KEÇİBOYNUZUNUN FAYDALARI NELERDİR

Paylaş

Keçiboynuzunun Faydaları Nelerdir?

Keçiboynuzu meyvesi son derece faydalı ve yararlı bir meyve türüdür. Ülkemize bakıldığında genelde kıbrıs yarım adasında çokça yetiştirildiği gözükmektedir. Keçiboynuzunun faydaları saymakla bitmez. Öncelikle birçok hastalığa deva olarak gösterilmektedir. Nefes darlığı çekenlere, öksürüğe, cinsel iktidarsızlık şikayetleri olanlara çoğunlukla olumlu cevap veren bir meyve türüdür. Aynı zamanda keçiboynuzunun içeriğinde birçok önemli vitamin ve mineraller de yer almaktadır. Vitamin grupları olarak A, B, D ve özellikle enerji veren C vitamini de yer almaktadır. Keçiboynuzu tüketenler enerjik olurlar ve zinde kalırlar. Muhteşem bir enerji deposu olan keçiboynuzunun birçok çeşitte kürü de yapılabilmektedir.

Keçiboynuzu taze tüketildiğinde tatlı bir tadı vardır. Keçiboynuzunun diğer faydaları ise kolesterole iyi gelir. Sindirim sistemini canlandırır ve yardımcı olur. Keçiboynuzunun içinde yine birçok lif bulunması diyet yapanlar açısından da önem taşır. Bunun dışında keçiboynuzu meyvesinde antioksidan özelliği de bulunmaktadır. Bu sayede bağırsak enfeksiyonlarından koruyucu özelliğine de sahiptir.

Keçiboynuzu meyvesi ishale de çok iyi gelmektedir. İshal şikayetleri olanların önemle keçiboynuzu tüketmeleri de önerilmektedir. Yine keçiboynuzu mucizelerinden birisi vücudumuzdaki hasarlı hücreleri onarma işlemi de görmektedir. Hasar yüzünden görevlerini yapmayan hücreleri yeniler ve hepsinin görevlerine devam etmelerini sağlar. Alerjik hastalıkları olanlara yine fayda sağlayan bir meyve türüdür. Grip hastalığının da yine baş düşmanı olarak keçiboynuzu tüketilmesi önerilmektedir. Öksürüğe inanılmaz iyi gelen bir meyve türüdür.

Keçiboynuzu kalp ve damar hastalıklarından da koruyucu bir özelliği bulunmaktadır. Mideye çok faydalıdır. İçinde bulundurduğu lifler sayesinde sindirim sistemini tetikler ve sistemi koruma özelliğini devreye sokar. Kemik erimesi hastalığına karşı da yine son derece koruyucudur. Keçiboynuzu sinir sistemini de korur. Çocuklarda zeka geliştirici özelliği de tespit edilmiştir. Öte yandan cinsel gücü arttırdığı da son derece bilinen özellikleri arasında yer almaktadır.

keci-boynuzu-harnup

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.