RAMAZANDA BOL HURMA YİYİN

Paylaş

Ramazanda bol hurma yiyin

Ramazanın gelmesiyle yaz aylarının sıcaklarında hem susuzluğa hem de açlığa karşı vücudumuzu korumak için sağlıklı beslenmeye özen göstermeliyiz. Yine ramazan denildiğinde ilk akla gelen en önemli besinlerden birisi de şüphesiz hurmadır. Hurma şeker dolu ama tam bir besin deposu olan bir meyvedir. Hurma aynı zamanda düşük kalorili veya düşük şekerli bir besinde değildir. Tek bir hurmada 15-20 kalori mevcut olabilmekte… Bu kalori değeri tek bir tanesi için fazla önemli bir sayı değil. Ancak hurma yenildikçe daha çok tüketilen bir meyvedir. Özellikle de ramazanda…

Fakat hurmanın öyle faydaları ve özellikleri var ki… duyduğunuzda şaşacaksınız… Bir hurma tanesinde mükemmel derecede 1:1 oranında magnezyum ve kalsiyum bulunmaktadır. Ayrıca 1,5 gram lif ve 160 mg ‘dan çok daha fazla kalbimizin sağlığı için oldukça da önemli olan potasyum bulunmaktadır. Bir miktar A vitamini, yine değişik miktarlarda da yarım düzine diğer vitaminler ve mineraller mevcuttur.

Mükemmel bir enerjiye sahip olmak istiyorsanız, mutlaka hurma, badem, fındık ve ceviz karışımını bir arada tüketmelisiniz. Yine hurma iftar vakti vücudun sinir hücreleri ve beyin için gerekli olan tüm glikozun en kolay şekilde de karşılanmasını sağlamaktadır. Hurma düşük kan glikoz düzeyini de normal düzeye getirmek için yeterli bir besin kaynağıdır. Fibrin içeriği bakımından da oldukça dengeli bir kan şekeri artışı da sağlamaktadır.

Hurmada bulunan yüksek lif oranı sayesinde kabızlık sorunu yaşayanlara da yine iyi gelen besinler arasında gösterilmektedir. Kötü huylu tüm kolesterolü tamamen düşürücü etkiye de sahiptir. Yine hücre yaşlanmasına karşı koruyucu özelliği de mevcuttur. Gençlik iksiri olarak gösterilen hurma yine bu özelliği sayesinde antioksidan etkisine de sahiptir.

Aç karnına hurma tüketildiğinde bağırsak parazitlerini de öldürdüğü bilinen özellikleri arasındadır.

hurma_saglikli_faydali_meyve

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.