KURU CİLT İÇİN EVDE DOĞAL NEMLENDİRİCİ MASKE ÖNERİLERİ

Paylaş

Kuru ciltler için maske önerileri

Kuru cilt tipine sahip olanlarda birçok sorunun temelinde cildin yeterince nemlendirilmemesi etkili olmaktadır. Kuru ciltlerde de sivilce, akne ve siyah nokta gibi cilt problemleri yaşanmaktadır. Bu sorunların temelinde ise cildin yeterince nemlendirlmemesi etkilidir.

Kuru-Ciltler-İcin-Nemlendirici-Maske-Onerileri

Kuru cilt tipine sahip olanların ciltlerini nemlendirmek için çeşitli kozmetik ürünleri kullanabilirler. Düzenli olarak kullanıldığında bu ürünler cildin nemlenmesini sağlayarak cilt sorunlarının ortadan kalkmasına yardımcı olacaktır. Bunun dışında evde kendiniz hazırlayacağınız nemlendirici maskeler ile de cildinizin nemlendirilmesini sağlayabilirsiniz. Kuru cilt için evde doğal nemlendirici maske önerileri ise şunlardır.

Jojoba yağı ile nemlendirici yüz maskesi

Jojoba yağı her cilt tipi için doğal bir nemlendiricidir. Anti-inflamatura özelliği ile de cildin rahatlamasına yardımcı olur.

Malzemeler

 • Yarım çay kaşığı jojoba yağı
 • 3  bardak cildi yakmayacak sıcaklıkta sıcak su
 • Temiz bir havlu

Sıcak suya batırılan havlu yüz üzerine koyularak 5-7 dakika beklenir. Havlu kaldırıldıktan sonra ise dairesel hareketler ile jojoba yağı cilde masaj yapılarak uygulanır. 10 dakika ciltte bu yağ bekletildikten sonra ise bir bez yardımı ile yağın fazlası alınır. Bu uygulama haftada bir veya iki sefer yapılarak cildin nemlenmesi sağlanabilir.

Zeytinyağı ile nemlendirici yüz maskesi 

Cildi besleyen ve nemlendiren zeytinyağı cilt için oldukça faydalı doğal bir yağdır. Zeytinyağının içerisindeki polifenoller güneşin ciltte neden olduğu hasara karşı koruma sağlar.

2 çay kaşığı zeytinyağı içerisine 1-2 damla lavanta yağı ilave edilerek karıştırılır. Hazırlanan bu yağ karışımları cilde masaj yapılarak uygulanır. Fazla yağlar bir bez yardımı ile alınır. Bu şekilde hazırlanan yağ karışımını günlük bakım için cildinize uygulayabilirsiniz. Ama lavanta yağının tek başına cilde uygulanması tahrişe neden olabilir. Bu nedenle lavanta yağı inceltilerek kullanılmalıdır.

Yulaf ezmeli nemlendirici yüz maskesi

Yulaf ezmesi antioksidan ve anti-enflamatuar özellikleri ile kuru cildin neden olduğu sorunları kontrol altına alıp dengelemeye yardımcı olur.

Malzemeler

 • 3 çorba kaşığı yulaf ezmesi
 • Yarım fincan süt
 • 1 tatlı kaşığı bal

Sütü bir tencereye alıp ısıtın. Isınan sütü yulaf ezmesi üzerine dökün ve karıştırın. Daha sonra karışıma bal ilave edin. Bal eklenen karışım cilde sürülerek sıcaklığa gelince temiz cilde uygulayın. 20 dakika bu şekilde bekledikten sonra soğuk su ile yüzünüzü yıkayın. Haftada bir veya iki sefer bu maske uygulanabilir.

Avokado ve bal ile nemlendirici yüz maskesi

Cildi nemlendiren avokado doğal yağlar bakımından oldukça zengindir. Cildin sağlıklı olmasını korunmasını sağlar. İçerisinde A ve E vitaminleri bulunmaktadır.

Malzemeler

 • Yarım fincan avokado
 • 1/4 fincan bal

Ezilerek bir kase içerisine eklenen avokadoya bal eklenir ve pürüzsüz bir kıvam alana kadar karıştırılır. Temiz cilde uygulanan bu maske 15 dakika bekletilir ve ılık su ile yıkanır. Haftada bir veya iki kez uygulanabilecek bir maskedir.

Yoğurt ile hazırlanan nemlendirici yüz maskesi

Yoğurt cilt için oldukça faydalı olan ve cildin kurumasını önleyen en doğal ürünlerden birisidir. İçerisindeki laktik asit ise cildin pul pul dökülmesini önler.

Malzemeler

 • 1/4 fincan yoğurt
 • 3 tatlı kaşığı bal
 • 3 çorba kaşığı toz şeker

Yoğurt ile bal karıştırılarak pürüzsüz kıvama getirilir. İçerisine toz şeker eklenir ve karıştırılır. Hazırlanan bu karışım dairesel hareketler ile masaj yapılarak yüze uygulanır. Beş dakika yüzde bekletilen maske soğuk su ile yıkanır. Haftada bir sefer uygulayabilirsiniz.

Yumurta ile hazırlanan cilt nemlendirici maske 

Yumurta içerisinde bulunan protein cilt için oldukça faydalıdır. Yumurta içerisine eklenen diğer malzemeler ile cildin nemlenmesine yardımcı olunur.

Malzemeler

 • 1 tane yumurta
 • 1 tatlı kaşığı zeytinyağı
 • 1 çay kaşığı hint yağı
 • 1 tatlı kaşığı gül suyu
 • 1 çay kaşığı limon suyu
 • 1 çorba kaşığı bal
 • 1 çorba kaşığı portakal suyu

Yumurta sarısı içerisine diğer malzemeler eklenir. Hazırlanan bu karışım banyo yapmadan önce yüze uygulanır. On dakika yüzde bekletilen maske bol soğuk su ile yıkanır. her sabah banyo yapmadan önce uygulanarak cildin nemlenmesi sağlanır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.