İYOT EKSİKLİĞİNİN KÖTÜ SONUÇLARINI BİLİYORMUYDUNUZ

Paylaş

İyot eksikliğinin kötü sonuçlarını biliyormuydunuz

Özellikle hamilelik dönemlerinde en önemli minerallerin başında iyot gelir. İyotun insan vücudunda bulunan tiroit hormonlarının üretimi için son derece gerekli olan bir mineral olduğu belirtilmektedir. Birçok uzman, bu önemli mineralin insan vücudu için dışarıdan alınması gerektiğini vurgulamakta… İyot eksikliğinin görüldüğü durumlar genelde dağlık bölgelerde veya denizden uzak bölgelerde yaşayan insanlarda olduğu görülmüştür. İyot vücuda ağız yoluyla alınmakta ve idrar yoluyla da atılmaktadır.

Aynı zamanda dolaşımda fazla kalmaz.İyot eksikliği çocuklarda zeka gerilemesinede büyük rol oynamaktadır. Bu sebepten sağlık için çok önemli bir durumdur.

Beyin gelişimi için kesinlikle iyot çok önemlidir. Günümüzde hamile kadınlar çok sık görülmekte olan bir durumdur. Bu sebepten dolayı beslenmelerine çok özen gösterilmesi gerklidir. Sizlerde iyot eksikliğilini öğrenmek için doktorunuza başvurabilirsiniz.İyot çinko bunlar vücudumuz için çok önemlidir.

Okula giden çocuklarda iyot eksikliği förülmemsi için her gün düzünli kahvalt yapmaları gereklidir. Aynı şekilde yoğun iş hayatı olan insanlarda düzensiz beslenmeden dolayı iyot eksikligine maruz kalmaktadır.

tuz01

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.