MAKYAJ BAZI NEDİR, NE İŞE YARAR VE CİLT TİPİNE GÖRE MAKYAJ BAZI KULLANIMI NASIL OLMALIDIR?

Paylaş

Makyaj Bazı Nedir?

Gün boyu makyaj ile kalmak zorundasınız ve silinen makyajınızı tazelemeniz gibi bir imkanınız yok ise işte bu noktada sizin için en iyi çözüm makyaj bazıdır. Makyaj bazı; makyajın uzun süre ciltte sabit bir şekilde kalmasını sağlayan oldukça etkili bir makyaj ürünüdür. Gün boyunca ve akşam makyajınızın cildinizde kalmasını sağlamak için mutlaka makyaj bazını makyaj yapmadan önce kullanmalısınız.

 

Makyaj bazı sadece makyajın ciltte uzun süre kalmasını sağlamaz gözenekleri küçültür ve ciltteki renk farklılıklarını da ortadan kaldırarak renk eşitleme görevi görür.

Makyaj bazları; fondöten bazı, far bazı, kirpik bazı ve dudak bazı gibi farklı ürünler halinde satılmaktadır. Fondöten bazlar cilde fondöten uygulaması öncesinde sanki bir krem sürüyormuş gibi kullanılır. Far bazları ise toz farların uzun süre ciltte kalmasını sağlamak amacı ile kullanılır. Göz makyajı yapmadan önce göz kapaklarına göz bazı sürerek beş dakika bekledikten sonra göz makyajı yapılmalıdır. Kirpik bazları ise maskara uygulaması öncesinde kirpiklere sürülerek maskaranın uzun süre sabit kalması sağlanır. Ayrıca maskara bazı kirpiklerin uzun ve kıvrık bir şekilde görünmesini de sağlar. Kirpik bazı sürüldükten sonra biraz beklenmeli ve daha sonra maskara sürülmelidir. Ama uzun süre beklenirse baz kurur ve kirpikler sertleşir.

Makyaj Bazını Kimler Kullanmalıdır?

  • Makyajın kalıcılığını gün boyunca korumak isteyen ve hatta gece de bu makyaj ile kalmak zorunda olanlar kullanmalıdır.
  • Cildinde akne, sivilce ve yara izleri olanlar bu izleri kapatmak için kullanabilirler.
  • Cildinde siyah noktaları olanlar, makyaj bazları ile siyah noktaların kötü görüntüsünü ortadan kaldırabilirler.
  • İnce çizgileri olan ve bu çizgileri kapatmak isteyenler  de makyaj bazını kullanabilirler.

Cilt Tipine Göre Makyaj Bazı Kullanımı Nasıl Olmalıdır?

Makyaj bazı kullanımından önce dikkat edilmesi gereken en önemli detaylardan birisi cilt tipine göre makyaj bazının doğru seçimidir. Makyaj bazları makyajı sabitlemenin yanında cildin daha pürüzsüz ve canlı görünmesini de sağlar. Ciltteki renk değişikliklerini yok eder. Bu anlamda cilt tipine göre makyaj bazı kullanımı dikkat edilmesi gereken bir konudur.

Normal Cilt tipleri İçin Makyaj Bazı Kullanımı

Normal cilt tipine sahip olanların cildi ne kurudur ne de yağlıdır. Bu cilt tipine sahip olanların daha çok güneş koruyucu özelliği bulunan bazları kullanmaları gerekir. Matlaştırıcı ve gözenek küçültücü bazlara ihtiyaç olmadığından normal bir baz sizin için uygundur. Daha canlı bir cilt görünümüne sahip olmak için ise içerisinde ışıltılar bulunan bazlar kullanılabilir.

Yağlı cilt tipleri İçin Makyaj Bazı Kullanımı

Yağlı cilt tipine sahip olan kişilerin T bölgesi sık sık yağlandığı gibi gözenekler oldukça fazla ortaya çıkar. Gün içerisinde yağlanma nedeniyle cildin parlamaması ve makyajın bozulmaması için matlaştırıcı bazlar kullanılmalıdır. Ayrıca gözenekler oldukça fazla olduğu için gözenek küçülten makyaj bazlarını tercih etmek gerekir.

Kuru Cilt Tipleri İçin Makyaj Bazı Kullanımı

Kuru cilt tipine sahip olanlar daha canlı ve parlak bir görünüme sahip olmak için nemlendirici özelliği olan makyaj bazlarını kullanmalıdırlar. Kuru cilt tipine sahip olanlar makyaj yaptıkları zaman solgun ve cansız bir görüntü ile karşı karşıya kalabilirler. Nemlendirici özelliği olan ışıltılı bazlar sizi bu kötü görüntüden kurtaracaktır.

Karma Cilt Tipi İçin Makyaj Bazı Kullanımı

Karma cilt tipine sahip olanların yanakları kuru olduğu gibi T bölgeleri de oldukça yağlıdır. Karma cilt tipleri için makyaj bazı seçimi oldukça zordur. Matlaştırıcı özelliği olan baz kullanıldığına T bölgesi güzel görünürken yanaklar ve alın bölgesi kuruyacaktır. Işıltılı ve nemli bir baz kullanıldığında ise T bölgesi daha çok yağlanacaktır. Bu nedenle makyaj bazınızı seçerken sade ve daha çok makyajın kalıcılığını arttıracak olan ürünleri seçmelisiniz. Bunun dışında T bölgesi ve yanaklar için farklı iki ürün alarak da kullanabilirsiniz. Bu şekilde daha güzel bir görüntü ortaya çıkacaktır.

kaynak: https://www.sonsacmodelleri.com/makyaj-bazi-ne-ise-yarar.html

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.