RAMAZANDA BOL BOL YUMURTA TÜKETİN

Paylaş

Ramazanda bol bol yumurta tüketin

Ramazan’ın yaklaşması ile birçok insan yaz sıcaklarında nasıl oruç tutacağını düşünür oldu. Gerçekten de yaz aylarında ramazan biraz zor geçmekte… Fakat bu zorlukları aşmanın da çareleri var elbet… Öncelikle sahurda sağlıklı ve iyi yemek yenilmeli… Birçok diyetisyen ve uzman doktora göre sahurda en çok tüketmemiz gereken birinci besin öğesi ise yumurtadır. Yumurtanın içinde bulunan proteinler sayesinde günün çoğunluğunu rahatlıkla tok geçirebilmemizi sağlamakta… Bu bakımdan mutlaka sahurda en az 1 adet yumurta tüketmeyi ihmal etmemelisiniz.

Ramazanda daha rahat oruç tutabilmemiz için mutlak iyi beslenmemiz ve bizi tok tutacak besinleri tüketmemiz gerekmektedir. En önemli besinlerin başında da yumurta geldiği için ve yumurtanın bir protein kaynağı olduğu düşünülürse, en çok ve önemle tüketilmesi gereken ilk besin olarak yumurta tüketmenizi öneririz.

Uzmanların listesinde yumurtadan sonra yoğurt, tam buğday veya tam tahıllı ekmek, muz gibi besinlerde yer almaktadır. Ramazanda gün içinde tüketmemiz gereken öğün sayısı azaldığı için vücudumuzun da aradığı besin öğelerini karşılayamayız. Bu yüzden sahurda iyi beslenmek ve en az 1 adet yumurta tüketmek de tokluk hissi sağlayacaktır. Yumurtanın içinde doymamış yağlar, A, D, E vitaminleri ve tiamin, riboflavin, demir, çinko niacin, folik asit ve fosfor açısından da son derece önemli bir besin öğesidir.

Sahurda tüketeceğiniz yumurtanın haşlanmış olması ve mümkünse kayısı kıvamında yenmesi gerekir. Bunun nedeni yumurta kayısı kıvamında olduğunda daha az sürede haşlanmış olur ve sahip olduğu besin öğelerinden de az kayıp yaşar. Sahurda yumurta tüketiminiz sayesinde gün içinde tokluk hissiniz de artacaktır.

yumurta

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.