HAMİLELİKTE ÇATLAK OLUŞUMUNU ÖNLEMENİN YOLLARI NELERDİR?

Paylaş

Hamilelikte çatlak oluşumu nasıl önlenir?

Hamilelik döneminde alınan kilolar, derinin gerilmesi ve yaşanan hormonal değişim ciltte çatlak ve leke oluşumuna sebep olur. Hamilelik döneminde çatlak oluşumunu önlemek için anne adayının beslenmesine dikkat etmesi, bol bol su içmesi ve vücudunu nemlendirilmesi gerekir.

Hamilelik döneminde bebeğin büyümesi ile bilikte kilo alımı artmakta ve karın bölgesinde deride gerilmeler olmaktadır. Bunun anında annenin normalden fazla kilo alması da karın bölgesini, bel, kalça ve göğüs bölgesinde gerilmelere neden olarak çatlaklara ortaya çıkartmaktadır.  Son 3 ayda artan bu çatlaklar açık tenli kişilerde daha çok görülmektedir. Esmer kişilerde ise vücutta lekelenmeler görülmektedir. Hamilelik döneminde görülen lekeler daha çok gebeliğin erken dönemlerinde görülmekte ve lohusalık döneminde ise azalmaktadır.

Hamilelik dönemindeki çatlaklar cildin elastin ve kolajen dokularında tahribat oluşması sonucunda ortaya çıkan deri yırtılmalarıdır. İlk zamanlarda pembe görünümünde olana bu çatlaklar ilerleyen zamanlarda mora, daha sonra ise soluklaşarak beyaza dönüşürler. Çatlaklar deride renk değişimlerine neden olduğu gibi deride kabarıklıkğa veya çukurlaşma şeklindeki görüntü bozukluklarına da neden olurlar.

Çatlaklar daha çok açık tenli kişilerde görülürler. Hamilelik döneminde yaşanan karın gerilmesi çatlak oluşumuna neden olduğu gibi genetik yatkınlığı olan kişilerde de çatlak oluşumu oldukça fazla görülmektedir. Bunun yanında gelişme döneminde ani kilo kayıpları yaşayan bir anda hızla boyu uzayan kişilerde de görülmektedir. Kortizonlu kremleri uzun süre kullananlar ve sistemik kortizon tedavisi gören kişilerde de çatlak oluşumu görülme ihtimali oldukça yüksektir. Gebelik dönemi öncesi spor yapanlar ve sigara içmeyen kişilerde çatlak oluşumu daha az görülmektedir. Çatlaklar daha çok karın bölgesinde olmanın yanı sıra, kalçada, kolların iç kısımlarında ve göğüs uçlarında çatlaklar oldukça fazla görülür.

Hamilelik döneminde oluşan çatlakları önlemenin yolları ise aslında çok basittir. Bunun için yapılması gereken en önemli şey doğru ve dengeli beslenmek ve bol su tüketmektir. Hamilelik döneminde sebze ve meyve ağırlıklı beslenmek, öğün atlamadan besinleri tüketmek gerekir. Hızlı kilo alıp vermek çatlak oluşumundaki en büyük etkendir. Bu nedenle kilo alımına ve kilo verme düzeyine dikkat etmek gerekir. Bunun yanında hamilelik döneminde sıvı alımına özellikle bol bol su içmeye özen gösterilmelidir. Su tüketimi anne ve bebek sağlığı için önemli olduğu gibi cildin nemini koruması için de önemlidir. Hamilelik döneminde yapılacak olan anne adayını zorlamayacak egzersizlerde çatlak oluşumunu önlemektedir. Hamilelik döneminde vücudun nemlendirilmesi çatlak ve leke oluşumunu önlemenin en önemli yollarından birisidir.

Hamilelik döneminde karının gerilmesi ile birlikte neme olan ihtiyacı artar. Bu nemi cilde kazandırmak için çeşitli vücut nemlendiricilerinden kullanabilirsiniz. Bunlar dışında doğal yağlardan da faydalanabilirsiniz özellikle badem yağı karın bölgesinde çatlak oluşumunu önlemek için kullanılabilecek doğal nemlendiricilerden birisidir. Nemlendiricilerin daha çok banyo sonrasında cildinize uygulamalısınız. Bu şekilde daha çok faydasını görebilirsiniz.

Hamilelik dönemi sonrasında çatlakların tedavisi için doğal yöntemler uygulayabilirsiniz. Kendi hazırlayacağınız doğal ürünler, peelingler çatlakların tedavisinde oldukça etkilidir. Bunların yanında uzmanların desteği alınarak çeşitli dermo kozmetik kremler kullanılabilir. Eğer gerekirse çatlak tedavisi için lazer ile tedavi uygulaması yapılabilir. Tedavi sırasında cilt tipi, çatlağın genişliği, evresi, çatlak bölgesi dikkate alınarak tedavi uygulaması yapılır.

Gebelikte çatlaklar için öneriler

E vitamini: Gebelik döneminde oluşan çatlaklar için evde uygulayabileceğiniz en iyi uygulamalardan birisi E vitaminidir. E vitamini içeren kremler kullanabileceğiniz gibi E vitamini yağı ile karın bölgenize ve çatlakların olduğu diğer bölgelere masaj yapılabilir. E vitamini ağırlıklı beslenmekte faydalıdır. E vitamini desteği için uzmanların önerdiği kapsüllerde kullanılabilir.

Kakao yağı: Hamile bayanların güvenle kullanabileceği yağalardan birisi olan kakao yağı günlük olarak cilde uygulanabilir. Hamilelik başlangıcından itibaren kakao yağı uygulanırsa çatlak oluşumu engellenmiş olur. Kakao yağı cildin elastikiyetini arttır. Bu şekilde çatlak oluşumunu önler.

kaynak: https://www.cnnturk.com/saglik/hamilelik-catlaklarini-onlemek-icin-bunu-yapin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.