GÖZLÜK KULLANIRKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN MAKYAJ KURALLARI

Paylaş

Gözlük kullananlar makyaj yaparken nelere dikkat etmeli

Gözlük kullanımı günümüzde oldukça fazla yaygınlaştı. Gözlerde olan sağlık sorunları nedeniyle gözlük kullanımının yanı sıra birçok kişi aksesuar olarak da gözlük kullanmayı tercih ediyor.

Gözlüklerde her sezon yenilenen farklı modeller gözlüklerin günlük yaşamda kombinler içerisinde kullanılmasını sağlıyor. Gözlerinde ciddi bir rahatsızlık olmayanlarda göz doktoruna giderek aldıkları numaralı gözlükler ile gözlük kullanmaya başlayabilir.

Son zamanlarda moda olan kalın çerçeveli gözlükler ile oldukça şık görünebilirsiniz. Ama gözlük kullanırken tabi ki dikkat etmeniz gereken detaylarda var. Bunların başında doğru makyaj uygulamaları geliyor. Gözlüğü bir aksesuar olarak da kullansanız sağlık için de kullansanız güzel bir görünüme sahip olmak için makyajınızı yaparken dikkat etmeniz gerekir. Bu anlamda gözlük kullanırken dikkat edilmesi gereken makyaj kuralları ile ilgili sizlere biraz bilgi verelim.

Gözlük kullananların dikkat edeceği makyaj kurallarına geçmeden önce gözlük seçimi konusunda birkaç ipucu verelim. Gözlük seçerken sadece moda olduğu için gözlüklerinizi seçmemelisiniz. Öncelikle gözlük amacına uygun olarak seçilmelidir. Gözlüğünüzün çerçevesi sizi rahatsız etmemeli ve yüzünüzü sıkmamalıdır. Çok da geniş olup yüzünüzden düşmemelidir. Gözlük çerçevesini seçerken yüz tipinizi de dikkate almalısınız. Gözlüğünüzü sürekli olarak takacaksanız size yakışması, güzel durması önemlidir. Bu nedenle özellikle moda olduğu için gözlük çerçevesi seçmek yerine siz uygun olan bir gözlük çerçevesi seçmeniz önemlidir.

Gözlüklerinizi seçtikten sonra şimdi gelelim dikkat edilmesi gereken makyaj kurallarına.

Göz makyajı yaparken kullanacağınız far seçimi önemlidir. Dumanlı göz makyajı yaptığınız zaman göz çevrenizi daha koyu gösterebilirsiniz. Buda kötü bir görüntüye yol açar. Bunun yerine daha açık tonlardaki farları göz kapağınıza uygulamalısınız. Göz kapağının katlanma bölgesine ise ne çok koyu ne çok açık orta gölgelikteki renkleri sürmelisiniz. Dumanlı göz makyajı gözlük takanlar için uygun değildir ama lens takanlar rahatlıkla bu makyajı uygulayabilir. Göz farı seçiminde ise kremli göz farları değilde pudralı göz farlarını seçmeye özen gösterin.

Göz kalemi seçerken gözlüklerinizin çerçeve rengini dikkate almalısınız. Seçtiğiniz göz kalemi rengi çerçevenizin renginden farklı olmalıdır. Aynı renkte göz kalemi kullanırsanız gözleriniz olduğundan küçük görünür. Bunu önlemek için gözlük çerçevesinden iki ton açık göz kalemi rengi kullanmalısınız. Yani siyah gözlük çerçevesi kullananlar kahverengi veya lacivert göz kalemi tercih etmelidir.

Gözlük kullananların dikkat etmesi gereken makyaj kurallarından birisi de maskara kullanımı. Gözlük kullananlar alt kirpiklerine maskara uyguladıkları zaman yorgun bir göz görüntüsüne yol açabilirler. Bu nedenle maskara uygulaması sadece üst kirpiklere yapılmalıdır. Kullanılacak olan maskara ise kirpikleri uzatıcı özellikte olmamalı daha çok hacim verecek kirpikleri dolgun gösterecek şekilde olmalıdır.

Eylenir kullanımı da gözlük kullananların dikkat etmesi gereken kurallardan birisidir. Kalın çerçeveli gözlük kullananlar daha kalın eylenir sürmeli. İnce çerçeveli gözlük kullananlar ise daha ince eylenir sürmelidir.

Kalın bir kaş yapısına sahip olanlar kalın çerçeveli gözlükleri tercih etmelidir. Ama kaşlar gözlükler üzerinden görünmelidir. Kaşlarınız oldukça seyrek ise kaş kalemi ile kaşlarınızı dolgunlaştırabilirsiniz.

Gözlük kullanan kişilerde bütün dikkat gözlerde toplanır. İster istemez karşıdaki kişi gözlere yoğunlaşır. Ama bu makyajın sadece gözler üzerine yoğunlaşarak yapılması gerektiğini göstermez. Makyaj yaparken cildinize de önem vermelisiniz. Cildinizde olan leke, siyah nokta, sivilce ve akneleri kapatmak için uygun fondötenleri kullanmalısınız. Ciltteki kusurları örterek daha güzel bir görünüme kavuşabilirsiniz.

Göz altlarınıza uygulayacağınız kapatıcılar da daha çok sarı renkleri tercih etmelisiniz. Bu şekilde sarı renk daha aydınlık bir görüntü verirken, daha canlı ve dinç görünmenizi de sağlayacaktır. Ayrıca gözlük kullanımı nedeniyle göz altında oluşan tahribatlar bu şekilde ortadan kaldırılabilir ve daha güzel bir görünüme kavuşursunuz.

Gözlük yüzün büyük bir bölümünü kaplayacağı için yüzünüze allık ile şekil vermeniz gerekir. Ayrıca kullanacağınız allık ile yüzünüzü renklendireceksiniz. Allık seçiminde krem allıklar kullanmak yerine toz allıklar tercih etmelisiniz. Krem allıklar yüzünüzde çizgiler bırakabilirler.

Ruj seçiminde ise gözlük çerçevenizin rengine zıt bir ruj rengi seçmeniz daha hoş bir görüntü ortaya çıkaracaktır. Siyah çerçeveli gözlüklerde günlük makyajda şeftali ve pembe tonları tercih edebileceğiniz gibi gece makyajında ise kırmızı ve koyu renkleri tercih etmelisiniz.

Kaynak: http://www.milliyet.com.tr/gozluk-kullanirken-kacinmaniz-pembenar-galeri-makyaj-2506567/?PAGE=5

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.