KROKODİL ŞAL YAPILIŞI

Paylaş

Krokodil şal nasıl yapılır?

Krokodil şal yapılışı biraz sabır ve emek gerektiren güzel bir iştir. Krokodil modeli ilk bakışta zor gibi görünse de aslında öğrenince oldukça basit bir modeldir. Tığ işi yapmayı sevenler mutlaka bu modeli öğrenip uygulamalıdır.

Krokodil modeli şalda oldukça fazla kullanılsa da aslında bu model ile atkı, eldiven, boyunluk ve bere yapabilirsiniz. Hata patik süslemelerinde de kullanabilirsiniz. İlerleyen zamanlarda sizlere krokodilin farklı kullanım yerlerini de göstereceğim.

Bu örnekte size krokodil şal yapımı hakkında bilgi vereceğim. Buradaki modeli inceleyerek yaparken krokodil yapımını da öğrenmiş olursunuz. Daha sonra ise bu modeli istediğiniz yerlerde kullanabilirsiniz.

Krokodil şal yapımı için alize şal ipi kullanılmaktadır. İlk önce 10  tane zincir çekiyoruz.

Zincirin üzerine 10 tane ikili trabzan yapılıyor.

Bu trabzanlardan sonra üç zincir çekiyoruz. Zincirin hemen yanına da bir tane ikili trabzan yapıyoruz. Daha sonra iki zincir çekip ortadaki boşluğa iki tane ikili trabzan yapıyoruz.

Daha sonra tekrar iki zincir çekip diğer uca iki tane ikili trabzan yapıyoruz. Bu şekilde 2 tane kafes oluşturuyoruz.

Şimdi bu kafeslerin içini doldurup krokodil yapacağız. Bunun içinde son yaptığımız trabzanın içerisine 5 tane trabzan yapıyoruz. Daha sonra yanındaki trabzanın içerisine 5 trabzan yapılıyor. Bu şekilde bir krokodil yapmış olduk.

Şimdi diğer trabzanların içerisini dolduracağız. Aynı şekilde en sonda bulunan iki trabzandan ilkine 5 tane trabzan yapıyoruz. Daha sonra diğer trabzana 5 tane daha trabzan yapıyoruz.

Bu şekilde ikinci sırayı tamamlıyoruz. Bundan sonra yine aynı şekilde 3 zincir çekip yukarı çıkıyoruz. Zincirin hemen yanına tekrar ikili trabzan yapıyoruz. İki zincir çekip ilk boşluğa batıp buraya da trabzan yapıyoruz ve bu şekilde sıra sonuna kadar devam ediyoruz.

Daha sonra ise bu trabzanların üzerine krokodil yapıyoruz.

Bu şekilde bir sırada trabzanlar ile kafes yaparak bir sırada ise trabzanların içerisini doldurarak model devam ediyor. Krokodil şal yapılışı kolay olsa da biraz sabır isteyen bir el işi. Ama sonuca ulaştığınızda oldukça farklı ve güzel bir model ortaya çıkıyor diyebiliriz.

kaynak:sekerpare.blogspot.com.tr/

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.