KARMA CİLTLERE ÖZEL MASKE ÖNERİLERİ

Paylaş

Karma ciltler için farklı maske önerileri

Karma cilt yapısına sahip olanların en çok zorlandığı konulardan birisi cilt bakımıdır. Çünkü cilt hem kuru hem de yağlıdır. Bu nedenle de çok hassastır. Tabi bu durumda, kullanılan ürünlerin yanlış seçilmesi ile birlikte ciltte çeşitli sorunların yaşanmasına neden olur. Karma cilt yapısına sahip olanlar, cilt bakımı ve makyaj ürünlerini seçerken dikkatli davranmalıdır.

Karma-Ciltlere-Ozel-Maske-Onerileri

Karma cilt yapısına sahip olanlar kullandıkları ürünlerin içeriklerini iyi incelemelidir. Ciltteki yağı azaltan bir ürün kullanılırken cildin daha çok kurumasına neden olabilecek bir ürünün seçilmemesine de özen gösterilmelidir. Cilt bakımı da işte bu noktada oldukça önemlidir. Kozmetik ürünleri ile cilt bakımı yapılırken ürün içerikleri iyi incelenmeli ve cilde zarar verecek olan ürünler seçilmemelidir.

Bütün bunların yanında doğal ürünler ile yapılacak olan cilt maskeleri ile de karma cilt tipine sahip olanlar ciltlerine bakım yapabilirler. Tabi burada yine kullanılan doğal ürünlerin özellikleri bilinmeli, cilde olan fayda ve zararları öğrenilmeli ve buna göre maskeler yapılmalıdır. Bugün karma ciltlere özel maske önerileri ve bu maskelerin faydaları hakkında sizlere bilgiler sunacağız.

Muz Maskesi

Yaşlanmayı geciktirici etkisi olan muz karma cilt tipine sahip olanların kullanabileceği bir maske malzemesidir. Yarım muz ezilerek püre haline getirilir ve içerisine 1 yumurta ile 1 tatlı kaşığı bal eklenerek karıştırılır. Hazırlanan bu karışım cilde sürülür ve 15 dakika bu şekilde beklenerek ardından ılık su ile yıkanır. Haftada 2-3 sefer bu maskeyi rahatlıkla uygulayabilirsiniz.

Bal Maskesi

Bal maskesi içerisine ekleyeceğiniz bal cildin nemlenmesini sağlar. Limon ise ciltteki yağı azaltarak cildin doğal bir şekilde parlamasına yardımcı olur. 1 tane limonun suyu içerisine 1 yemek kaşığı bal eklenir ve karıştırılır Hazırlanan bu maske yüze sürülerek 20 dakika beklendikten sonra ılık su ile yıkanır.

Yumurta ve Yoğurt Maskesi

Yüzdeki yağlı bölgelerde gözenekler nedeniyle sivilce ve siyah noktalar oluşur. Bu gözeneklerin kapanması için ise yumurta ve yoğurt maskesi uygulanabilir. Bunun için ise 1 yumurtanın beyazı içerisine 1 yemek kaşığı yoğurt eklenerek karıştırılır. Hazırlanan bu karışım cilde uygulandıktan sonra yarım saat bekletilir. Bu şekilde yarım saat beklendikten sonra ise cilt ılık su ile yıkanır ve durulanır.

Portakal Maskesi

Cildin temizlenmesi için uygulanabilecek en iyi uygulamalardan birisi portakal maskesidir. 1 tane portakalın kabuğu soyulduktan sonra rendelenir. İçerisine ise 2 yemek kaşığı lor peyniri ilave edildikten sonra malzemeler iyice karıştırılarak maske kıvamına getirilir. Hazırlanan bu maske cilde sürülüp 20 dakika bekletilir. Daha ılık su ile yıkanarak çıkartılır.

Badem Yağı Maskesi

Cilt için oldukça faydalı olan badem yağı birçok kozmetik ürünün içerisinde de karşımıza çıkmaktadır. Karma cilt tipine sahip olanların ise rahatlıkla kullanabileceği bir üründür. 1 tatlı kaşığı badem yağı, 1 tatlı kaşığı bal ve 2 yemek kaşığı süt ile karıştırıldıktan sonra pamuk yardımı ile cilde sürülür. 15 dakika bu şekilde bekletildikten sonra içerisinde nemlendirici özelliği olan bir temizleyici ile ciltten çıkartılır.

Yulaf Maskesi

Ciltteki fazla yağın giderilmesi için en çok kullanılan malzemelerden birisi yulaftır. Oldukça sağlıklı bir besin olan yulaf cildi güzelleştirmek için de maskelerde kullanılmaktadır. Yulaf maskesi için; 3 yemek kaşığı yulaf ile yarım  limon suyu ve 1 yemek kaşığı sıcak su karıştırılır. Karışım macun kıvamına gelince de cilde sürülerek kuruması beklenir. Daha sonra ılık su ile yıkanarak ciltten çıkartılır.

Elma Maskesi

Sağlık açısından oldukça faydalı olan elma, cilt için de çok yararlı harika meyvelerden birisidir. Cildin parlamasına yardımcı olan elma maskesi için; 1 elmanın kabuğu soyularak ezilir. İçerisine 1 yemek kaşığı her zaman kullanılan nemlendirici kremlerden eklenir. Hazırlanan bu karışım cilde uygulanarak 20 dakika beklenir. Daha sonra ılık su ile yıkanır ve ciltten çıkartılır.

Avokado Maskesi

Cilt için oldukça faydalı olan ve birçok cilt bakım ürününün içerisinde yer alan malzemelerden birisi de avokadodur. Olgun bir avokadonun yarısı ile 1 yemek kaşığı Hindistan cevizi yağı karıştırılır ve cilde masaj yapılarak uygulanır. Masaj yaparken dairesel hareketler yapmayı ihmal etmeyin. Bu şekilde masaj yaptıktan sonra 15 dakika bekleyin ve maskeyi ılık su ile cildinizden çıkartın.

Kaynak: http://www.hurriyet.com.tr/galeri-karma-ciltlere-ozel-maske-onerileri-40554338?p=9

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.