GEBELİK ÖNCESİ BESLENME NASIL OLMALIDIR

Paylaş

Gebelik öncesi beslenme önerileri

Hamilelik sürecinde sağlıklı beslenmenin ne kadar önemli olduğunu hepimiz bilmekteyiz. Hem bebeğin gelişimi ve sağlıklı bir şekilde dünyaya gelmesi hem de annenin sağlığı için düzenli ve sağlıklı beslenme önemlidir. Ama hamilelik öncesinde sağlıklı beslenmekte bebek gelişimi için bir o kadar önemlidir. Peki sağlıklı bir şekilde hamile kalmak ve bebek gelişimi için gebelik öncesinde beslenme nasıl olmalıdır, nelere dikkat edilmelidir.

Folik asit bebeğin kemik gelişimi için oldukça önemlidir. Hamilelik sürecinde bebeğin beyin ve omurilik gelişimi için ihtiyacı olan folik asit ilaçlar ve gıdalar ile karşılanabilmektedir. Ama hamilelik öncesinde de vücuda gerekli olan folik asidin alınması için folik asidi içeren besinlerin düzenli olarak tüketilmesi gerekir. Çocuk sahibi olmaya karar verdikten sonra doktora giderek gerikli kontrolleri yaptırıp folik asit kullanmaya başlayabilirsiniz.

Folik asidi gıdalardan almak için; karaciğer, yumurta, koyu yeşil yapraklı sebzeler, brokoli, kuru fasulye, bezelye, fıstık ve badem mutlaka tüketilmelidir. Bunların yanında bol bol sebze ve meyve tüketilmelidir. Donmuş meyve ve sebzeler içerisindeki folik asit oranı düşeceğinden bu tür gıdalar vücudun ihtiyacı olan folik asidi karşılamaz. En önemlisi sebze ve meyveleri taze taze uzun süre bekletmeden tüketmektir. Bunların yanında alkol ve sigara kullanımı da vücuttaki folik asit seviyesini düşürecektir. Doğum kontrol hapının uzun süreli kullanımı da folik asit oranını düşürecektir.

Hamilelik sırasında yaşanılan en büyük sorunlardan birisi demir eksikliği nedeniyle anemi hastalığının görülmesidir. Demir eksikliği düşük oranını arttırdığı gibi prematüre doğumlara da neden olabilir. Bu anlamda dikkat edilmesi gereken en önemli detaylardan birsi vücuda yeteri miktarda demirin alınmasıdır. Bunu sağlamak için ise kırmızı et, karaciğer, balık, tavuk, yumurta, kurubaklagiller, pekmez, yeşil yapraklı sebzeler, brokoli, kuru kayısı ve kuruyemişler düzenli olarak tüketilmelidir.

Burada önemli olan, gıdaların yeterli ve engeli bir şekilde tüketilmesidir. Demir ihtiyacı için sık sık tüketilen kırmızı etin faydası alınamaz. Doğru olan haftada 2 kez tüketimdir. Bunun yanında C vitamini demirin vücutta emilimini kolaylaştırır. Ama kafein, çay, kalsiyum, tahıllardaki fıtat, yüksek miktarda posalı besinler demirin vücutta emilimini engeller. Bu nedenle demir ihtiyacını giderirken kafein, çay, süt ve süt ürünleri, kepek ekmek gibi besinler tüketilmemeye dikkat edilmelidir. Daha çok sebze, meyve ve özellikle C vitamini olan besinler tüketilmelidir.

Kalsiyum sadece hamilelik döneminde değil her zaman kadınlar için önemlidir. Özellikle hamilelik zamanında bebeğin kemik gelişimi sırasında bebek annenin vücudundaki kalsiyumu alacağı için hamilelik döneminde kalsiyumun anne tarafından yeterince alınması gerekir. Yoksa anne adaylarının diş yapılarında bozulmalar meydana gelebilir. Hamilelik öncesinde dikkat edilen beslenme ile vücudun kalsiyum ihtiyacı karşılanır ve hamilelik sürecine hazır hale getirilir.

Günlük kalsiyum ihtiyacı yetişkin bir bireyde 1000 mg/gündür. Bu; günlük beslenmede 2 porsiyon süt-yoğurt, peynir, kuru baklagiller, brokoli, yeşil yapraklı sebzeler tüketilerek karşılanabilir.

Düzenli beslenme ve tüketilen bu besinler kalsiyum ihtiyacını karşılamıyorsa eğer doktor gözetiminde vücudun ihtiyacı olan kalsiyum alınabilir.

Gebelik öncesinde beslenme yukarıda saydığımız kurallara göre dikkat edilerek yapılmalıdır. Hamile kalmayı düşünüyorsanız eğer düzenli olarak bu besinleri almaya ve düzenli olarak yemek yemeye dikkat etmelisiniz. Hamilelik sürecinde mide problemleri, mide bulantısı, kusma gibi sorunlar yaşayacağınız için vücudun ihtiyacı olan besinleri yeteri kadar almakta zorlanabilirsiniz. Hamilelik öncesinde dikkat edeceğiniz beslenme şekli ile ihtiyacınız olan vitamin ve mineralleri alabilirsiniz.

Eğer fazla kilolarınız var ve bu durum hamile kalmanızı zorlaştıracak ise doktor kontrolünde diyet programları ve spor uygulamaları ile kilo vermeye başlayabilirsiniz. Hamilelik sürecinde bebek ve anne sağlığı için diyet kesinlikle yapılmamalıdır.

Hamilelik sürecinde sağlıklı beslenmeye, sigara ve alkol tüketmemeye, yağlı, tuzlu, şekerli gıdaların tüketilmemesine özen gösterilmedir. Hamur işlerinden uzak durulmalıdır. Spor yapanlar ise sadece doktorun izin verdiği ölçüde ve doktor kontrolü altında spor yapmaya devam etmelidir.

kaynak:http://kafekadinca.com/gebelik-oncesi-saglik-icin-beslenme-tavsiyeleri/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.