PARFÜM SEÇERKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİDİR

Paylaş

Parfüm nasıl seçilir?

Parfüm seçmek kolay gibi görünse de aslında üzerinde önemle durulması gereken ciddi unsurlardan birisidir. Etrafınızdaki kişilerde hoşunuza giden bir parfüm kokusu siz sıktığınızda hoş durmayabilir. Bunun yanında kişilerin zevkleri de oldukça farklıdır ve her parfümün kendine has bir özelliği vardır. Bu anlamda parfüm seçmek oldukça zor ve dikkat edilmesi gereken bir konudur. Parfüm seçerken nelere dikkat edilmeli ve parfüm seçerken en doğru zaman hangisidir bunlar hakkında sizlere detaylı bilgileri yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Parfüm seçerken dikkat edilmesi gereken en önemli şey parfümün sizin teniniz ile uyum sağlayıp sağlamadığıdır. Çünkü kişilerin tenleri birbirinden farklıdır. Çok hoş olan çok beğenilen bir parfüm sizin teninizde güzel kokmayabilir. Bu nedenle parfüm seçerken ten uyumuna özellikle dikkat etmek gerekir.

Parfüm seçerken  yapılan hatalardan en büyüğü kişilerin kendi özelliklerine, giyim tarzlarına göre parfüm seçmemesidir. Kimi parfümler oldukça ağır kimisi de çok hafiftir. Daha çok spor kıyafetleri giymeyi seven, günlük yaşamda rahatlığı tercih eden, fazla makyaj yapmayan birisi daha hafif parfümleri tercih etmelidir. Ama klasik giyinen, bir iş hayatı olan ve oldukça ağır makyaj yapan kişiler ise daha ağır parfüm kokularını tercih etmelidir.

Doğru parfüm seçimi için parfümü aldığınız zaman oldukça önemlidir. Sabahları koku duyunuz fazla açık olmadığından parfüm denemelerinde kokuları doğru bir şekilde hissedemeyebilirsiniz. Parfüm denemek ve almak için en iyi zaman ise öğleden sonradır. Çünkü koku duyunuz daha açık olur ve parfümlerin kokusunu tam anlamı ile hissedebilirsiniz.

Parfümleri denerken bileklerin iç kısmına sıkarak parfümleri denemelisiniz. Ama üst üste sıktığınız parfümlerde tam anlamı ile kokuyu hissedemezsiniz. Ayrıca kokuya karşı hassasiyetiniz artacağı için de parfümün kokusunu doğru algılayamazsınız. Bu nedenle parfüm denemeleri sırasında bir kaç parfümden sonra bir saat kadar ara vererek parfümleri denemeye devam edebilirsiniz. Bu şekilde kendinize en uygun olan, sevebileceğiniz bir parfüm bulabilirsiniz.

Parfüm seçiminde oldukça ilginç olan detaylardan birisi de kişilerin yemek zevklerinin parfüm seçimi üzerinde etkili olmasıdır. Sebze ve et ağırlıklı beslenen kişiler ile normal şekilde beslenen kişilerin salgı yapıları farklı olduğu için aynı koku kişiler tarafından farklı şekillerde algılanabilir. Ayrıca sigara ve alkol tüketen kişilerde parfümlerin kokusunu farklı şekillerde algılayabilirler.

Parfümü denemek için cildinize sıktıktan sonra parfüm sıktığınız bileğinizi ovalamayın. Çünkü parfümün moleküler yapısını bozduğunuz için kokusu dağılır ve gerçek kokuyu anlayamazsınız.

Parfüm seçerken bunlara dikkat edildiği gibi parfüm kullanırken de dikkat edilmesi gereken detaylardan birisi cilt yapısına göre parfümün sıkılmasıdır. Kuru cilt yapısına sahip olan kişilerde parfüm vücutta fazla durmayacağı için parfümün fazla fazla sıkılması gerekir. Yağlı cilt yapısında parfüm ciltte uzun süre kalabilir. Bu nedenle daha az parfüm sıkılabilir.

Sabah koku duyusu fazla olmadığı için parfümü algılamanız oldukça zordur. Bu nedenle ağır bir parfümden çokça sıkmanız kötü bir koku ortaya çıkartabilir. Öğleden sonra ise parfümün asıl kokusunu algılayacağınız için o zaman daha az sıkarsınız. Bu nedenle sabahları fazla yoğun ve ağır kokmamak için parfümünüzün kokusunu iyi bilmeli ve ona göre parfümünüzü sıkmalısınız.

Parfümler bulundukları ortamdan ve havadan etkilenirler. Bu nedenle parfüm alırken ortamın havasına dikkat etmeniz gerekir. Bunun yanında kışın havanın soğukluğu nedeniyle hafif parfümlerin etkisi daha çabuk geçecektir. Bu nedenle mevsim değişikliklerinde kendinize daha uygun parfümler bulup kullanmanız gerekir.

Gündüz kullanılan parfüm ile akşamları kullanılan parfümlerin ayrı olması da önemlidir. Özellikle bir davete katılırken kullandığınız parfüm ile günlük yaşamınızda kullandığınız parfüm farklı olmalıdır.

Parfüm denerken veya parfümleri kullanırken aslında ilk gelen koku parfümün asıl kokusu değildir. Parfümün asıl kokusunu almak için en az 30 dakika beklenmelidir. Bu nedenle parfümlerinizi sıktıktan sonra asıl koku 30 dakika sonra teninizde oluşacaktır. Parfüm alırken de buna dikkat ederek parfümü almalısınız. Beğendiğiniz kokuyu hemen almak yerine parfümü üzerinize sıkıp bu parfüm ile biraz gezip ondan sonra parfümün kokusuna karar vermelisiniz.

Parfüm alırken dikkat etmeniz gereken en önemli detaylardan birisi parfümün kalıcılığıdır. Kimi parfümler kısa sürede kokusunu dağıtırken kimisi uzun süre üzerinizde kalabilir. Bu nedenle parfüm içeriğini inceleyerek ve satın alacağınız yerdeki kişilerden doğru bilgileri alarak kalıcı parfüm kokuları tercih etmelisiniz.

kaynak:http://www.elmaelma.com/foto-haber/parfum-secerken-nelere-dikkat-edilmeli/27434/2

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.