GÜNEŞ LEKELERİ KORKULU RÜYANIZ OLMASIN

Paylaş

Güneş lekeleri korkulu rüyanız olmasın

Yazın gelmesiyle güneş ışınları nedeniyle ciltte oluşan kahverengi lekeler korkulu rüyanız haline gelebilir. Fakat bu durumda korkmanıza gerek yok. Bitkisel özler içeren bir takım kozmetikler kullanarak cilde zarar vermeden lekeleri yavaş yavaş hafifletebilirsiniz.

Güneş Lekeleri :

Özellikle yaz aylarının geçmesi ile birçok kadında ciddi sorunlar oluşabilmekte… Bu sorunların başında da cilt lekeleri gelmektedir. Bu lekelere pigmentasyon lekeleri de denmektedir. Ciltte bulunan melanin miktarının artması sonucunda eşit olmayan bir şekilde dağılmaya başlar. Bu sebeple de ciltte pigment lekesi dediğimiz sorunlar oluşur. Bunun da en büyük nedeni güneş ışınlarıdır.

Hormonal Dengesizlik Sonucu Leke Oluşması :

Daha çok kadınlarda gözüken bu pigment lekeleri hormonal bir dengesizlik sonucu da oluşabilmektedir. Doğum kontrol haplarının kullanımı, stres ve hamilelik durumları da yine bu hormonal dengesizliklere neden olan başlıca etkenlerdendir. Öte yandan çiller de yine genetik olsa da, güneşle birlikte çoğalmaktadır.

Ultraviyole Işınlarına Maruz Kalma Durumu :

Güneş üzerinden gelen ultraviyole ışınları sadece kısa bir süre olan 5 dakika gibi bir zaman içinde melanin üretimini tetiklemeye yetmekte… Bu süreç başladığında tam tamına 36 saat boyunca da devam edebilmektedir. Akabinde 72 saat sonra bile ciltte artan bir pigmentasyon dalgasına da sebep olmaktadır. Ancak çoğu kadın bu durumu cildinde ” bronzlaşma ” olarak gördüğü için pekte şikayetçi olmaz. Kadınların bronzlaşma hoşuna gitse de, uzmanların değimiyle bu da bir tür cilt hastalığı olarak kabul edilmektedir.

Kalıcı Lekeler :

Güneş altında uzun süre boyunca kalmak da, pigment lekelerinin artması için tetikleyici bir etkendir. Bir nevi davetiye çıkartma durumudur. Pigment lekeleri ise epidermisde veya dermis tabakasının içinde yer alabiliyor. Epidermis üzerinde yer alan lekelerin tedavisi mümkün iken, dermise inen lekelerin yukarı doğru hareket etmesi mümkün olmadığından, yapılacak bir estetik bakımı da bu durumu değiştirmeyecektir.

cilt-gorsel

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.