GÜLLAÇ NASIL YAPILIR

Paylaş

Güllaç nasıl yapılır

Ramazan ayının yaza denk gelmesiyle, birçok insan iftar sofralarında hafif yemekler tercih edecek gibi gözüküyor. Fakat ramazan denildiğinde herkesin aklına popüler tat olan güllaç gelir. Güllaç sofraların her zaman ünlüsüdür. Birçok uzman ramazan ayında vücudun iyi ve kaliteli bir şekilde beslenmeye ihtiyacı olduğunu söylemektedir. Tatlı seçiminde de yine güllaçı önermektedirler. Çünkü sütlü nuriye yani güllaç doğal ve organik malzemelerden yapılırsa ve kararlı bir şekilde tüketilirse gerçekten sağlıklı bir beslenme gerçekleştirilmiş olunur.

 
Güllaçın uzmanları malzeme seçiminde mutlaka kaliteye yönelinmesi gerektiğinin altını çizmektedirler. Güllaç yapılışı esnasında kullanılan sütün ise mutlaka köy sütü olması gerekiyor. Köy sütü kaynatılırken içerisine 600-700 gr. şeker ilave edilmesi isteniliyor. Yine bu aşamada şekerin pancardan elde edilmiş olmasına da dikkat etmek gerekmekte… Şeker ele alındığında berrak ve iri taneli olması gerekiyor. İsteğe göre de yine gülsuyu da ilave edilebilir.

 
Güllaç uzmanları sütün sıcaklığı konusunda ise sütün çok sıcak veya çok ılık olmayacağını da söylemektedirler. Ilığın biraz üstü olabileceği belirtilmekte… Bu bilgi ise püf noktaları arasında başı çekiyor. Bunun nedeni ise süt soğuk veya ılık olursa yumuşamayacaktır. Sıcak olursa da lapa gibi olacağındandır. Bunun için yumuşaması bakımından ılığın üstünde olması gerekiyor.

 
Güllaç yaprağının ana maddesi su ve undur. Bunun yanında güllaç yaprağının da kenarının ve ortasının aynı inceliğe sahip olması gerekiyor. Aksi taktirde yumuşamaz. Bunun yanında güllaç yaprağı alınacağı zaman küf kokmamasına da dikkat etmek gerekiyor. Birçok gıdanın tek düşmanı olarak her zaman rutubet ve sıcaklık gösterilmektedir.
Güllaç sıcak süt ile yapıldıktan sonra tepsi ılık bir şekilde buzdolabına konursa olmaz. Akşama kadar da sıcakta bekletmek de olmayacaktır.

 

Bunun yerine yapıldıktan sonra yarım saat kadar beklemesi her zaman iyidir. Güllaç soğuduktan sonra ise strece sarılıp, buzdolabının sebze kısmına konulması gerekiyor. Konulduktan sonra 3-4 saat bekletilmesi ve sonrasında servis edilmesi de doğru olacaktır. Güllacın uzmanından tavsiyeler bu şekildedir.

 

 

 

gullac-tarifi-001

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.