PORTAKALIN FAYDALARI

Paylaş

Portakalın Faydaları

Portakal tüketimi genelde spor yapanlar tarafından veya güne zinde başlamak isteyenler tarafından kahvaltıda çokça tercih edilmektedir. Peki portakalın bilinen faydaları ve bilinmeyen esrarengiz yararları nelerdir?

Öncelikle portakal meyvesinin içinde A, B, C, D, E gibi önemli vitamin grupları yer almaktadır. Genelde insanlar portakal denilince akla C vitamin deposuna sahip bir meyve olduğunu düşünürler. Bu bilgi doğrudur. Ancak sadece C vitamini değil diğer değerli vitaminlere de sahip bir meyve türüdür. Portakal meyvesi özellikle kasım, aralık ve ocak aylarının vazgeçilmezi bir meyvedir.

Portakal meyvesi ortalama 70-80 kalori içermesi dışında yine yüksek şeker içeriğine da sahip bir meyvedir. Özellikle kahvaltıda meyve suyu şeklinde tüketiriz. Son derece önemli olan bu meyveyi eğer çocuklarınıza yediremiyorsanız, suyunu sıkarak içirebilirsiniz. Portakal özellikle soğuk algınlığı, yüksek ateş, grip ve nezle olmak üzere birçok hastalığa da deva bir meyvedir. Kış ayında daha çok tüketilmesi gereken bir meyve türüdür. Çünkü kış ayında vücudumuzu fazla koruyamayız ve çeşitli hastalıklara davetiye çıkarabiliriz. Fakat portakal tüketimi sayesinde bu hastalıkların daha başlamadan önüne geçmiş oluruz.

Portakal meyvesi sağlıklı bir meyve olmasının dışında, özellikle diyet yapanlar içinde önemli bir rejim formülüdür. İçinde bulundurduğu vitaminler sayesinde zararlı toksinlerden vücudu koruma özelliğine de sahiptir. Her gün bir tane yediğinizde vücudunuzdaki toksinleri kovmada birebir bir meyve türüdür. Portakal uykusuzluk çekenlere de son derece yararlı bir meyvedir. Turunçgiller arasında önemli bir yere sahip olan portakalın dışında limon, mandalina ve greyfurtta yine bu önemli meyve grupları arasında gösterilmektedir. Bir nevi portakalın kardeşleridir diyebiliriz.

Kısacası portakal tüketmeyi alışkanlık haline getirmeliyiz. Sadece kahvaltıda suyunu değil, her gün bir adet yemeyi de ihmal etmemeliyiz. Portakalın bir diğer özelliği de güç verir. Zindelik sağlar. Vücuda direnç kazandırır. Portakal tükettiğinizde vücudunuzu dinç tutabilir ve güçlülüğünü sürdürebilirsiniz. Eğer zayıflamayı düşünenlerdenseniz, tatlı krizinizin önüne geçmek için portakal meyvesini tüketebilirsiniz.

fft99_mf4176870

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.