METABOLİZMAYI HIZLANDIRAN İÇECEKLER

Paylaş

Metabolizmayı hızlandıran içecekler hangisidir?

Kilo alımının en önemli sebeplerinden birisi metabolizmanın hızlı çalışmamasıdır. Aynı kalori miktarını tüketen kişilere baktığınızda kimisi yediklerini kolayca eritir. Kimisinin yedikleri ise direkt olarak kiloya dönüşür. İşte bu durumun temel sebebi metabolizmanın hızlı çalışmamasıdır. Bu durumda işte yapılması gereken metabolizmayı hızlandıran besinlerin tüketilmesidir. Bunu yapmak içinde içeceklerden faydalanabilir ve gün içerisinde bu içecekleri tüketerek metabolizmanızın hızlı çalışmasını sağlayabilirsiniz.

Bunun yanında metabolizmayı hızlandırmak için kardiyo egzersizleri ve kas yapmaya yardımcı olan egzersizleri yapabilirsiniz. Aerobik gibi egzersizler size bu konuda yardımcı olacaktır. Bu egzersizler ile vücudun yağ yakması sağlanabilir ve metabolizmanın hızı arttırılabilir.

Bugün sizler için metabolizmayı hızlandıran içecekler hakkında bilgiler verip faydalarını sizlere açıklamaya çalışalım.

Yeşil Çay: Sağlık açısından oldukça faydalı olan yeşil çayın içeriğinde bulunan kafein ve theanine gibi maddeler metabolizmanın hızlanmasını sağlar. Bu sayede de yağ yakarak kilo vermenize yardımcı olur. Yeşil çay içerisinde bulunan flavonoidler ve kateinler antioksidanlar hücrelerde hasara neden olan serbest radikallere karşı savaşırlar. Böylece erken yaşlanmanın önüne geçerken vücudu hastalıklara karşı korur.

Elma sirkesi: Doğrudan içilmesi mümkün olmayan elma sirkesini salatalar içerisine ekleyebileceğiniz gibi yarım litre su içerisine iki çay kaşığı elma sirkesi ve bal ekledikten sonra karıştırın. Gün içerisinde düzenli aralıklar ile bu suyu içmeye devam edin. Bu şekilde metabolizmanın hızlı çalışmasını sağlayabilir, yağ yakabilir ve kilo vermeye başlayabilirsiniz. Sirkenin tok tutucu özelliği bulunmaktadır. Bu sayede diyet listelerinize ekleyeceğiniz elma sirkesi ile kilo vermeye yardımcı olabilirsiniz.

Limon suyu: Bir bardak su içerisine bir limonun suyu karıştırılarak bu suyu gün içerisinde tüketebilirsiniz. Bu sayede metabolizmanın hızlanması sağlanarak fazla kilolardan kurtulabilirsiniz. Güçlü bir antioksidan özelliği olan limon hücrelerin hasar görmesini engeller. Sindirime yardımcı olan limon ayrıca insülin seviyesinin de ayarlanmasında etkilidir. Limonun bir diğer faydası ise tüketilen diğer besinleri vücudun emmesini sağlar.

Sebze suları: Taze olarak hazırlanan sebze suları metabolizmanın hızlanmasını sağlarken zayıflamaya yardımcı olur. Ispanak, pazı, lahana, brokoli ve diğer yeşil yapraklı sebzeler vücut için oldukça faydalıdır. Yeşil yapraklı sebzeler vücuttan toksinlerin atılmasını sağlar. Karındaki şişliğe neden olan sodyumun vücuttan atılması için potasyum bakımından zengin olan sebzelerin tüketilmesi gerekir. Yemeklerden önce tüketeceğiniz sebze suyu kilo vermek için oldukça uygundur. Yemeklerden önce tüketeceğiniz sebze suları sizi tok tutacak bu sayede de fazla yemek yemenizi önleyecektir. Gün içerisinde tüketeceğiniz sebze suları ile günlük kalori alım miktarını düşürebilirsiniz.

Kahve: Merkezi sinir sistemi üzerinde uyarıcı özelliği olan kafein metabolizma hızının artmasını sağlamaktadır.  Bunun yanında yağ asitlerinin oksidasyonunu arttırmakta ve kilo vermeye yardımcı olmaktadır. Düzenli olarak tüketilen kahve ile ideal kilonuzu da koruyabilirsiniz. Kahve içerisinde bulunan antioksidanlar hücrelere zarar veren antioksidanlara karşı savaşmaktadır. Kahve içerken şekersiz ve kremasız içmeniz tabii ki önemlidir. Bunun yanında günlük kahve alım miktarına da dikkat etmek gerekir. Gün içerisinde fazla kahve tüketimi sizi rahatsız edebilir.

Bitki çayları: Diyet listelerinin olmazsa olmaz içeceği bitki çaylarıdır. Yeşil çay dışında birçok bitki çayının diyet listeleri içerisinde yer aldığını görebilirsiniz. Metabolizmayı hızlandırmak için hazırlanabilecek farklı bitki çayları vardır. Bu bitki çayları içilmeden önce hangi bitkilerin sizin için faydalı olacağını veya hangi bitkilerin sizin için zararlı olacağını bilmeniz gerekir. Bunun yanında bitkilerin hazırlanma şekli de önemlidir. Metabolizmayı hızlandırıcı çay hazırlanırken ölçülere ve demleme şekline dikkat etmeniz gerekir.

Metabolizmayı hızlandıracak çay tarifi

Malzemeler

1 tutam biberiye

1 tutam kekik

1 tutam yeşil çay

1 tutam funda yaprağı

1 tutam mate çayı

Bu bitkilerin hepsi karıştırılıp yarım litre su içerisinde demlenir. Demlenen bu karışımı 30 dakika bekletip sıcak olarak içebileceği gibi içerisine soğuk su, elma veya limon dilimi ekleyip güzel bir içecek haline getirip gün içerisinde aralıklarla tüketebilirsiniz.

kaynak: http://www.esraninportresi.com/saglik/diyet/metabolizmayi-hizlandiran-icecekler/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.