MADEN SUYU İLE CİLT BAKIMI NASIL YAPILIR?

Paylaş

Maden suyu ile cilt temizliği

Yemeklerde sonra şişkinlik sorunu yaşayanların en çok tercih ettiği içeceklerden birisi maden suyudur. Maden suyu içerisindeki bileşenler şişkinlik sorunlarına iyi gelip kişiyi rahatlatmaktadır. Bunların yanında maden suyu içindeki bileşenler aslında cilt için de oldukça faydalıdır. Cilt bakımı için oldukça faydalı olan maden suyunun cilde olan faydalarını anlatırken nasıl kullanabileceğiniz konusunda da fikirler vereceğiz.

Maden suyu içerisinde bulunan zengin mineraller sağlık açısından oldukça faydalı olup kişinin rahatlamasına yardımcı olmaktadır. Maden suyunun bir diğer kullanım alanı ise cilt temizliğidir. İçeriğinde bulunan yüksek antioksidan özelliği sayesinde cildin temizliğini yapmaya yardımcı olan maden suyu, oluşabilecek diğer cilt sorunlarının da önüne geçmektedir.

Tonik olarak kullanabileceğiniz maden suyu; temiz, duru ve berrak bir cilt yapısına sahip olmanızı sağlarken genç bir görünüm elde etmenize de yardımcı olacaktır.

Diüretik özelliği olan maden suyu cildin içten onarılmasını sağlar. İçeriğinde bulunan karbondioksit gazı cilt gözeneklerini açıcı etki gösterir. Cildi gerginleştirerek pürüzsüz bir görünüme kavuşmasına yardımcı olur. Maden suyunun temizleyici özelliği oldukça fazladır. Ciltte biriken yağ ve kiri derinlemesine temizler. Ciltteki ölü derinin temizlenmesini sağlar. Siyah nokta sorunu olanlar maden suyu ile ciltlerini temizleyerek siyah noktalardan kurtulabilirler. Cildin arınmasına da yardımcı olarak cildi rahatlatır.

Ciltte kırışık oluşumunu engelleyen maden suyu, yüzde oluşan ince çizgilerin üzerine uygulandığında çizgi oluşumunu da engeller. Bu sayede cildin genç bir görünüme kavuşmasına yardımcı olur. Ciltteki nem dengesinide düzenler.

Maden suyu ile cilt bakımı için öneriler

Maden suyu ile cilt bakımı yapmak için maden suyunu tek başına kullanabileceğiniz gibi çeşitli malzemeler ile karıştırarak da maden suyunun faydalarından yararlanabilirsiniz. Biz sizin için farklı bir kaç bakım önerisi sunacağız.

Maden suyu ile cilt bakımı için akşamları yatmadan önce yüzünüzü ılık su ve sabun ile temizleyin. Daha sonra bir pamuk üzerine bir miktar maden suyu dökün. Bu pamuğu cildinize fondöten sürer gibi sürerek maden suyunun bütün yüzünüze işlemesini sağlayın. Bu şekilde bir gece yattıktan sonra sonra sabah yüzünüzü ılık su ile yıkayın. Bu uygulamayı akşamları makyajınızı çıkarttıktan sonra da yapabilirsiniz. Maden suyu bu şekilde akşam yatmadan önce sürerseniz gece boyunca cildiniz yumuşar ve dinlenir. Ayrıca cilt üzerinde bulunan zararlı maddeler temizlenerek cilt arındırılır.

Bunun dışında sabah kalktığınızda da maden suyu ile yüzünüzü yıkayabilirsiniz. Bu şekilde cildin ferahlamasını ve rahatlamasını sağlayabilirsiniz.

Cilt gözeneklerini sıkılaştırmak için;

1 yemek kaşığı badem yağı, 1 su bardağı maden suyu ve 2 yemek kaşığı kil karıştırılır. Hazırlanan bu maske yüze sürülerek 20 dakika beklenir. Daha sonra ılık su ile yıkanarak ciltten çıkartılır. Bu maske ciltteki gözenekleri sıkılaştırmanın yanında cilt yüzeyinde bulunan bakterileri de temizleyerek cildin rahatlamasına yardımcı olur.

Sivilce, akne ve lekeler için;

1 su bardağı maden suyu içerisine, 1 yemek kaşığı limon suyu, 1 yemek kaşığı zeytinyağı koyularak karıştırılır. Bir pamuk yardımı bu karışım akne, sivilce ve ciltteki diğer lekelerin üzerine sürülür. 30 dakika bu şekilde bekledikten sonra cilt ılık su ile yıkanarak temizlenir.

Lekeler için;

2 çorba kaşığı yoğurt ve 2 çay kaşığı maden suyu karıştırılır. İçerisine 4 damla taze limon suyu sıkılır ve 2 çay kaşığı zeytinyağı ilave edilir. Bu şekilde karışım iyice karıştırılarak maske haline getirilir. Hazırlanan maskenin etkisi geçmemesi için hemen yüze sürülmesi gerekir. Bütün yüze sürüldükten sonra ise 5-6 dakika beklenir ve ılık su ile cilt yıkanarak temizlenir. Bu maskeyi haftada bir sefer cilt lekelerini geçirmek için uygulayabilirsiniz.

Uyarı

Cilt temizliği için maden suyu kullanacağınız zaman kesinlikle katkısız ve şeker aroması olmayan ürünleri tercih etmelisiniz. Meyve aromalı ürünler cilt bakımında kullanılamaz.

Maden suyu ile cilt bakımı yapacağınız zaman önce ciltte küçük bir alanda (bunu bileğin iç yüzeyinde yapabilirsiniz) alerji kontrolü yapın ve o şekilde kullanın. Çünkü maden suyu içerisinde asit vardır ve bu asit cildinize zarar verebilir. Bu nedenle maske uygulamaları öncesinde cilde olan etkilerini kontrol etmek önemlidir.

kaynak: http://www.milliyet.com.tr/soda-ile-cilt-bakimi-nasil-yapilir–pembenar-galeri-ciltbakimi-2497681/?PAGE=3

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.