OKUL FOBİSİ NEDİR? OKUL FOBİSİ NASIL YENİLİR?

Paylaş

Okul fobisi ile nasıl baş edilebilir?

Bir hafta sonra okullar başlayacak ve aileleri büyük bir telaş sardı. Özellikle okula yeni başlayacak olan çocukların hazırlıkları yapılmaya başlandı. Bu süreçte çocuklar eğlenceli vakit geçirse de ilerleyen zamanlarda okulun başlama anı yaklaştıkça çocukta tedirginlik, korku ve okula gitmeme isteği baş gösterebilir. İşte bu durum ise uzmanlar tarafından okul fobisi olarak adlandırılmaktadır. Ailelerin ve çocuğun zor zamanlar yaşadığı bir süreç olan okul fobisi üzerinde durulmadığı zaman ileride çocuğun zorlanmasına neden olabilir. Okul fobisi nasıl yenilir, ailelerin bu süreçte yapması gerekenler nelerdir bunlar hakkında sizlere bilgiler verelim.

Okul-Fobisi-Nedir

Okul fobisi genellikle yeni okula başlayacak olan 5-6 yaş arası çocuklarda ve okula devam eden 11-12 yaş arası çocuklarda görülmektedir. Okul fobisinin nedenlerini inceliğimizde karşımıza ilk çıkan en temel neden aileden özellikle anneden ayrılmak istememe durumu vardır. Çocuk anne ile kuruduğu bağ nedeniyle annesinden ayrılıp okula gitmek istemez. Anne dışında çocuk ile sürekli ilgilenen aile bireylerinden biri var ise çocuk o kişiden ayrılmak istemez. Bu nedenle okula gitmek çocuk için oldukça büyük bir ayrılığın başlangıcı olacaktır. Özellikle bağımlı yetiştirilen çocuklar anne babadan ayrılıp okula gitmek istemezler.

Anne babalar çocuğa gereğinden fazla korumacı davranıyorlarsa eğer bu durumda çocuğun bireyselleşmesi engelleyecek ve çocuk çekingen bir tavır sergileyecektir. Böyle olunca da çocuk okul içerisinde arkadaş edinmekte zorlanacak ve okul fobisi ortaya çıkacaktır.

Okulların başlama zamanı yaklaştıkça çocukta panik oluşur. Bunu önceleri aileye belli etmese de ilerleyen zamanlarda aile okul alışverişini yaparken veya okuldan bahsederken çocuk sıkılır ve bu durumu konuşmak istemez. Bu durumda da çocuğun okula gitmek istememesinin altında sevilmeyen öğretmen, sevilmeyen arkadaşlar, okulda başarısız olma korkusu, okul ortamında sevilmeme korkusu gibi durumlar çocukta okul fobisine neden olabilir.

Bunun yanında üstün zekalı çocuklarda, öğrenme güçlüğü çeken çocuklarda, zeka geriliği olan çocuklarda ve dikkat eksikliği olan çocuklarda da okul fobisi görülme ihtimali oldukça yüksektir. Depresyonda çocuğun okul fobisi geliştirmesindeki etkenlerden birisidir. Sosyal fobisi olan, insanlarla iletişim kurmakta çekinen çocuklarda da okul fobisi oldukça fazla görülür.

Okul fobisi yukarıda saydığımız birçok nedenden dolayı kaynaklanabilir. Burada önemli olan ailelerin çocuğa dikkat etmeleri ve fobiye neden olan etkeni bulmalarıdır. Okul fobisi olan çocuklar okul saati yaklaştığında okula gitmek istemezler ve bu nedenle de karın ağrısı, mide bulantısı, kusma, baş ağrısı vb. gibi rahatsızlıklarının olduklarını söylerler. Panik hali ile ortaya çıkan bu durumlar çocuğun okula gitmeyip evde kalması ve okul saatinin geçmesi ile ortadan kalkar ve çocuk kendini iyi hissetmeye başlar. Aile çocuğun bu tür şikayetlerinde onu her seferinde okula göndermez ise işte o zaman çocuğun bu halini destekler ve çocuk her seferinde bu durumu kullanarak okula gitmek istemez. Bu nedenle ailelerin okul fobisi olan çocuklarının sorunlarını anlamaları ve çözmeleri en doğrusudur.

Aileler çocuklarında okul fobisi olduğunu anladıklarında ona kızmak yerine onunla iyi geçinmeli ve bu sorunu çözmeye odaklanmalıdır. Okula gitmek istemeyen çocuğun neden gitmek istemediği öğrenilmelidir. Çocuk okula götürüldükten sonra okulda kalması ve kendini güvende hissetmesi için orada kalınmalıdır. Gerekirse öğretmenin onayı ile sınıf içerisinde olunmalıdır. İlk gün sınıf içerisinde durulduktan sonra ilerleyen günlerde kapı dışında beklenmeli ve çocuğun okula alışması sağlanmalıdır.

Bu süreçte öğretmenlerin duyarlı olması ve aile ile birlikte hareket etmesi gerekir. Öğretmenler okulda kalmak istemeyen öğrenciye destek olmalı ve onun güvende olduğunu hissetmesine yardımcı olması gerekir. Bu süreçte öğretmenlerin vereceği destek çok önemlidir. Öğretmen öğrenci ile ilgilenmek istemez ise çocuk bu durumdan etkilenir ve okula gelmek istemez.

Çocuk rahatsız olduğunu söyleyip okula gitmek istemez ise kendini iyi hissettiği anda çocuk okula götürülmelidir. Çocuk sınıf içerisine girmese dahi okul içerisinde kalması sağlanmalı ve bu şekilde okulda kendini iyi hissetmesi sağlanmalıdır.

Okul fobisi ailelerin ve öğretmenin birlik içerisinde olması ile atlatılabilecek bir sorundur. Aileler bu süreçte sabırlı olmalı ve çocuğa asla kızmamalı, onun şımarık davranışlar sergilediğini söylememeli. bunun yerine anlayışlı davranmalı ve onu anlamaya çalışıp çocuk ile birlikte sorunu çözmeye odaklanmalıdır.

Kaynak:  http://www.sozcu.com.tr/2016/egitim/cocuklarda-okul-fobisi-nasil-gecer-1400498/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.