PLAJ ELBİSESİ YAPIMI

Paylaş

Farklı yapımı ile plaj elbisesi modeli

Hava sıcaklarının artması ile birlikte birçok kişi tatil planlarını yapmaya başladı. Hatta bu sıcak havalar nedeniyle birçok kişi ikinci tatil planını yapıp hazırlıklarını yapmaya başladı diyebiliriz.

Sıcak yaz günlerinin keyfini çıkartabileceğiniz ve doyasıya eğleneceğiniz güzel bir tatil planı yaparken bavulunuzu eksiksiz hazırlamayı da ihmal etmeyin. Denize giderken, havuz başında veya denizden çıktığınızda rahat edebileceğiniz ve sizi terletmeyecek olan kıyafetleri yanınıza almanız önemlidir. Tabi bu kıyafetlerin pratik olması da biz bayanlar açısından ayrı bir önem taşır. Kıyafetler için dikkat etmemiz gereken bir diğer ayrıntı ise bavulumuzda fazla yer kaplamaması ve ihtiyacımız olan bütün her şeyi yanımıza alabilmemizdir. İşte bu noktada tatilde rahatlıkla kullanabileceğiniz sizi hem serin tutacak hem de bavulunuzda ve plaj çantanızda fazla yer kaplamayacak olan farklı bir plaj elbisesi yapımı modeli ile tanıştıralım.

Kullanımı oldukça kolay ve keyifli olan bu plaj elbisesini evinizde kendiniz kolaylıkla yapabilirsiniz. Bedeninizi tam olarak sarabilecek bir kumaş parçası olabileceği gibi bir eşarp veya şal parçası da bu elbiseyi yapmak için yeterlidir. Önemli olan kumaşın kalın olmaması ve sizi terletmemesidir. Tabi birde kumaşın naylon olmamasına ve pamuklu olmasına da dikkat etmek gerekir.

Plaj elbisesi yapımı oldukça basit dikiş teknikleri gerektiriyor. Tatil planınızı yaptıktan sonra bavulunuzu hazırlarken bir kaç saat gibi kısa bir sürede bu elbiseyi yapabilir ve bavulunuza ekleyebilirsiniz.

Mayonuzun veya bikininizin üzerine rahatlıkla giyebileceğini bu plaj elbisesini istediğiniz renklerde yapabilirsiniz. İsterseniz dantel, boncuk veya diğer küçük süslemeleri de elbiseniz üzerine ekleyerek daha şık bir görüntü oluşturabilirsiniz. Aşağıda plaj elbisesi yapımı anlatılırken askıları dantel olan elbise yapımı modeli de gösterilmiştir. Siz isterseniz bu şekilde askıları dantelden yapabilirsiniz. Plaj elbisesi yapımı ise şu şekilde olacak.

Malzemeler

Kumaş parçası ( Kumaş için belirli bir ölçü vermiyorum. Bunun yerine siz bir kumaş parçasını bedeniniz ile ölçerek kumaşın uzunluğuna karar verebilirsiniz. )

Makas

Dikiş İpliği

Dikiş Makinası ( Dikiş makinanız yoksa eğer elinizde iğne yardımı ile de dikebilirsiniz. )

Askıları dantelli yapmak isterseniz de dantel şerit

Plaj Elbisesi Yapımı

İlk önce askıları yapmak için kumaşınızdan bir şerit kesin. Bu şeridi görselde olduğu gibi kıvırın ve kenarda dursun. Daha sonra bu şeritleri geçireceğimiz köşeleri oluşturmamız lazım. Bunun için ise kumaşı dikdörtgen bir şekilde tutup uç kısımlarını belirleyin. Uç kısımlarını köşe olacak şekilde yapın ve burayı dikiş makinasında veya elinizde dikin. Görseli inceleyerek daha rahat anlayabilirsiniz. Köşeleri diktikten sonra arta kalan üçgen parçayı hem kötü bir görüntü oluşturmaması için hem de sizi rahatsız etmemesi için kesin ve çıkartın.

Daha sonra kumaştan kesip yuvarlak şeritler haline getirdiğiniz parçaları köşelerde oluşturduğunuz yuvalara çengelli iğne ile geçirin. Burada askıların tam olarak ölçüsünü almak için omzunuzda kumaşın uzunluğunu ölçebilir bu şekilde askıların boyuna karar verebilirsiniz.

Askıların boy ölçülerine karar verdikten sonra askıların ucunu dikiş makinası yardımı ile birleştirin. Aynı işlemi kumaşın iki ucundaki kenarlar için yaparak iki askı oluşturun.

İşte elbisenin kolları hazır oldu. Elbisenizi ise aşağıdaki görselde yer alan şekildeki gibi giyebilirsiniz. Bunun dışında siz kendinizce farklı kullanım şekilleri oluşturabilirsiniz.

Eğer kollarda askı yerine dantelli bir şerit isterseniz de önce bu şekilde dantel ölçüsünü alabilirsiniz.

Danteli kumaş ile birleştirdikten sonra daha düzgün durması ve farklı görünmesi için burada olduğu gibi farklı bir kumaş ile birleştirip bir şekil verebilirsiniz. Dantel şerit ile yapılan askı modelinde kumaş olarak daha ince bir kumaş tercih edilmiş ve buda transparan bir görüntü oluşturmuş.

Plaj elbisesi yapımı için kullanacağınız farklı kumaşlar elbiseyi oldukça farklı ve şık gösterecektir. Aşağıdaki görselde yer alan ve farklı renklerdeki kumaşlar ile yapılan plaj elbisesi modelinin her biri birbirinden farklı görünmektedir. Buda plaj elbisenizi, sadece denizde mayo veya bikini üzerine giymek için kullanmak yerine akşam gezmelerinde de kullanmanızı sağlıyor.

 

Yapımı oldukça basit olan bu plaj elbisesini farklı kumaşlar ile bir kaç çeşit yaparak bavulunuzda bulundurabilirsiniz. İsterseniz kardeşinize kızınıza arkadaşınıza da yaparak onlarında tatil bavullarında bu elbiseyi bulundurmalarını sağlayabilirsiniz.

Kaynak: https://www.brit.co/turn-any-yard-of-fabric-into-a-chic-beach-wrap/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.