KARPUZ SEÇERKEN NELERE DİKKAT ETMELİYİZ

Paylaş

Karpuz seçerken nelere dikkat etmeliyiz

Karpuz yaz aylarının vazgeçilmezi bir meyvedir. Çoğu insan karpuz yemeye bayılır. Ancak karpuz alırken bazen hayallerimiz yıkılabilir. Çünkü çoğu karpuz tatlı ve doyurucu olmayabilir. Unutulmaması gereken bir şey var… Karpuz tarladan koparıldıktan sonra olgunlaşmaya devam etmeyen bir meyve türüdür. Bu yüzden karpuz alırken de dikkat edilmesi gereken bazı noktalar bulunmaktadır.

Öncelikle karpuz alacağınız zaman çürümüş, yumuşak veya çatlak yerleri olan karpuzlarla karşılaştığınızda hemen oradan ayrılın. Alacağınız karpuz yerde büyürken oturduğu alandan sebep, bir kısım krem rengi ile sarımsı bir lekeye sahip olur. Bu renk değişimli kısım karpuzun iyi olduğunu anlatır. Eğer alacağınız karpuzda bu değişimli kısım yoksa veya o kısım tamamen beyaz ise o karpuzdan da uzaklaşın. O karpuz da olgunlaşmamış demektir.

Karpuz seçerken, incelediğiniz karpuzun rengi koyu yeşil olmalıdır. Koyu renkteki karpuzlara yönelmelisiniz. Genelde insanımız parlak görünümlü karpuzlara yönelirler. Ancak bunun yerine donuk renkli ve şekli güzel olan karpuzlara yönelmek en doğrusudur. Son olarak karpuz kokusuna bakılarak alınan bir meyve değildir. Çünkü karpuzların pek koktukları söylenemez…

Bir diğer püf noktası ise alacağınız karpuza tırnağınız ile hafifçe kazıdığınızda yeşil olan kısım kolayca çıkıyorsa, o karpuzu da alabilirsiniz. Kesmece karpuz alacaksanız da, kesildikten sonra karpuzun içindeki renk parlak kırmızı olmalıdır. Aynı zamanda çekirdeklerinden de karpuzun iyi olduğunu anlayabilirsiniz. Çekirdekleri koyu kahverengi veya siyah ise mutlaka o karpuzu alın.

karpuz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.