KİVİ NELERE İYİ GELİR

Paylaş

Kivi Nelere İyi Gelir?

Kivi meyvesi ülkemizde üretimi yaygın olan meyvelerin başında gelmektedir. Kivi’de bulunan ekşimsi tadı genelde C vitaminleri vermez. Bununla birlikte meyvelerde bulunan sitrik asit gibi tamamen farklı bileşenler de yine tadına ekşimsi renk katmaktadır. C vitamini denildiğinde ilk akla portakal meyvesi gelse de, kivide bu statüde portakal ile ciddi oranda yarışabilir. Çünkü kivi meyvesinde de olağanüstü miktarda C vitamini yer almaktadır. Kivi meyvesinde antioksidan, radikal giderme ve indirgeme kapasitesi gibi yüksek değerlerde bulunmaktadır.

Kivi yine fenolik ve flavonoid gibi özellikler açısından da epey zengin bir meyve türüdür. Kivi hastalık çözümleri bakımından tüm insanlığın sevmediği hastalık olarak gösterilen kansere de birebir düşman bir meyve türüdür. Birçok kanser tedavilerinde kivinin uygulandığı da görülmektedir. Diğer meyvelerde olduğu gibi kivide de lif oranı oldukça yüksektir. Bu hemen aklımıza şu soruları getirebilir. Kivi ile diyet yapılır mı? yada kivi ile zayıflamak mümkün mü? tüm bunlara cevap ise : Evet olabilir.

Kivinin lif oranı yüksek olduğu gibi su tutma kapasitesi de yine yüksek olmaktadır. Bu nedenle de kabızlığı önlemede birebir olan bu meyve türü aynı zamanda iyi tüketildiğinde bağırsakları da önemli derecede çalıştırmaktadır. Kivinin içinde sodyum, magnezyum, kalsiyum, demir ve birçok önemli mineraller de bulunmaktadır. Bu mineraller diğer meyvelere oranla kivide daha fazladır.

Eğer çocuklarınıza ekşimsi olduğu için yedirememekten şikayetçiyseniz, yanında muz veya tatlımsı meyve türleriyle karışık bir şekilde onlara yedirmeyi başarabilirsiniz.

kivi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.