KARANFİLİN SAĞLIĞA FAYDALARI NELERDİR

Paylaş

Karanfilin sağlığa faydaları nelerdir

Karanfil’in faydaları saymakla bitmiyor… Yaprakları, yağı, çiçekleri ve kökü dahil hem tedavi amaçlı, hem de yemekleri renklendirmesi bakımından muhteşem bir takviye… Öncelikle karanfil nefesi tazelemede birebir faydalıdır. Karanfilin içinde taninler, triterpenoidler, esansiyet yağlar, flavanoidler sebebiyle antioksidan, lokal anestezik, antiseptik, anti-inflamatuar ve yatıştırıcı etkilerine sahiptir. İçinde eujenol gibi esansiyel yağlar içermektedir. Aynı zamanda aromatik tadı da bulunmaktadır.

Karanfil tüketmek son derece faydalı… İlk etapta sindirime yardımcı olmaktadır. Bağırsak ve sindirim enzimlerinin salınımını arttırmaktadır. Yemekten sonra hazım sorununa birebir etkilidir. Kabızlık veya kronik hazımsızlık probleminiz bulunuyorsa, mutlaka karanfil tüketmelisiniz.

Karanfil bağışıklığı güçlendiriyor. Potasyum, manganez, demir, selenyum ve magnezyum gibi önemli mineraller içermektedir. Bununla birlikte Avitamini, beta-karoten de içermektedir. Bu muhteşem mucizevi baharat sayesinde akciğer, ağız kanseri gibi kanser türlerinden de korunmaya son derece yardımcı olmaktadır. K vitamini, B6 vitamini, B1 vitamini, B3 vitamini ve C vitamininden çok zengin olan bu baharat sayesinde hücrelerinize zarar verecek olan serbest radikallerin temizlenmesine de son derece destek vermektedir.

Özellikle de mide ülseri, reflü, gastrit, ülseratif kolit ve divertikülit gibi önemli rahatsızlıkları bulunanların bu mucizevi baharatı mutlaka tüketmeleri gerekiyor. Uzmanlar karanfil baharatını düşüklere veya yol açabileceğinden hamilelerin çiğneyerek tüketmemeleri gerektiğini de vurgulamaktadırlar.

Karanfil baharatını günde 2 veya 5 gramdan fazla tüketmemek gerekiyor. Bu verilen miktar yetişkin bireyler içindir.

23

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.