki pencere, kapı, döşeme kaplaması, mobilyaların döşeme kaplamaları, perdelerde ki değişiklikler de seçeceğiniz rengi aslında belirlemede önemlidir. Renk seçiminizde evinizde bulunan koltuğun, perdenin kumaşından bir parçasını yanınızda bulundurun ve boyaların renk kataloglarına bakarken fikriniz genişleyebilir.

renklerin serinletici etkisi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.