KIŞ HAZIRLIKLARI İÇİN TARHANA YAPIMI

Paylaş

Evde tarhana nasıl yapılır?

Yazın son günlerine geldiğimiz sonbaharı hissettiğimiz şu günlerde birçok bayanın ortak telaşı kış hazırlıklarıdır. Kış için konserve, salça, sebze kurutma gibi farklı hazırlıklar yapılarak kışın tüketebilecek yiyecekler hazırlanmaktadır.

Kışlık konserveler, sebze kurutmalarının yanı sıra bayanların en çok yaptığı kış hazırlıklarından birisi tarhana yapımıdır. Kışın vazgeçilmez ve en lezzetli çorbalarından birisi olan tarhana şifa kaynağı olması ile sağlık açısından da çok faydalıdır.

Yazın taze sebzeler ile hazırlanan tarhana içerisinde domates, kırmızı biber, soğan, maydanoz ve nane eklenir. Bu sebzelerin her biri sağlık açısından çok faydalıdır. Taze sebzeler ile tarhana çorbasının faydası da tabii ki artmaktadır.

Özellikle kışın yaşanan grip, soğuk algınlığı tedavisinde yapılan tarhana çorbası tüketildiğinde vücuda enerji verir ve hastalığın kısa sürede atlatılmasına yardımcı olur.

İçerisinde sebzelerin yanı sıra yoğurtta bulunur. Yoğurdun sağlığımız için ne kadar faydalı olduğunu hepimiz bilmekteyiz. Tarhana içerisinde bulunan nohutta vücudun baklagiller ile alınması gereken besin değerlerini biraz olsun karşılamaktadır.

Tarhana çorbası içeriği ile oldukça besleyici bir çorbadır. Bebeklerin ve çocukların beslenme listelerine eklenmesi gereken bir çorba olan tarhana çorbasının tüketiminde dikkat edilmesi gereken detay ise alerjik reaksiyonlara yol açabilmesidir Bebeğinizde veya çocuğunuzda alerji durumu var ise tarhana tüketimi doktora sorularak yapılmalıdır. Tarhana içerisinde bulunan malzemelerden birisine karşı çocuğunuzun alerjisi var ise çorbayı tüketmemesi veya doktora sorularak tüketilmesi gerekir.

Bütün bunların yanında tarhana çorbasının kısa sürede hazırlanması da bayanları cezbetmektedir. Bir misafir geldiğinde veya kısa sürede yemek hazırlanması gerektiğinde bir kaç kaşık tarhana ile güzle bir çorba hazırlayabilirsiniz.

Evde tarhana yapımı ile ilgili sizlere bugün güzel bir tarif vereceğiz. Her yörenin tarhana yapımı konusunda farklı yöntemleri vardır. Kahramanmaraş yöresinde yapılan tarhana ile daha çok ege bölgesinde yapılan toz tarhana birbirinden farklıdır. İçlerindeki malzemeler aynı olsa da tat ve hazırlanma biçimi farklıdır.

Toz tarhananın hazırlanması daha kolay olduğu için bayanlar tarafından daha çok tercih edilmektedir. Bizde bugün size toz tarhananın yapımı konusunda bilgi vereceğiz. Yalnız burada dikkat edilmesi gereken detay ise tarhana yapmak sabır ve emek gerektirir. Tarhananın iki günde yapılacağını düşünüyorsanız kesinlikle tarhana yapmaya kalkışmayın.

Tarhana yapımı için gerekli olan malzemeler

  • 1 kg domates
  • 1 kg kuru soğan
  • 1 kg kırmızı biber
  • Yarım kg haşlanmış nohut
  • 1 kg yoğurt
  • Yarım demet maydanoz
  • 1 demet nane
  • 5 kg un
  • 3 yemek kaşığı tuz

Tarhana yapılışı

Tarhana yapımı için öncelikle sebzeleri yıkayıp geniş bir tencere içerisine alın. Üzerine 1 litre su ekleyin ve yumuşayana kadar pişirin. Sebzelerin iyice yumuşayıp ezilecek kıvama gelmesi gerekir. Haşlanan bu sebzelerin içerisine haşlanmış nohutta ilave edilir. Bu şekilde hazırlanan karışım blender yardımı ile ezilir. Daha sonra ezilen sebzeler süzgeçten geçirilir. Hazırlanan bu karışım geniş bir yoğurma kabının içerisine alınır. Yoğurt ve tuz ilave edilir tekrar karıştırılır. İşin en önemli kısmı un ekleme kısmıdır. karışım içerisine elenmiş un eklenerek katı bir hamur haline getirilir. Bu şekilde hazırlanan tarhana hamuru cam veya çelik bir kabın içerisine alınarak üzeri kapatılır. 6-7 gün boyunca bu şekilde bekletilir. Bu bekleme sırasında hamur ara sıra karıştırılır. Karıştırma sırasında hamurun sulandığını fark ettiyseniz içerisine un ekleyip katılaşmasını sağlayın. Tarhana 3-4 gün içerisinde ekşir. Siz nasıl bir tat istiyorsanız ona göre ekşi tadı ayarlayıp tarhananın bekleme süresini kısaltabilirsiniz veya uzatabilirsiniz. Hazırlanan bu karışım küçük parçalar haline getirilerek sofra üzerine serilir. Sofradan çıkması zor olduğu için yağlı kağıt üzerine sererek de kurutabilirsiniz. Bu şekilde tarhananız kuruduktan sonra ise ufalanır ve kevgirden geçirilerek toz haline getirilir. Daha sonra bez torba içerisine koyularak saklanır.

kaynak: http://www.kadinvekadin.net

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.