EVLİLİKLERİ BİTİREN 10 NEDEN

Paylaş

Evlilikleri bitiren nedenler nelerdir?

Etrafımızda oldukça sık görüyoruz boşanmaları. Hatta kendi ailemizde, anne-babamız, kardeşimiz, akrabamız veya kendimiz boşanıyoruz. Önceden ne olursa olsun bir şekilde devam ettirilmeye çalışılan evlilikler şimdi çiftlerin kolayca soluğu mahkemede almalarına neden olabiliyor.

Evli çiftlerin yaşadığı ve sonucu boşanmaya giden sorunlara bakıldığında birçoğu aslında çözülebilecek sorunlar. Ama çifteler sorunları çözmek yerine, oturup konuşmak yerine sorunu kökten çözmeyi tercih ediyorlar ve ayrılığı seçiyorlar. Buda giderek boşanmaların artmasına neden olabiliyor.

Günümüzde hayat şartları oldukça zor. Eşlerinin ikisinin de çalışması ev ortamında yorgun ve stresli bir hayata neden oluyor. Bunlarda doğru ama birçok sorunun altında eşlerin yeterince birbirleri ile konuşmamaları ve birbirlerine ilgi ve anlayış göstermemeleri var. Büyük bir aşk ve sevgi ile başlayan evlilikler bir anda çıkmaza girip ayrılık ile sonuçlanabiliyor.

Bugün sizler için evliliği bitiren 10 neden nedir bunlar hakkında bilgi vermeye çalışacağız.

Yalan söylemek

Yalan söylemek sadece çifteler arasında değil, arkadaşlar, aile ve iş ortamında dahi büyük sorunlara yol açarken çiftlerin arasında elbetteki ciddi ve çözümlenemeyecek sorunlara yol açabilir. İlişkiler güven üzerine kurulur. Çiftlerden biri sürekli yalan söylüyor, her konuda kendine bir neden arıyor ise işte o zaman karşı taraf bu durumdan rahatsız olacak ve şüphelenecektir. Bu durum devam ettiği sürece de ilişkide sarsılmalar olacaktır.

Ekonomik sıkıntılar

Ekonomik sıkıntılar ilişkinin daha başında var ve ileride düzeltme umudu ile ilişkiye devam ediliyor ama ekonomik durum düzeltilemiyor ise bu durum eşler arasında soruna neden olabilir. Bunun yanında evliliğin başında iyi olan ekonomik durum ilerleyen zamanlarda bozuldu ise bunun sunucunda yaşanan borçlar ve icra durumları da evliliklerin bozulmasının en büyük nedenlerindendir. Bazen iyi günde kötü günde yanındayım lafı dahi şartlar gereği unutulabilir.

Şiddet, aşağılama ve sürekli olan eleştiri hali

Son zamanlarda televizyonlarda yaşanan şiddet olaylarına hepimiz şahit oluyoruz. Eşler arasında yaşanan tartışmalar bazen büyüyüp eşe şiddet uygulamaya kadar durum ilerleyebiliyor. Bunun yanında eşlerden birinin sürekli eşini aşağılaması ve her konuda onu eleştirmesi karşı tarafın kendini kötü hissetmesine ve hatta psikolojik olarak etkilenmesine neden olabiliyor. Bu durumda da eşler arasında ayrılıklar yaşanabiliyor.

Aldatma

Evliliklerin sonlanmasındaki en büyük etkenlerden birisi aldatmadır. Aldatan eş affedilse dahi, kişiler arsında güvensizlikler yaşanabiliyor veya aldatılma durumu devam edebiliyor. Buda evliliklerin ayrılık ile sonlanmasına neden oluyor.

Karşı tarafı değiştirmeye kalkmak

Çiftlerin yaptığı hatalardan birisi de partnerini değiştirmeye çalışmaktır. İlk tanışıldığında partneriniz ne hissediyor ne düşünüyorsa bu değişmez. Sizin düşünceleriniz bunu değiştiremez. Zaten karşı tarafı değiştirmeye çalışmak doğru değildir. Bu durum eşler arasında ciddi sorunlara yol açabilir.

Tartışma

Çiftler sorunlarını konuşarak halletmek yerine sürekli olarak tartışarak kendilerini haklı çıkartmaya çalışırlarsa bu durum sadece sorunların büyümesine neden olacaktır. Giderek büyüyen ve çözülmeyen sorunlar ise ileride daha ciddi sorunlara yol açacak ve evlilikleri bitirecek noktaya gelecektir.

Kalabalık yaşam

Aileler ile yaşamak veya ailelerin sürekli çiftlere karışması ve hayatlarına, sorunlarına müdahale etmesi çiftlerin birbirlerinden uzaklaşmalarına neden olmaktadır. Eşlerin aralarında olan sorunlarını kendileri çözmeleri gerekir. Bunun yanında eşi aile ile karşı karşıya getirmek kişinin eşine olan güvenini kaybetmesine neden olacak ve ilişki zarar görecektir.

Birbirinden uzaklaşmak

Yoğun iş yaşamı, stres, çocuklar ile ilgilenmek eşlerin birbirlerine vakit ayırmalarına engel olmaktadır. Eşler sorunlar ile ilgilenirken birbirlerini ihmal edip giderek birbirlerinden uzaklaşırlar. Buda eşlerin yabancılaşmasına neden olacaktır.

Sorunları çözmeden ilişkiye devam etmek

Birçok çift sorunları çözmek yerine sorunları ertelerler. Tartışma anında sorunları çözmeye çalışmak yerine eşler sakinleştikten sonra ve uygun zamanı bekleyerek sorunları konuşmalı ve bu şekilde sorunları çözerek ilişkilerine devam etmelidir. Yoksa ertelenen her sorun ileri de tekrar karışınıza çıkar ve daha büyük sorunlar olarak sizi rahatsız eder.

Cinsel sorunlar

Hayat şartları, iş yoğunluğu, stresli yaşam ve çocuklar nedeniyle ilk başlarda iyi olan cinsel yaşam bir aranda sorunlu bir hale dönüşebilir. Eşlerin birbirlerine zaman ayıramamaları cinsel yaşamı da etkileyecektir. Buda eşler arasında cinsel olarak soğumaya neden olur.

Alkol, kumar ve psikolojik sorunlar

Evliliklerin zarar görmesine neden olan bu sorunlar ilk başlarda görmezden gelinmeye çalışılıp eş idare edilse de ileri de ciddi sorunlara yol açmaktadır. Aile ihmal edilmeye başlandığı zaman eş artık bu duruma dayanamayabilir. Bu tür sorunlarda boşanmaya neden olabilir.

kaynak: http://www.kadinvekadin.net/evlilikleri_bitiren_10_neden.html

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.